1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. AKARYAKITTA REKABET DERİNLEŞİYOR
AKARYAKITTA REKABET DERİNLEŞİYOR

AKARYAKITTA REKABET DERİNLEŞİYOR

Kuzey Kıbrıs iç piyasasına akaryakıt sağlayan K-Pet ve Alpet’e rakip geliyor. Benzinciler Birliği Başkanı Niyazi Çağaloğlu, Hüsnü Falyalı ve ortakları tarafından yönetilen Taner İşletmeleri Ltd’in, yakın bir zamanda iç piyasaya yönelik akaryak

A+A-

 

 

Osman KALFAOĞLU

 

Kuzey Kıbrıs iç piyasasına akaryakıt sağlayan K-Pet ve Alpet’e rakip geliyor. Benzinciler Birliği Başkanı Niyazi Çağaloğlu, Hüsnü Falyalı ve ortakları tarafından yönetilen Taner İşletmeleri Ltd’in, yakın bir zamanda iç piyasaya yönelik akaryakıt arzına başlayacağını söyledi.

Kalecik’te bulunan K-Pet ve Alpet tesislerinin yanında kurulacak olan yeni işletme, 26 bin ton kapasiteli olup 20 milyon dolara mal olacak. Yaklaşık 50 dönümlük bir arazi üzerine inşa edilecek tesisin ÇED raporu dahil tüm izinlerinin hazır olduğu bildirildi.

Bu durumun piyasaya rekabet ortamı getireceğini söyleyen Çağaloğlu, mutabakata varılmadan fiyat üzerinde devlet ile söz konusu üç firma arasında mutabakat olmadan rekabet olacaksa, gelişmenin akaryakıt fiyatlarına da yansıması ihtimalinin bulunduğunu söyledi.

 

BAYİLERE RAHATLAMA

 

Çağaloğlu, üçüncü bir şirketin piyasaya girmesinin bayiler açısından da yararlı olacağını ifade ederek, “Mevcut şirketlere çok uzun bir süre bağlı kalmak zorunda kalan bayiler için avantajlı bir durum” diyen Çağaloğlu, bu durumun bayilere bir alternatif sağlayacağından söz etti.

Tüketiciler açısından ise daha çok promosyonlu satış ve avantajlı kampanyaların gündeme geleceğini ifade eden Çağaloğlu,  rekabet ortamı yaratılacağından dolayı, üçüncü bir şirketin piyasaya girmesinin tüketiciler açısından da olumlu bir gelişme olduğunu ifade etti.

Toplamda 137 benzin istasyonunun bulunduğu Kuzey Kıbrıs’ta akaryakıt piyasasının; mazotta %55’i, benzinde ise %65 K-Pet’in elinde bulunuyor.  Taner İşletmeleri Ltd’in piyasaya girmesiyle yıllık brüt 27 milyon TL olan pastanın ufalacağını söyleyen Çağaloğlu, bu durumun tüketicinin avantajına olacağını belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1174 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler