1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. AKANSOY İDDİALARI YANITLADI
AKANSOY İDDİALARI YANITLADI

AKANSOY İDDİALARI YANITLADI

Akansoy: “Tasarıda önemli değişiklik yapıldı” Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Sekreteri Asım Akansoy, Muhaceret Yasa Tasarısı’nın Meclis Komitesi’nden oy birliğiyle geçmesi üzerine “UBP-CTP işbirliğ

A+A-

 

 

Akansoy: “Tasarıda önemli değişiklik yapıldı”

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Sekreteri Asım Akansoy,  Muhaceret Yasa Tasarısı’nın Meclis Komitesi’nden oy birliğiyle geçmesi üzerine “UBP-CTP işbirliği” iddialarının ortaya atılmasını maksatlı olarak değerlendirdi. Akansoy, CTP-BG’nin daha önce de söylediği gibi komitede itirazlarını ve önerilerini ortaya koyduğunu ve yabancıların Kuzey Kıbrıs’ta çalışmak için ön izne tabi tutulmaları gibi önemli maddelerin tasarıya eklendiğini söyledi.

 

TÜRKİYELİ YETKİLİLERİN AÇIKLAMALARI

 

Ocak’taki zirveye gidilirken ve 2012’nin ikinci yarısında başlayacak olan Kıbrıs’ın dönem başkanlığına yaklaşılırken, “Özellikle Türkiye’nin AB Bakanı ve Başmüzakerecisi Egemen Bağış tarafından dillendirilen ‘Tayvan modeli’ ya da ‘Lufthansa Ercan’a insin limanlarımızı Kıbrıs Rum gemi ve uçaklarına açalım”  şeklindeki bazı mesajları değerlendiren Akansoy, açıklamaları, “Ciddi argümanlarla beslenmemiş ve çözüme katkısı olmayacak açıklamalar” olarak nitelendirdi. Açıklamayı Türkiye’nin Dışişleri Bakanı değil de AB Bakanı’nın yapıyor olmasına dikkat çeken CTP-BG Genel Sekreteri,  “Hedef kitlenin Güney Kıbrıs ve amacın gözdağı için olduğu açık. Oysa burada konsantre olunması gereken konu masada. Kıbrıs Türk tarafının girişimci adımlarla masada kendini göstermesi bizim için çok daha anlamlı” diye konuştu. Akansoy, içinde bulunulan süreçte daha dikkatli söylemler geliştirilmesinin öneminin de altını çizdi.

 

MUHACERET DEĞİŞİKLİK YASASI VE UBP-CTP UZLAŞMASI İDDİALARI

 

Akansoy,  Muhaceret Yasa Tasarısı’nın Meclis Komitesi’nden oy birliğiyle geçmesi üzerine “UBP-CTP işbirliği” iddialarının ortaya atılmasını maksatlı olarak değerlendirdi. Akansoy, CTP-BG’nin daha önce de söylediği gibi komitede itirazlarını ve önerilerini ortaya koyduğunu ve yabancıların Kuzey Kıbrıs’ta çalışmak için ön izne tabi tutulmaları gibi önemli maddelerin tasarıya eklendiğini söyledi.

Akansoy konuyla ilgili özetle ortaya şu görüşleri koydu:

“Konuşulan konu, ülkedeki kaçaklara dönük uygulamanın nasıl olacağıyla ilgilidir. Bizim vatandaşlıkla ilgili tutumumuz nettir. Buradaki, UBP’nin önerisi söz konusuydu. Bu kaçakların daha da serbestleşmesi, yasallaşmasına yönelikti. Biz mecliste her konuda öneri sunacağımızı ve çalışma yapacağımızı söylüyorduk, söyledik ve söylemeye devam edeceğiz. Bu önerileri de yaptık. Meclis komitesindeki sonuçla ilgili olarak yapılan spekülatif değerlendirmeler yanlış. Son zamanlarda CTP-UBP ile ilgili işbirliği ilişki spekülasyonları yapılıyor. Merkezlerini biliyoruz. Bu böyle değil.”

Akansoy, CTP’nin yaptığı öneri çerçevesinde öncelikle ülkedeki kaçakların tümünün yurt dışına gönderileceklerini ve bu ülkeye yeniden çalışmak için gelebilmeleri için pasaport ve işverenin gereksinimi uyarınca Çalışma Dairesi’nden ön izin gerekeceğini anlattı. Akansoy, böylelikle ülkeye çalışmak amacıyla girecek olanların kayıt altına alınmış olacaklarının altını çizdi.

Akansoy, bir özel duruma da değinerek eğer halen çalışan ancak kaçak konumuna düşmüş olanların işverenlerinin istemeleri ve eksik tük yatırımlarını yapmaları halinde sisteme yeniden kaydedileceklerini de verdiği bilgilere ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 694 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler