1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. AKANSOY NET KONUŞTU
AKANSOY NET KONUŞTU

AKANSOY NET KONUŞTU

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Sekreteri Asım Akansoy, ülkede gelinen noktada erken seçime gidilmemesi durumunda yaşanan olumsuzluk ve sıkıntıların daha da artacağını belirtti. Akansoy, ülkede UBP hükümetine karşı oluşan yoğu

A+A-

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Sekreteri Asım Akansoy, ülkede gelinen noktada erken seçime gidilmemesi durumunda yaşanan olumsuzluk ve sıkıntıların daha da artacağını belirtti.

 

Akansoy, ülkede UBP hükümetine karşı oluşan yoğun tepki ve şikâyet yanında, yaşanan olumsuzluklar da göz önüne alındığında CTP’nin seçimi kazanmasının çok güçlü bir olasılık olduğunu belirterek, “CTP’nin ölüsü bile şu anki hükümeti siler süpürür” ifadelerini kullandı.

 

CTP Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Akansoy, AS TV’deki bir televizyon programına katılarak değerlendirmelerde bulundu.

 

CTP-BG’nin iktidara gelmesi halinde bugün hükümetin ısrarla uygulamaya çalıştığı Türkiye ile imzalanan protokolü masadan kaldıracağını iddia eden Akansoy, bunun yerine ülkedeki tüm sektörlerin görüşlerini alan yeni bir çalışma başlatarak yeni bir ekonomik program yapacaklarını vurguladı.

 

PARTİ İÇİ DÜZENLEMELER

 

Kurultayın ardından parti içindeki çalışmalara değinen Akansoy, partinin öncelikle önümüzdeki döneme yönelik çalışma programları yaptığını, değişikliklerin ise ilkeler açısından değil yöntem ve hareket açısından olduğunu vurguladı.

 

“CTP bir anda değişikliklerin yapılabileceği partilerden değildir” diyen Akansoy, “İster muhalefette, isterse hükümette olunsun siyaset yapma biçimini değiştirmek lazım” dedi.

 

Gözü kapalı “muhalefet yapmak için muhalefet” politikası gütmediklerini de kaydeden CTP-BG Genel Sekreteri, rakip partilere popülist bir yaklaşım sergilemeyeceklerini; doğru olanın doğru, yanlış olana yanlış’ diyeceklerini kaydetti.

 

Eroğlu’nun Cenevre’deki politikasını parti olarak desteklediklerini de anımsatan Akansoy, “Diğer yol kolay yaklaşım ve kolay politikadır. CTP ülkenin en köklü partisiyse, hayatın her alanına dair mantıklı konuşacak bir şeyler olması gerekir ve bu böyle olacaktır” dedi.

 

Sivil toplum örgütleriyle sürekli temas içerisinde olduklarını ve her kesimle görüştüklerini anlatan Akansoy, “Resmin bütününe bağlı olarak bir tavır alınarak bütünlüklü bir proje ortaya konulması gerekiyor. Çözümler empoze edilmemeli, tartışarak anlaşarak ortaya çıkarılmalı” dedi.

 

Siyaset kurumunun yıpratıldığını da ifade eden CTP-BG Genel Sekreteri, buna karşın siyaseti toplumdan çekmenin, yaşamı siyasetsizleştirmenin mümkün olmadığını kaydetti ve “Esas yapılması gereken siyaset kurumuna yeniden itibar kazandırmaktır. Bu başarılır ve dürüst siyaseti koltuk olarak değil görev alanı olarak gören bir siyaset kurumu yaratılırsa sorunları aşmak daha kolay olabilir” diye konuştu.

 

Son günlerde yapılan protesto eylemleri ve polisin takındığı tavrı da değerlendiren CTP-BG Genel Sekreteri Akansoy, gerek DAÜ’de DAK ve DAİ’nin devrine karşı yapılan eylemlerde, gerekse KTHY önündeki eylemde polisin tavrı ve tutumuyla gerginliği tırmandırdığını belirtti. Akansoy, “Polis ne yapmaya çalışıyor? Gerilimi artıracak tavır ve davranışı mı sürdürecek, yoksa tansiyon düşürecek yöntem mi tercih edecek? Doğrusu polisi tanımakta zorlanıyoruz” dedi.

 

Bir soru üzerine CTP-BG’nin siyasi, sosyal ve ekonomik eğilimlerle ilgili düzenli olarak anket yaptırdıklarını söyleyen ve ülkenin kesinlikle erken genel seçime ihtiyacı olduğunu savunan Akansoy, bunun bir gereklilik haline geldiğini söyledi.

 

Ülkede gelinen noktada erken seçime gidilmemesi durumunda yaşanan olumsuzluk ve sıkıntıların daha da artacağını belirten Akansoy, UBP hükümetine karşı oluşan yoğun tepki ve şikâyet yanında, yaşanan olumsuzluklar da göz önüne alındığında CTP’nin seçimi kazanmasının çok güçlü bir olasılık olduğunu kaydetti. Akansoy, “CTP’nin ölüsü bile şu anki hükümeti siler süpürür” ifadelerini kullandı.

 

CTP-BG’nin bugün hükümetin ısrarla uygulamaya çalıştığı Türkiye ile imzalanan protokolü masadan kaldıracağını da kaydeden Akansoy, bunun yerine ülkedeki tüm sektörlerin görüşlerini alan yeni bir çalışma başlatarak yeni bir ekonomik program yapacaklarını vurguladı.

 

Akansoy, özelleştirme ile ilgili soruya verdiği yanıtta ise, partisinin Telekomünikasyon Dairesi, elektrik gibi ülkenin stratejik öneme sahip hizmet sektörlerinin özelleştirilmesine karşı olduğunu kaydetti. Akansoy, “Eğitim, sağlık, enerji, iletişim gibi sektörlerde özelleştirme söz konusu olduğunda kamu yararının öncelikle düşünülmesi gerekir” dedi.

 

Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri de değerlendiren CTP-BG Genel Sekreteri, BM Genel Sekreteri’nin Cenevre zirvesinin ardından yaptığı açıklamada Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik kararlılığını vurguladığına işaret ederek, şunları kaydetti:

 

“Burada süreç artık iki liderin kişisel beklentilerinin ötesindedir. Bu sürecin referanduma doğru gitme olasılığı çok yüksek. Sayın Eroğlu olumlu gelişme yaşandığını, yakınlaşma olduğunu söylüyor. Ben 7 Temmuz’da hem Sayın Eroğlu, hem de Sayın Hristofias’ın çözüme bağlandığını düşünüyorum.”

 

Referanduma yönelik bazı spekülasyonlarla ilgili soruyu da değerlendiren Akansoy, “Eğer referandum bir evet ve bir hayırla sonuçlanacaksa bir fayda getirmez. Bu sürecin Kıbrıslı Türklerin kazanımına dönüşecek şekilde planlanması gerekiyor. Yoksa günün sonunda ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ uluslararası tanınmış bir devlet olarak devam ederken, KKTC’nin tanınmamışlığı sürer” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1232 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler