1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. AKEL’DEN II. HRİSOSTOMOS’A SERT ELEŞTİRİ
AKEL’DEN II. HRİSOSTOMOS’A SERT ELEŞTİRİ

AKEL’DEN II. HRİSOSTOMOS’A SERT ELEŞTİRİ

AKEL, Anadolu Ajansı’na verdiği röportajda Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ı eleştiren Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos’u sert bir dille eleştirdi

A+A-AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Lukaidis, Anadolu Ajansı’na verdiği röportajda Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ı eleştiren Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos’u sert bir dille eleştirdi.

Rum radyosu Lukaidis’in II. Hrisostomos’un Türk Haber Ajansı Anadolu’ya açıklamalarını yorumlarken “Başpiskopos Başkan Hristofyas’a ve politikasına karşı onur kırıcı tavır ve davranışlar konusunda kendini yineledi” dediğini duyurdu.

“ONURUNU KIRMAK İÇİN…”

Lukaidis, II. Hrisostomos’un Türk medyasına daha önceki açıklamalarının devamı olarak, bu sefer de Rum Yönetimi Başkanı’nın “onurunu kırmak için” Türk kamuoyuna yönelmeyi tercih ettiğini söyledi.

Yorgos Lukaidis “Başpiskopos daha önce Türk medyasına “diğer ‘parlak’ şeyler yanında; Kıbrıs sorunu çözülmeden AB’ye üyeliğimiz ile Kıbrıs Rum tarafı olarak AB’yle alay ettiğimizi ve hiçbir Kıbrıslı Rum’un Annan Planı’nı tam olarak okumadığını söylemişti” ifadelerini kullandı.

II. Hrisostomos’u pek çok kez; gerek şahsının gerek Kilise liderliğinin ruhani rolleriyle sınırlı kalarak; devlet ve kilise arasındaki ayrıma saygı göstermeye çağırdıklarını hatırlatan Lukaidis “Maalesef Başpiskopos partizan ve siyasi nitelikli müdahalelerinde ısrar ediyor” dedi.

Lukaidis devamla “Başpiskopos Hrisi Avgi’nin (Altın Şafak) Kıbrıs’taki muadili olan ELAM’ın iyi ve eğitimli çocuklarıyla ilgili söylemlerinden ekonomiye, bankaların satılmasına, daha önce meclis başkanlığı seçimlerdeki ve şimdi de başkan seçimlerinde her şeye müdahale ediyor” dedi, şunları ekledi:

“HALKIN TAKDİRİNE…”

“Kendisi de bir dizi işletmede işveren olarak ekonomik düzenin ayrılmaz bir parçası olan Başpiskopos, Başkan Hristofyas ve hükümetinin ekonomi politikası aleyhine Anadolu Ajansı’na patladı.

Hükümetin neo-liberal çevrelerin sosyal adalet ve dengeli ekonomik politikasını terk etmeye ve çalışanların ve halkın zayıf kesiminin aleyhine sert tedbirler uygulamaya zorlamasına karşı çıkmasından özellikle rahatsızlık duyduğu ortadadır. Başpiskopos’u halkımızın takdirine bırakıyoruz.”

 

 

 

 

Bu haber toplam 759 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler