1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'AİHM KIBRISLI TÜRKLERİN DAVASINI REDDETTİ'
AİHM KIBRISLI TÜRKLERİN DAVASINI REDDETTİ

'AİHM KIBRISLI TÜRKLERİN DAVASINI REDDETTİ'

Güney Kıbrıs basını, 23 Kıbrıslı Türk’ün Güney Kıbrıs’taki taşınmaz mallarının iadesi için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)’e yaptıkları başvuruların mahkeme tarafından reddedildiğini iddia etti.

A+A-Güney Kıbrıs basını, 23 Kıbrıslı Türk’ün Güney Kıbrıs’taki taşınmaz mallarının iadesi için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)’e yaptıkları başvuruların mahkeme tarafından reddedildiğini iddia etti.
Politis gazetesi “Vasilik Güçlü – Taşınmazlar Konusunda 23 Kıbrıslı Türk Başvurusu AİHM Tarafından Reddedildi” başlıkları altında verdiği haberinde, AİHM’nin son beş ayda, ilk olarak 10, ardından da 13 olmak üzere toplam 23 Kıbrıslı Türk başvurusunu reddettiğini yazdı.
Gazete, Kıbrıs Rum hukuk dairesinin Kıbrıs Rum meclisi ve ilgili komitesine gönderdiği mektuba dayandırdığı haberinde, AİHM’nin 6 Mart ve 9 Haziran tarihlerinde verdiği iki ayrı kararla, 2010 yılında Nazire Sofi davası çerçevesinde yeniden düzenlenen “Kıbrıslı Türk Malları Vasiliği” yasasına atıfta bulunarak Kıbrıslı Türklerin davalarını “kabul edilemez” şeklinde nitelendirdi.
Habere göre, “Niyazi ve Hakan Kazali ve diğerleri” isimli başvuru konusunda 6 Mart tarihinde kararını açıklayan AİHM, sorunlarının çözümü için, değişen Kıbrıs Rum vasiliği yasasını gösterdi.
“Zehra İzzet Mehmet ve diğerleri” isimli 13 davalık ikinci pakete ilişkin 19 Haziran tarihili kararında da AİHM, davacıların “iç hukuk organlarını ve özellikle vasiliğin değişen yasasının sağlayacağı çözümleri tüketmediklerini” gerekçe gösterdi. Gazete, 10 davalık “Kazali” paketi ile 13 davalık “Zehra İzzet Mehmet” paketinin, Vasilik yasası değişmeden önce AİHM’e sunulduğunu ancak “Kazali” paketindeki davaların vasiliğe de başvurarak ret cevabı aldığını vurguladı. Kıbrıs Rum başsavcılığı, her iki dava paketinin de Vasiliğe veya Rum mahkemelerine yönlendirilmesinin beklendiğini belirtti.

DİMOPULOS DAVASI ÖRNEK GÖSTERİLDİ

Gazete, AİHM’nin kararında, Kıbrıslı Rum Dimopulos’un yaptığı ve Taşınmaz Mal Komisyonu’na havale edilen başvurusunun Kıbrıslı Türklerin davasının reddinde örnek gösterildiğini ve böylece Türkiye’nin işgali idare etmesi ile işgalin sonuçlarını idare eden Güney Kıbrıs’ın AİHM tarafından denk tutulduğunu da yazdı.
Habere göre AİHM karar gerekçesinde, “Vasilikteki yasal düzenlemelerin, tıpkı Türkiye’nin Dimopulos davasında olduğu şekliyle komite aracılığıyla yaptığı gibi, mülkiyet taleplerinin düzeltilmesi amacıyla yapıldığını” ifade etti. Gazete AİHM’in, “Dimopulos davasında da yer verilen, ‘bunca yıldan beridir meydana gelen koşullar ve taşınmazların başka kişiler tarafından kullanıyor olmalarından ötürü, taşınmazların iadesinin uygulanmasının gerçekten zor bir çözüm olduğu’ ifadesi Kıbrıslı Türklerin başvurusunda da geçerlidir” vurgusunu yaptığını yazdı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber toplam 703 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler