1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. AKÇA MEMNUN
AKÇA MEMNUN

AKÇA MEMNUN

Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Akça: “EKONOMİK PROGRAM KABUL GÖRDÜ” Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Türkiye ve Güney Kıbrıs ile kıyaslandığında KKTC’de fiyatların geçmişe göre daha iyi bir aşamaya geldiğini kaydet

A+A-

 

 

Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Akça:

“EKONOMİK PROGRAM KABUL GÖRDÜ”

·        “Türkiye ve Güney Kıbrıs ile kıyaslandığında KKTC’de fiyatlar geçmişe göre daha iyi”

·        “Orta dönemde KKTC ekonomisinin gelişmesindeki iki büyük engel kamu harcamaları ve özel sektör faaliyetleri üzerindeki denetim ile özellikle birlikler üzerinden kurulan sektörel korumacılık…”

Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Türkiye ve Güney Kıbrıs ile kıyaslandığında KKTC’de fiyatların geçmişe göre daha iyi bir aşamaya geldiğini kaydetti.
Akça, orta dönemde KKTC ekonomisinin gelişmesine iki büyük engelin kamu harcamaları ve özel sektör faaliyetleri üzerindeki denetim ile özellikle birlikler üzerinden kurulan sektörel korumacılık olduğunu belirterek, “KKTC ekonomisinin orta dönemde güven vermesi ve sıçrama yapması bu iki alanda geliştireceği anlayış ve sisteme bağlı olacaktı” dedi.
Akça, yılın başında ekonomik programa karşı konulan tepkinin, yakın komşularda yürürlüğe konulan programlarla kıyaslanarak daha fazla kabul gördüğünü, hatta biraz da mahcubiyet yaratarak toplum nezdinde gizli bir desteğe sahip olduğunu da ifade etti.
AA’nın haberine göre, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği Yardım Heyeti tarafından hazırlanan ''KKTC'ye Yapılan Türkiye Cumhuriyeti Yardımları 2011 Yılı Faaliyet Raporu'' yayımlandı.
Büyükelçi Akça, raporun sonuç yazısında, Türkiye Cumhuriyeti tarafından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne sağlanan mali desteklere ilişkin yıllık faaliyet raporunu daha da geliştirilmiş olarak sunduklarını belirterek, ''Zaman içerisinde gelişerek Ekonomik Rapor/Faaliyet Raporu formatına oturan raporda, hem sağlanan yardımlarla neler yapıldığı hem de yardımların yapıldığı ekonominin durumu özet olarak ele alınmaktadır. 2011 Yılı Faaliyet Raporu'nun 2010-2012 üç yıllık program döneminin orta yılı olması dolayısıyla da farklı bir yönü bulunmaktadır'' ifadesini kullandı.

''MAHCUBİYET YARATTI''


2011'in Kuzey Kıbrıs açısından Avrupa Birliği kaynaklı ekonomik krizlerin ve Doğu Akdeniz'de yaşanan siyasi krizlerin şiddetinin arttığı bir yıl olduğuna işaret eden Büyükelçi Akça, şöyle devam etti:
''Özellikle Avrupa Birliği'nde yaşanan ekonomik sorunlara bağlı olarak Euro’nun, Orta Doğu'daki siyasi gelişmelere bağlı olarak akaryakıt fiyatlarının dalgalı seyri ile Güney Kıbrıs Rum Kesiminde yaşanan ekonomik sıkıntı ve Türkiye'de yaşanan ekonomik büyüme, KKTC ekonomisini etkileyen önemli dışsal faktörler olmuştur. İçeride ise yılın başında ekonomik programa karşı konulan tepki yakın komşularda yürürlüğe konulan programlarla kıyaslanarak daha fazla kabul görmüş hatta biraz da mahcubiyet yaratarak toplum nezdinde gizli bir desteğe sahip olmuştur.
2011 yılı sonuçları; stratejik önceliği özel sektörün güçlendirilmesi ve kamu kesiminin etkinleştirilmesi olan ekonomik programın uygulanmasında önemli başarılar elde edildiğini göstermektedir. Öncelikle, program çerçevesinde başlayan tartışmalar ekonomik kaynakların sınırlı olduğu, kaynakların mali disiplin çerçevesinde önceliklendirilmiş ihtiyaçlara kullanılması konusunda farkındalık düzeyinin artmasına katkı sağlamıştır. Bu anlayış hala siyaset yapma biçimine tam yansımasa da bürokraside, özel sektör şirketlerinde ve aile bütçelerinde karşılık bulmaya başlamıştır.
İkinci olarak, programın üst hedeflerinden biri olan fiyatların ucuzlatılması yoluyla refah seviyesinin artırılması konusunda da sınırlı da olsa bir başarı sağlanmıştır.
Türkiye ve Güney Kıbrıs ile fiyatlar kıyaslandığında geçmişe göre daha iyi bir aşamaya gelinmiştir.''

“BİRKAÇ ADIM GEREKSİZ YERE GECİKTİRİLDİ”

''Etkisi uzun dönemde daha iyi ortaya çıkacak olan bu başarımlara rağmen, toplumun üzerinde rahatlıkla uzlaşabileceği ve sistemin güçlenmesini sağlayacak birkaç adımın gereksiz yere geciktirildiğinin görüldüğünü'' kaydeden Büyükelçi Akça, ''Bunlardan en başta geleni kamu kaynaklarının dağıtımında yaşanan eşitsizlik, ikinci olarak maliyetleri artırarak pahalılığa neden olan kamu tarafından sağlanan girdi maliyetlerinin gereksiz yüksekliğidir'' ifadesini kullandı.
Sonuç yazısında, ücretlerin aşırı derecede farklılaşması, SSK-memur emeklileri arasındaki maaş uçurumu ile elektrik ve ulaştırma maliyetlerinin yönetişim kaynaklı yüksekliğine de dikkati çeken Akça, şöyle devam etti:
''Bu güncel ve kolay çözülebilecek sorunların yanında orta dönemde KKTC ekonomisinin gelişmesine iki büyük engel var ki bunlarla ilgili henüz yeterince farkındalık dahi oluşmamıştır. Bunlar kamu harcamaları ve özel sektör faaliyetleri üzerindeki denetim ile özellikle birlikler üzerinden kurulan Sektörel Korumacılıktır. KKTC ekonomisinin orta dönemde güven vermesi ve sıçrama yapması bu iki alanda geliştireceği anlayış ve sisteme bağlı olacaktır.''

KAYNAKLAR CARİ BÜTÇE YERİNE YATIRIMLARA VE REEL SEKTÖRE


2011 yılına ilişkin diğer bir gelişmenin Türkiye Cumhuriyeti kaynaklı desteklerin cari bütçe yerine altyapı yatırımları ve reel sektör desteklerine kaydırılması olduğuna işaret eden Büyükelçi Akça, ''Bu sayede özel sektöre yarı hibe ve kredi katkısı şeklinde yeni finansman olanakları sağlandığını, yollar başta olmak üzere Kuzey Kıbrıs halkına yeni yatırımlar kazandırıldığını'' belirtti. 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 744 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler