1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. AKDENİZ 'ISINIYOR'
AKDENİZ ISINIYOR

AKDENİZ 'ISINIYOR'

Hristofyas, Türkiye’nin doğalgaz konusunda Doğu Akdeniz bölgesinde çalkantıya neden olacak şekilde davrandığını iddia etti ve uluslararası toplumdan yardım talep etti

A+A-

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, Türkiye’nin doğalgaz konusunda Doğu Akdeniz bölgesinde çalkantıya neden olacak şekilde davrandığını iddia etti ve uluslararası toplumdan yardım talep etti.

Rum radyosunun haberine göre, Başkanlık Sarayı’nda bugün doğalgaz sondaj işlemini gerçekleştirecek olan Amerikan “Noble Energy” ile İsrailli “Delek” şirketlerinin yetkilileriyle “kritik” bir görüşme yapan Hristofyas, görüşmenin ardından yaptığı açıklamalarda, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Deniz Hukuku ve uluslararası hukuka saygı içerisinde egemenlik hakkından istifade ederek, Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisindeki olası doğalgaz yataklarını bulmak için araştırma sondajları yapacağını” söyledi.

Türkiye’nin bölgede çalkantı yaratacak şekilde davrandığını da iddia eden Hristofyas, uluslararası toplum ve Avrupa Birliği’ni “Türkiye’nin tehditlerini gerçekleştirmesi halinde duruma müdahale etmeye” çağırdı.

Konuyla ilgili uluslararası toplum nezdinde girişim yaptıklarını da yineleyen Hristofyas, New York’ta yapılacak BM Genel Kurulu toplantısının ardından adaya dönüşünde siyasi parti liderlerini gayrı resmi toplantıda bir araya getireceğini ve durum değerlendirmesi yapacağını söyledi.

Yunanistan’a da “konuya ilgisi nedeniyle” teşekkür eden Hristofyas, iki ülkenin sürekli istişare içerisinde olduğunu ekledi

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1146 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler