1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. AKDENİZ HAREKETLENDİ
AKDENİZ HAREKETLENDİ

AKDENİZ HAREKETLENDİ

Rum basınında bugün yer alan bir haberde, İsrail’in, savaş uçaklarıyla, Türkiye’ye ve özellikle Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın açıklamalarına yönelik mesajlar verdiği iddia edildi. Fileleftheros gazetesi “İsrail Savaş Uçaklarını Uçu

A+A-

 

Rum basınında bugün yer alan bir haberde, İsrail’in, savaş uçaklarıyla, Türkiye’ye ve özellikle Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın açıklamalarına yönelik mesajlar verdiği iddia edildi.

Fileleftheros gazetesi “İsrail Savaş Uçaklarını Uçurdu... Aynı Dilde Yanıt- Kıbrıs Semalarına Mesajlar” başlıklarıyla manşetten yayımladığı haberinde, İsrail savaş uçaklarının dün öğleden hemen önce “Lefkoşa FIR hattının” kuzey sınırlarında; Türkiye kıyılarına kadar uçtuklarını iddia etti.

İsrail uçaklarının dün öğleden önce Kıbrıs’ın kuzeyinde ve Türkiye kıyıları boyunca “gösterişli” bir şekilde uçtuklarını dile getiren gazete, dün akşamüzerinden önce ise İsrail’e ait bir savaş helikopterinin uzun bir süre alçak irtifada; 12. parselde araştırma yapmakta olan “Noble Homer Ferrington” platformunun üzerinde aynı zamanda bölgede araştırmalar yapmakta olan Piri Reis gemisinin yakınlarında uçtuğunu öne sürdü.

Gazete, Piri Reis’in dün deniz altındaki “Eratosthenes” bölgesindeki taramalarına devam ettiğini de ekledi.

En az iki Türk savaş uçağının dün Larnaka açıklarında uçarak “Lefkoşa FIR hattındaki” ihlallere devam ettiklerini de iddia eden gazete, söz konusu uçakların; İngiliz Üslerinin tatbikat alanının doğu sınırlarının yakınında ve kıyılara 50 kilometre mesafede uçtuklarını ileri sürdü.

Gazete, dün akşamüzerinden önce de, Piri Reis’in 12. parseldeki sondaj platformuna 20 deniz milinden az bir mesafede yaklaştığı esnada; bir İsrail savaş helikopterinin ortaya çıktığını ve helikopterin uzun bir süre bölgede uçarak platform bölgesini ve Piri Reis’i izlediğini ekledi.

Gazete, İsrail Deniz Kuvvetlerinin bölgedeki varlığının dünden itibaren çeşitli sebeplerden dolayı artmakta olduğunu da ekledi.

“TÜRK FIRKATEYNLERİ SIKILDI...”

Politis gazetesi ise, elde ettiği bilgilere dayanarak, dün bölgede refakatçi gemi gezerken, bir Türk firkateyninin de yaklaşık 12 mil mesafeden 12. parseldeki Noble platformunu gözetlediğini yazan gazete, Piri Reis’in ise kendi başına Afrodit’in kuzeyinde seyretmekte olduğunu belirtti.

Öğle üzeri ise hareketliliğin arttığını ve bölgede başka Türk savaş gemilerinin de ortaya çıktığını kaydeden gazete, aralarında günlerdir Noble platformunu izleyen firkateyn de olmak üzere, tüm Türk savaş gemilerinin bölgeyi aniden terk ettiklerini ve “işgal altındaki Mağusa-Maraş’ın” kuzeyinde toplandıklarını iddia etti.

Gazete, bölgede ise, sadece Piri Reis ve refakatçi geminin kaldığını yazdı.

Gazete, “G Noktasına Yapıştı” ara başlıklı haberinde ise, Piri Reis’in araştırmalarının 12. parselde, sondaj platformuna çok yakın bir yerde yapılmakta olduğunun; dün Türkiye’de resmen açıklandığını yazdı.

Konuyla ilgili olarak Türk basınında çıkan açıklamalara yer veren gazete, Piri Reis’in, Türk tarafının “G” diye tayin ettiği; 8 ve 9’uncu parselleri kapsayan aynı zamanda 12. parselle kesişen bölgede araştırmalar yapmakta olduğunu kaydetti.

Alithia gazetesi  ise “Sadece Piri Reis İçin Fırtına” başlıklı haberinde, Rum hükümetinden kaynaklara dayanarak, Piri Reis araştırma gemisinin; hiçbir araştırma yapmadan sadece Rum tarafının  MEB’indeki 7, 8 ve 12. parsellere girip çıkmakta olduğunu öne sürdü.

Piri Reis’in en başta yolculuğuna kendisine eşlik eden 5 gemiyle başladığını yazan gazete, daha sonra bu gemiden 3’ünün Mağusa limanına bağlandıklarını; son 48 saatte sadece 2 geminin eşliğinde yol aldığını öne sürdü.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1839 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler