1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. AKANSOY'DAN YENİ YIL MESAJI
AKANSOYDAN YENİ YIL MESAJI

AKANSOY'DAN YENİ YIL MESAJI

CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy: Halkımızın varlık ve kimliği için verilecek mücadelenin en ön saflarında yer almaya devam edeceğiz.

A+A-

CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy Yeni Yıl Mesajı yayımladı

 

Kıbrıslı Türk halkının bağrından çıkmış, dünü bugünü ve yarını ile halkı ile özdeşleşmiş bir parti olarak CTP-BG, halkımızın çok daha güzel günlere layık olduğuna inanmaktadır.

CTP-BG olarak, Kıbrıs Türk halkı için çok önemli günlerden geçtiğimizin bilinciyle hareket ederek, demokrasi ve barış mücadelesinin her bir aşamasında ve her bir anında halkın beklenti ve çıkarlarının korunup geliştirilmesi için, bugüne dek olduğu kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.

Sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Halkımızın varlık ve kimliği için verilecek mücadelenin en ön saflarında yer almaya devam edeceğiz.

Sürdürülebilir bir sosyal ve ekonomik sistemin yaratılması için, Kıbrıslı Türklerin düşünsel kapasitesinin ve deneyimlerinin önemli olduğundan hareketle yol alacağız.

CTP, Kıbrıs Türk toplumunun en eski partisi olarak, toplumsal varlığın ve kendi kendini yönetmenin öneminin her zaman altını çizmiştir. Önemli olan toplumdur, toplumun varlığı ve gelişmesidir. Bu çerçevede yapılacak her türlü işbirliği ve diyalog zemini için proje üretmeye ve katkı koymaya devam edeceğiz.

Sadece ekonomik kurumlarımıza değil, aynı zamanda siyasi kurumlarımıza da sahip çıkarak, her türlü kurumu halkın denetimine açmak ve toptan redci davranışlara karşı her bir kurumumuzun verimliliğini artırmak adına daha çok çalışmak zorundayız. Daha çok çalışmak, daha çok siyaset üretmek yanında diyalog ve uzlaşı kültürünü önemsemek durumundayız. Ancak o zaman “biz” oluruz, önümüzü açarız.

Sivilleşme ve demokratikleşme ile ilgili adım atma konusunda bizim işte bu uzlaşma kültürüne ihtiyacımız vardır.

Halkımızın, yaşam standardını düşürerek, piyasayı daraltan hükümet, günlük politikalarla dengesiz icraatlarıyla ne yaptığını bilmez bir görüntü çizmektedir. Söz verdiklerinin tam tersini yapmakta ustalaşmış olan bu hükümet “zulüm taburu” olarak halkımızı daha kötü şartlarda yaşamaya mecbur bırakmaktadır.

Ciddi anlamda siyasi otorite boşluğu yaratan bu görüntünün giderilmesi için, halkın hesap sorması, halk adına bizim gereken eleştirilerde bulunmamız kaçınılmazdır.

Bu iş bilmezliğin ortadan kalkması ve temiz, üretken siyasetin başa geçmesi elbette uzak değildir.

Kıbrıs sorunu, Kıbrıslı Türklerin tarihsel olarak hak ettikleri dünyaya entegrasyon adımının önemli bir parçasıdır.

Ancak ne yazık ki, Cumhurbaşkanı’nın söz verdiği halde bir önceki dönemin ve BM parametrelerinin dışına çıkarak ayrılıkçı öneriler sunması, Kıbrıs Türk halkını zor durumda bırakmaktadır. Kıbrıs’ta çözümün ancak federal çerçeve içerisinde hareket etmekle, öneri sunmak ve ileri hamleler yapmakla mümkün olacağı bilinmesine rağmen Kıbrıs Türk liderliği bunun dışına çıkmıştır. Fasit bir dairenin içerisinde hareket ederek çeşitli öneriler sunan Cumhurbaşkanı’nın BM tarafından uyarılmış olması ciddiye alınmalıdır.

Kıbrıslı Türklerin en temel hakkı olan çözüme ulaşmak için daha aktif ve etkin çalışmak yerine “oyunun sonu” söylemiyle halkımızın, Türkiye’nin ve hatta bölgenin yeni maceralara sürüklenmek istenmesi kabul edilir değildir.

Eğer bir yerde oyunun sonu söz konusu ise, orada Sayın Cumhurbaşkanı ve ekibinin yöneticiliğinin sonundan bahsedilebilir.

CTP-BG, Kıbrıslı Türk halkının yeni maceralara sürüklenmesine, Federal çözümden uzaklaşılmasına izin vermeyecektir. Güvenli bir geleceğin ve istikrarlı bir bölgenin varlığı Kıbrıs’ta federal çözüm ile mümkündür.

Hedef, içte kendi kendimizi yönetecek siyasi ve ekonomik modelin oluşturulması, tam sivilleşmenin ve demokratikleşmenin gerçekleştirilmesi ve hakkımız olan Kıbrıs’ta eşitliğe dayalı, adil ve kalıcı bir barışa ulaşmaktır.

CTP-BG, bu bağlamda 2012 yılında da mücadelesini geliştirerek sürdürecektir. Halktan aldığı güç ve yetki ile her alanda sorumluluğunu eksiksiz yerine getirmek için hem Meclis’te hem sokakta olacaktır. Proje üretecek, sorunların çözüm yerinin siyaset alanı olduğunu belirtmekten geri durmayacaktır.

Umutsuz olmak için nedenimiz yoktur, kendimize güvenip, toplumumuza ve toprağımıza sahip çıkacağız. Her gün yeniden umuda uyanacak, bu topraklarda yaşamanın mutluluğu ile mücadeleye devam edeceğiz.

Halkımıza sağlıklı, başarılı ve mutlu bir yıl dilerim.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 629 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler