1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. AKARYAKIT ZAMMI 'PES' ETTİRDİ
AKARYAKIT ZAMMI PES ETTİRDİ

AKARYAKIT ZAMMI 'PES' ETTİRDİ

Akaryakıt zamları çiftçi ve hayvancıyı ‘pes’ ettirdi: “Çıkmazın eşiğindeyiz” Akaryakıt zamları çiftçi ve hayvancıyı ‘pes’ ettirdi. İflas durumuna gelen çiftçi ve hayvan üreticileri kendilerine ayrı bir akaryakı

A+A-

 

Akaryakıt zamları çiftçi ve hayvancıyı ‘pes’ ettirdi:

 

“Çıkmazın eşiğindeyiz”

 

Akaryakıt zamları çiftçi ve hayvancıyı ‘pes’ ettirdi. İflas durumuna gelen çiftçi ve hayvan üreticileri kendilerine ayrı bir akaryakıt fiyatı çıkarılmasını istedi.

Neredeyse her hafta zamlanan akaryakıt tüm halkın yanında çiftçi ve hayvancının da belini bükmeye devam ediyor. Giderek daralan ekonomi nedeniyle, yok olmaya yüz tutmuş küçükbaş hayvancılar ve çiftçiler, gelirlerin giderleri karşılamadığından yakındı. Üreticiler, süt ile canlı hayvan satışlarının ve alış fiyatının aynı kalması, akaryakıtın ise giderek artması sektörü bitme noktasına getirdiğinin altını çizdi.

Akaryakıt fiyatının 3 TL’nin üzerine çıkmasına isyan eden üreticiler, hükümete tepki gösterdi.

 

ABRAŞ: “İFLASTAN KURTULAMAZ HALE GELDİK”

 

Yıllardır üreticilik yapan Mustafa Abraş, özellikle de küçükbaş hayvan üreticisinin iflas ettiğini söyleyerek, ne yapılırsa yapılsın iflastan kurtulamaz hale gelindiğini vurguladı. Üç yıl öne 3 kuruşa arpa, 10 TL’ye kuzu ve 1 TL’ye süt olduğunu söyleyen Abraş, 3 yıl sonra afişe edildiği halde 1,40 koyun sütünü, yine kuzuyu 1 TL’den ödendiğini belirtti. Abraş, o günden bugüne mazotun % 100 artış gösterdiğini, kuz fiyatının 3 yıldır aynı kaldığını aktararak, hayvan ilaçlarının ve diğer tüm giderlere de % 60’a varan bir artış geldiğini kaydetti. Üretici Mustafa Abraş, doğum dönemlerinde hastalıklı hayvanların ve yavru olanları ile ilgili Veteriner Dairesi’nin özellikle, iş adamlarına ait büyükbaş çiftliklere hizmet götürdüğünü söyleyerek, o çiftliklerde arındırma sürecinin yapıldığını aktardı. Abraş, küçük ölçekli işletmelerde, özellikle de geçimini sadece hayvancılık ve tarımcılıkla sağlayan insanların sürülerinde oluşan, bulaşıcı ve salgın hastalıklarla ilgili Veteriner Dairesi’nin sorumsuz ve ilgisiz davrandığına dikkat çekti.

 

AYRINTILAR BUGÜN YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1029 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler