1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. AİHM’DEN ÜÇ RET
AİHM’DEN ÜÇ RET

AİHM’DEN ÜÇ RET

AİHM'in mülkiyet konularıyla ilgili “Kıbrıs Cumhuriyetine” karşı yapılan üç başvuruyu reddettiği bildirildi.

A+A-

 

 

 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) mülkiyet konularıyla ilgili “Kıbrıs Cumhuriyetine” karşı yapılan üç başvuruyu reddettiği bildirildi.
Politis gazetesi “AİHM Üç Başvuruyu Reddetti... Kıbrıs Türk Malları Vasiliği Şimdiye Kadar Güçlü Görünüyor” başlıklarıyla verdiği haberinde, AİHM’in, “Kıbrıs Cumhuriyeti”ne karşı harekete geçen başvuru sahiplerini reddederek, Kıbrıs Türk Malları Vasiliği’nin yasal çerçevesine ve iç yargı yollarının tüketilmesine atıfta bulunduğunu yazdı.
Gazete, önceki gün açıklanan AİHM’in kararlarının her üç durumda da olumsuz olduğunu; çünkü başvuruların reddedildiğini kaydetti.
Habere göre “Kıbrıs”a karşı Mehmet Yılmaz’ın başvurusu 2005 yılında yapıldı ve mülkiyet konularıyla ilgili dört başvurunun bir başlık altına toplanmasını teşkil ediyor. Kıbrıs Türk başvuru sahipleri Rum tarafındaki Kıbrıs Türk malları sahibi ya da varisi olarak‘Kıbrıs Cumhuriyeti’nin mülklerinden barışçıl yararlanmaya izin vermemesini protesto ediyorlardı. AİHM’in dördüncü bölümü, “Kazalı ve diğerleri” başvurusundaki karara atıfta bulunarak, başvuru sahiplerinin, iç yargı yollarına başvurmadıklarına işaret etti ve başvurularını reddetti.

 

İÇ YARGI YOLU…

İkinci başvuru Kıbrıs Rum tarafındaki Kıbrıs Türk mallarının alım-satımına ilişkin Kıbrıslı Rumların başvurularının bir başlık altında toplanmasıyla ilgilidir. Bunlardan birinde, Avustralya’da yaşayan Kıbrıslı Rum Apostolos Georgiu, Kıbrıslı Türk’ten Rum tarafındaki taşınmaz malını aldı, ancak Kıbrıslı Türk bunu Yüksek Mahkemeye başvurarak iptal etti. Diğer üç Kıbrıslı Rum (P. Gavriil, M. Kafatari ve İ. Agathangelu), Kıbrıslı Türk mirasçıdan Kıbrıs Türk taşınmaz malı aldı, ancak Vasilik bunu kabul etmedi. Tüm durumlarda AİHM; özel sözleşmelerin, Kıbrıs Türk mallarıyla ilgili Vasiliğin koyduğu önkoşullarını kaldıramayacağına değindi.  Üçüncü başvuruda, Kıbrıslı Türk Hatice Sabah, bir bölümü Sular İdaresi Birimi, bir kısmı da özel işletme tarafından kullanılan ve yolun da geçtiği Limasol’daki taşınmaz malı için “Kıbrıs Cumhuriyeti” aleyhinde harekete geçti. Kıbrıslı Türk, Kıbrıs Rum adaleti önünde tazminat istedi ve 2008’de Larnaka Mahkemesi yarım milyon Euro’luk tazminata karar verdi, ancak bu miktar ona verilmedi. AİHM, kararında, Kıbrıslı Türk’ün AİHM’e başvurmadan önce (vasiliğin) değiştirilmiş yasası temelinde iç yargı yollarına başvurması gerektiğini söyleyerek başvuruyu reddetti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 994 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler