1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Akacan serbest, korumaları cezaevinde
Akacan serbest, korumaları cezaevinde

Akacan serbest, korumaları cezaevinde

Girne’de “Ciddi darp” ve “Vahim zarar” suçlarından yargılanan Bulut Akacan ve iki koruması aleyhindeki soruşturma dün tamamlandı

A+A-

Devrim DEMİR

Girne’de bir restoran önünde Erhan Başay ile aralarında 50 bin Sterlin alacak verecek tartışması sonucu çıkan kavgada tutuklanan Bulut Akacan ve iki koruması aleyhindeki soruşturma tamamlandı.
7 Ocak tarihinden bu yana tutuklu bulunan ve tutukluluk sürecini sağlık sorunları nedeniyle Lefkoşa Devlet Hastanesinde geçiren Akacan, dün ambulansla yeniden Girne Kaza Mahkemesi’ne getirildi.
Öğle saatlerinde başlayan teminat duruşması akşam saatlerine kadar devam etti.
Teminat duruşmasında, Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde görevli Kardiyoloji Doktoru Gülgün Vaiz, zanlı Bulut Akacan’ın sağlık durumu ile ilgili bilgi verdi. 
Teminat duruşmasında 11 tanık dinletilirken, zanlıların avukatı Mustafa Asena, zanlıların davalarından kaçmak için bir neden olmadığını belirterek tutuksuz yargılanmalarını talep etti ve duruşma yapıldı. Uzun saatler süren duruşmada, Asena zanlı V.K. ve O.Ö.’yü tanık kürsüsüne çağırdı.
Yargıç Meltem Dündar, akşam saatlerinde açıkladığı kararında zanlılar V.K. ve O.Ö., aleyhinde kefil olmak için şahadet veren tanıkları uygun bulmadığını açıkladı. Dündar, zanlılar V.K. ve O.Ö.’nün yargılanıncaya kadar 20 günü geçmeyecek şekilde Merkezi Cezaevine gönderilmesine karar verdi.
Dündar, zanlı Bulut Akacan’ın ise sağlık sorunlarından ötürü hayati tehlikesi olduğu için tedavisine olanak sağlamak maksadı açısından teminata bağlanmasını uygun bulduğunu kaydetti.
Dündar, zanlı Bulut Akacan’ın ileride yargılanmak üzere yurt dışına çıkışını yasaklayarak, 50 bin TL nakdi, KKTC vatandaşı 3 kefilin imza edeceği 250’şer Bin TL kefalet senedi ile serbest bırakılmasına emir verdi.
Yargıç Meltem Dündar, teminat kararının ardından zanlı Bulut Akacan’ın hastaneye sevki süresinde yaşanan süreçle ilgili soruşturmanın ‘derhal’ başlamasına, soruşturma açıldıysa sürecin durumu ile ilgili mahkemeye bilgi verilmesine emir verdi.

50 bin Sterlin para kavgası

Girne Polis Müdürlüğü Adli Şube’de görevli polis memuru Hüseyin Soyel, zanlılar V.K., O.Ö., ve Bulut Akacan’ın “Vahim zarar” ve “Ciddi darp” suçlarından tutuklandıklarını anımsattı. 7 Ocak tarihinden bu yana soruşturmanın devam ettiğini ifade eden Soyel, Erhan Başay ve zanlı Bulut Akacan arasında 50 bin Sterlin alacak verecek kavgası yaşandığını olaya karışan Zeki Asımoğlu’nun ise ciddi şekilde yaralandığını söyledi.

Soyel, alınan ek tutukluluk süresinde zanlı Bulut Akacan’ın doktor raporu ile sağlık sorunlarından dolayı hastanede tutulduğunu bu sürede bir gönüllü ifade verdiğini kaydetti.

Toplam 9 kişiden ifade temin edildiğini, kamera görüntüleri alındığını kaydeden polis, olayın ülkede infiale neden olduğunu ifade etti.

Soruşturmanın tamamlandığını kaydeden polis memuru Hüseyin Soyel, zanlıların mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.

Vaiz: Geldiği günden itibaren sağlık problemi var

Lefkoşa Devlet Hastanesinde görevli Kardiyolog Doktor Gülgün Vaiz, zanlı Bulut Akacan’ın sağlık durumu ile ilgili mahkemede bilgi verdi. Hastaneye geldiği gün itibarı ile sağlık sorunu olduğunu kaydeden Vaiz, tahlillerinin yüksek olması nedeniyle anjiyo önerildiğini ancak kabul etmediğini kaydetti.

“Değerleri halen normal değil”

Zanlının hafta sonu yarım saat yine göğüs ağrısı yaşadığını ifade eden Vaiz, yeniden tahlil yapıldığını ve anjiyo için kendisine ısrarcı olduklarını kaydetti. Son yapılan tahlillerinin daha iyi olduğunu kaydeden Doktor Gülgün Vaiz, “Anjiyo konusunda ısrarımız devam ediyor sağlık riskleri var. Değerleri henüz normale dönmedi” dedi.

Asena iki zanlıyı tanık olarak dinletti

Avukat Mustafa Asena, önce V.K:, ardında da O.Ö.’yü tanık olarak dinletti. Zanlı V.K, 2012 yılından bu yana ülkede eğitim gördüğünü Azerbaycan uyruklu olduğunu ve tutuklu olduğu sürede çalışma izninin de dolduğunu kaydetti. Zanlı V.K., bir anda her şeyin geliştiğini, olayların büyüyerek önüne geçilemediğini anlattı.

“Akacan’ı koruma içgüdüsü ile yaptım”

Zanlı V.K., “Keşke yapmasaydım bir anlık müdahale sonucu oldu. Daha kötü olsun istemedim. Akacan’ı koruma içgüdüsü ile yaptım, serbest kalırsam bir daha bu tarz olaylara karışmayacağım. Tahsilim zor durumda 7 aydır Akacan’ın yanındayım ilk kez böyle olayla karşılaştım” dedi.

O.Ö.: “Ben ayırmak istedim”

Zanlı O.Ö., ise olayı ayırmak istediğini Erhan Başay’ı geçmişten tanıdığını birlikte çalıştıklarını ifade etti. Olay günü her şeyin bir anda geliştiğini olayı ayırmaya çalışırken, kavganın büyüdüğünü ambulans ve polisi kendilerinin aradığını ifade etti. Akacan’ın yanında 2 yıldır çalıştığını sözlerine ekleyen O.Ö., kavga olaylarından uzak durmaya çalıştığını Şubat ayında nişanlılık planı kurduğunu belirterek, 2012 yılında bir kavga sonucu mahkemelik olarak orada gereken dersi çıkardığını kaydetti.

 

Asena: “Bu olayı yazan gazeteler kapatsın”

Teminat duruşmasında söz hakkı alan Mustafa Asena, zanlı Bulut Akacan’ın ülkeden kaçacak en son kişi olduğunu belirterek, 59 şirketi ve bin 500 çalışanı olduğunu kaydetti. Asena,” Erhan Başay’ın dizindeki sıyrık ülkede infiale neden olduysa, cinayet işlendiği zaman bu toplum ülkeyi terk etsin. Bu olayı yazan gazeteler de kapatsın” dedi.

Akacan’ın ailesi korumlar için seferber oldu

Teminat duruşmasında, zanlı V.K. ve O.Ö. için kefil temin ettiklerini kaydeden avukat Mustafa Asena, zanlı Bulut Akacan’ın eşi ve yine Akacan’ın annesini zanlı V.K.’ye kefil olabileceğini ifade ederek mahkemeye dinletti.
Asena, zanlı O.Ö., için ise Akacan’ın babasını ve kız kardeşini dinletti.

Mahkeme kefilleri uygun bulmadı

Akşam saatlerinde açıklanan kararda, Yargıç Meltem Dündar teminat duruşmasında 11 tanık dinletildiğini ifade etti. Soruşturmanın tamamlandığına değinen Dündar, zanlı V.K., ve O.Ö., için dinlenen kefilleri uygun bulmadığını açıkladı.
Dündar, zanlı V.K.’nin serbest kalması durumunda davaları görüşülmeden kaçabileceğine bulgu yaptığına vurgu yaparak, O.Ö., ile birlikte yargılanıncaya kadar cezaevine gönderilmesine karar verdiğini açıkladı.

Akacan’ın sağlığı göz önünde bulunduruldu

Dündar, teminat duruşmasında zanlılar arasında ayrıma gidildiğini, Akacan’ın sağlık durumunun göz önünde bulundurulduğunu tedavi sürecinin sağlanması için uygun bir teminata bağlanmasına karar verdiğini söyledi.

Sevkle ilgili soruşturma bilgisi istedi

Dündar, Bulut Akacan’ın tutukluluğunun başında, devlet hastanesi yerine özel hastaneye kaldırılması olayıyla ilgili olarak da soruşturma başlatılması, eğer başlatılmış bir soruşturma varsa bununla ilgili Girne Kaza mahkemesine bilgi verilmesi konusunda, Girne Polis Müdürlüğü ve Polis Genel Müdürlüğüne tebliğde bulundu.

Duruşma saatlerce sürdü
 
Akacan ve iki korumasının tutuklandığı kavga sonrası olaylı geçen her duruşma dün de kısa süreli gerginliklerle devam etti. Akşam saatlerine kadar uzayan teminat duruşmasında, zanlı V.K., ve O.Ö., ile ilgili mahkemeye gelen kefiller uygun bulunmazken iki zanlı cezaevine gönderildi.

Akacan’a ağır teminat
Sağlık sorunları göz önünde bulundurulan zanlı Bulut Akacan ile ilgili mahkeme yurt dışı çıkış yasağı yanı sıra 50 bin TL nakdi, KKTC vatandaşı 3 kefilin imza edeceği 250’şer bin TL kefalet senedi imza kararı verildi

Akacan mahkeme sonrası özür diledi
 
“Tüm kamuoyundan şu anlamda özür dilerim; kamuoyunda belli ki yer etmiş bir insanım, böyle bir ortamda bile bulunmamam gerekirdi.
O ortamda bulundum. Arkadaşlarım şu an 20 gün cezaevine gidiyorlar. Son 8 günü Çok zor şartlar altında geçirdik. Adalet ne karar verirse bize uymak düşer.”

Bugün anjiyo oluyor
 
Hastaneye sevk edildiği günden sonra anjiyo olmayı ret eden Akacan, akşam saatlerinde teminatla serbest kaldıktan sonra yaptığı kısa açıklamada anjiyo olmayı kabul ettiğini ve bugün Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde anjiyo olacağını açıkladı.

 

Akacan mahkeme sonrası kısa bir açıklama yaptı:
“Üzgünüm”

Mahkeme sonrası basına açıklama yapan Bulut Akacan ise, yaşanan olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.
Kamuoyuna mal olmuş bir kişi olarak böyle bir olayla gündeme geldiği için özür dileyen Akacan, çok zor bir süreçten geçtiklerini ifade etti.
Böyle bir olay yaşanmasından üzüntü duyduğunu, Zeki Asımoğlu’nun taburcu olduğunu öğrenmekten mutlu olduğunu belirten Akacan, olay sırasında yanlışlıkla araya giren Asımoğlunun başına böyle bir şey gelmesinden büyük üzüntü duyduğunu söyledi.
Akacan, “ Tüm kamuoyundan şu anlamda özür dilerim; kamuoyunda belli ki bir yer etmiş bir insanım, böyle bir ortamda bile bulunmamam gerekirdi.
O ortamda bulundum. Arkadaşlarım şu an 20 gün cezaevine gidiyorlar. Son 8 günü Çok zor şartlar altında geçirdik. Adalet ne karar verirse bize uymak düşer. Adaletin kararına saygılıyım. Ben de çok zor bir süreç geçirdim. Çok duydunuz; ‘Anjiyoyu reddediyor, tedaviyi reddediyor’… Hakikaten hem Akçiçek ve YDÜ Suat Günsel Hastanesi ve Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’ndeki tüm kardiyologlar, memlekette neredeyse bunun altına imza atmayan kardiyolog kalmadı; çok zor bir süreç geçirdim. İsyanım vardı; haksız bir yere yargılanmam, yargı kararını vermeden sosyal medya ve gazetelerin buna sonuç bulması beni çok derinden üzdü.”diye konuştu.
Yakında, yaşanan süreçle ilgili basın toplantısı düzenleyeceğini belirten Akacan, bundan sonra hukukun savunucusu bir vatandaş olarak elinden geleni yapacağını, siyasete devam edip etmeyeceğine ise daha sonra karar vereceğini söyledi.

Bugün anjiyo olacak

Yaptığı açıklamada, sağlık sorunlarının devam ettiğini kaydeden Bulut Akacan anjiyo olmaya karar verdiğini ve bunu Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde bugün gerçekleştireceğini duyurdu.

 

yeniduzen-satin-aliniz-20190116101302.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 3165 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler