1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Akçiçek'te (Siskilip) zorlu kazı...
Akçiçekte (Siskilip) zorlu kazı...

Akçiçek'te (Siskilip) zorlu kazı...

Kayıplar Komitesi kazı ekipleri adamızın iki tarafında “kayıplar”dan geride kalanları aradıkları kazılara devam ediyorlar... Şu anda en zorlu kazı Akçiçek’te (Siskilip) bir tavuk çiftliği yakınındaki bir kuyuda yürütülüyor. Burada kazı

A+A-

 

 

Kayıplar Komitesi kazı ekipleri adamızın iki tarafında “kayıplar”dan geride kalanları aradıkları kazılara devam ediyorlar...

Şu anda en zorlu kazı Akçiçek’te (Siskilip) bir tavuk çiftliği yakınındaki bir kuyuda yürütülüyor.

Burada kazı ekibinin lideri arkeolog Fatma Keseroğlu, arkeologlar Andri Palla ve Mustafa Emre ile gönüllü arkeolog Elizabeth Davis görev yapıyor. Yıllarca tavuk dahil her türlü hayvan leşinin ve tavuk atıklarının atıldığı kuyudaki kazıda 5-6 metreye kadar balçıklaşmış atıklar çıkarıldı. Arkeologlar, sağlıkları için bu son derece tehlikeli ortamda, kazı esnasında özel kıyafetler giyiyorlar, özel eldivenler takıyorlar ve oksijen tüpünün filtresinin takılı olduğu özel maskelerle dolaşıyorlar. Kuyu kazısında sekizinci metreye ulaşıldığında, bu kez çirkefli sular çıkmaya başladı. Kayıplar Komitesi Kazılar Koordinatörü Okan Oktay’dan aldığımız bilgiye göre şimdi kuyuya rampa yapılacak ve kazı böyle sürdürülecek.

Bu tehlikeli kazıda arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Kolay gelsin” diyoruz.

Kayıplar Komitesi’nin diğer kazıları ise Sazlıköy’de (Livadya) bir kuyunun aranmakta olduğu bir tarlada, Strovulos’ta bir kuyuda, Atalassa’da bazı kuşkulu noktalarda, Sihari’de (Kaynakköy) “Yanık konvoy”un bulunduğu alanda, Dikmen’de (Dikomo) bir septik kuyusunda, Cihangir’de (Ebiho-Abohor) bir tarlada ve Demirhan’da (Trahoni-Tirfon) bir tarlada devam ediyor. Kazı ekipleri Bozdağ’da da (Aspro Mutti) zorlu kazılarını sürdürüyorlar.

Tüm kazı ekiplerine “Kolay gelsin, kazasız belasız kazılar diliyoruz” diyoruz.

 

 

 


 

Okurlarımız bildiklerini paylaşmaya devam ediyor...

 

“Aymarina’da tepenin üzerine bazı kayıplar gömülüdür...”

 

Bir okurumuz şu bilgileri paylaşmak istediğini söyledi:

“Aymarina’da (Gürpınar) bir tepenin üzerinde bazı “kayıp” Kıbrıslırumlar gömülüdür. Bu tepeyi Lefkoşa-Omorfo yolunda giderken görebilirsiniz, sanırım üzerinde bayrakların bulunduğu tepedir. Bu tepeye giden bir yol vardır ve savaş sırasında burada öldürülen bazı Kıbrıslırumlar, bir şiro getirilerek tepenin üzerine gömüldüydü... Götürülen şiro, üzerlerini toprakla örtmüş... Yani çukur kazılarak gömülmemişler... Aradan bu kadar sene geçti, burada kazı yapılırsa belki bazı kalıntılar bulunabilir...”

Bu okurumuza paylaştığı bu bilgiler için çok teşekkürler. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi sahibi olan okurlarımı, isimli veya isimsiz olarak 0542 853 8436 numaralı telefondan beni veya 22 83607 numaralı telefondan Kayıplar Komitesi görevlisi Mine Balman’ı aramaya davet ediyorum.

 

 

 

Bu haber toplam 894 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler