1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Akansoy ve Suppuris, 'Avrupa Yurttaşlık Ödülü'nü aldı
Akansoy ve Suppuris, Avrupa Yurttaşlık Ödülünü aldı

Akansoy ve Suppuris, 'Avrupa Yurttaşlık Ödülü'nü aldı

Tüm ailelerini 1974’teki katliamlarda yitiren, buna rağmen adamızın yeniden birleştirilmesi, karşılıklı anlayış yaratılması ve barış için kesintisiz mücadelelerini sürdüren ve İki Toplumlu Kayıp Yakınları ve Katliam Kurbanları İnsiyatifi’nin ö

A+A-

 

 

Tüm ailelerini 1974’teki katliamlarda yitiren, buna rağmen adamızın yeniden birleştirilmesi, karşılıklı anlayış yaratılması ve barış için kesintisiz mücadelelerini sürdüren ve İki Toplumlu Kayıp Yakınları ve Katliam Kurbanları İnsiyatifi’nin öncülerinden olan Hüseyin Rüstem Akansoy ile Petros Suppuris, 21 Eylül 2012 Cuma sabahı Lefkoşa’nın güneyindeki EU House’da düzenlenen bir törenle “Avrupa Yurttaşlık Ödülü”nü aldılar.

Hüseyin Rüstem Akansoy, 1974’te EOKA-B’cilerin Muratağa katliamında ailesini yitirmişti. Petros Suppuris de, 1974’te Balıkesir köyünde (Palekitre) bazı Kıbrıslıtürkler’in işlediği katliam sonucu tüm ailesini yitirmişti. Avrupa Parlamentosu’nda AKEL milletvekili olan Takis Hacıyeorgiu’nun önerisi üzerine Avrupa Parlamentosu tarafından verilen “Avrupa Yurttaşlık Ödülü”ne layık görülen Petros Suppuris ve Hüseyin Rüstem Akansoy’un, birlikte barış mücadelelerinden övgüyle söz edilerek bu ödül onlara verilmiş bulunuyor.

Ödül töreninde onları bu ödüle öneren Takis Hacıyeorgiu da hazır bulunarak Akansoy ve Suppuris’i ve onların barış mücadelesini anlattı.

Hüseyin Rüstem Akansoy törende yaptığı konuşmada, “Aslında bu ödül yalnızca bana değil, bu alanda çalışmalarını ortak bir örgüt çatısı altında, iki toplumlu olarak sürdürmekte olan İki Toplumlu Kayıp Yakınları ve Katliam Kurbanları İnsiyatifi’ne de verilmiştir. Bu ödül, çalışmalarımızda bizi daha da yüreklendirecektir” dedi.

Petros Suppuris ise törendeki konuşmasında, “Çocuklarımızın bunlara takılmayarak ileriye bakmaları ve barış için çalışmaları gerekir. Ben çocuklarımı böyle yetiştirdim. Ülkemizi birleştirmemiz, barış içinde yaşamamız lazım ki bundan sonraki kuşaklar, bizim yaşadığımız bu acıları yaşamasınlar... Bunun için de barış çabalarının artırılması gerekir” dedi.

Ödül törenine çok sayıda yabancı büyükelçinin yanısıra, bir okuldan öğretmenleriyle birlikte öğrenciler de katılarak Akansoy ve Suppuris’i kutladılar, onlarla birlikte hatıra fotoğrafı çektirdiler...

Biz de YENİDÜZEN olarak, Akansoy ve Suppuris’i aldıkları bu önemli ödül nedeniyle kutluyoruz.

 

 


 

“Kaybolan Gökkuşağımız” Melandra House’da tanıtıldı...

 

Bir “kayıp” yakını olan Leyla Kıralp’ın ikinci kitabı “Kaybolan Gökkuşağımız”, 21 Eylül 2012 Cuma akşamı Mağusa bölgesinde bulunan Kıralp ailesine ait Melandra House’da iki toplumdan katılımcılara tanıtıldı.

Gecede bir konuşma yapan Leyla Kıralp, “Kaybolan Gökkuşağımız benim ikinci kitabım. Birinci kitabım olan Paylaştığımız Islak ve Beyaz Mendil gibi bu kitabım da Kıbrıs’ta, Kıbrıslılar’ın birlikte yaşadıkları olayları anlatıyor. Ben yazar değilim. Şair de değilim. Böyle bir iddiam yok. Kitap yazmaktaki amacım Kıbrıs’ta, Kıbrıslılar’ın birlikte yaşadıklarını canlı tutmak, unutturmamak ve gelecek nesillere aktarabilmektir. Kıbrıslılar düşmanlıklar da yaşadı, dostluklar da. Yaşanan düşmanlıkları niçin yaşadığımızı artık hepimiz biliyoruz.. Yaşadığımız düşmanlıkları, tarihin yargısına havele ediyor ve yaşanan dostluklara ve o güzel günlere dört elle saılmamızı istiyorum...” dedi. Kıralp kitaba ve geceye katkı koyanlara da teşekkür etti.

Geceye Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürkler katılarak birlikte Kıbrıs’a özgü yiyecekleri tattılar, gençlerin oluşturduğu  amatör müzik gurubu da davetlilere Kıbrıs’a özgü müzikler dinlettiler..

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 718 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler