1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Ahmet Kaşif YENİDÜZEN'e konuştu
Ahmet Kaşif YENİDÜZENe konuştu

Ahmet Kaşif YENİDÜZEN'e konuştu

Başbakan tarafından görevden alınan Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, bakanlığındaki son gününde YENİDÜZEN’e konuştu: ‘BAŞBAKAN DELEGEYE BASKI YAPIYOR’ “Evet, delegeler üzerinde bir baskı vardır. Bizzat Başbakan’ın kendi

A+A-

 

 

Başbakan tarafından görevden alınan Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, bakanlığındaki son gününde YENİDÜZEN’e konuştu:

 

‘BAŞBAKAN DELEGEYE BASKI YAPIYOR’

 

 

 “Evet, delegeler üzerinde bir baskı vardır. Bizzat Başbakan’ın kendisi yapıyor. Bunların olmaması lazım. İnsanların ekmek parasıyla, çalışma ortamını bozacak şekilde baskılar yapılıyor.”

 

 “Benim İrsen Küçük’ten farkım işte tam da söylediğimdir. Ben insanlara baskı yaparak, tehdit ederek oy istemiyorum. Ülkede de iç barışa ihtiyaç vardır. Partide de iç barışa ihtiyaç vardır.”

 

“Bizzat bazı şikayetler geliyor. Çalışanlar üzerinde baskı olduğuna dair. Bunu bire bir orada aday olan Türkay Tokel söylemişti, bir de Sayın Kemal Dürüst’ün göreve başlattığı 3 kişi işten durduruldu.”

 

 “Bunlar yanlış şeyler. Bunlar hükümetin yetkilerini kullanarak yapılan davranışlar ve bence doğru bir yöntem değil. Başbakan bu yöntemlere başvurmamalı… Hükümet işleri ile kurultay işlerini bir birine karıştırdı…”

 

 

Ulusal Birlik Partisi’nde (UBP)  21 Ekim’de yapılacak kurultay öncesinde ani bir kararla Başbakan İrsen Küçük tarafından görevden alınan eski Sağlık Bakanı ve UBP Genel Başkan Adayı Ahmet Kaşif bakanlığındaki son gününde YENİDÜZEN’e konuştu. UBP kurultayında yarıştığı İrsen Küçük’ün kurultay işleri ile hükümet işlerini bir birine karıştırdığını söyleyen Kaşif “Başbakan çok yanlış yapıyor” dedi.

“Hükümet olanaklarını kullanarak delegeler üzerinde baskı kuruyor, yaptığı çok yanlıştır. Hem partiyi geriyor, hem de ülkede gerginliğe neden oluyor, yazık” diyen Ahmet Kaşif kendisinin İrsen Küçük’ün aksine “çok rahat” olduğunu söyledi.

İşte Ahmet Kaşif’in söyledikleri:    

 

Kurultay yarışı başlar başlamaz bir gerginliğin hakim olduğunu görüyoruz. Siz nasıl hissediyorsunuz?

Ben gergin değilim, ortamı gerenlere sormak lazım bu soruyu… Ben Başbakan’ın aksine çok rahatım, gergin olan kendisidir.

 

Peki kamuoyuna yansıyan bir gerginlik var, siz bunda sorumlu kimi görüyorsunuz?

Gerginliği yaratanlar bu ortamın sorumlularıdır. Ben tam başından beri hem parti içinde hem de kamuoyunda bir gerginlik yaratmamak için çaba sarf ediyorum. Gördüğünüz gibi bugün tüm sivil toplum örgütleri geldi, çalışanlarımız geldi, vedalaştık. Bu KKTC’de bir ilkmiş… Ben hiçbir zaman topluma bu gerginliğin yaşatılmamasını istiyorum ve yaşatılmaması için de elimden geleni yapıyorum. Evet, parti içi bir yarış vardır, kabul ediyorum, ama bu partide bir gerginliğe gerek vardır anlamına gelmiyor. Bu süreçte kıracağımız insanlar bize oy veren insanlardır. Bırakınız vatandaş olmasını seçimlerde bize oy veren insanları kırmamız gibi bir lüksümüz yoktur. Ben gerginlik yaratmamak için azami gayret sarf ediyorum.  

 

Görevden alındıktan sonraki ilk açıklamanızda Başbakan’a atfen, hükümet işleri ile parti işlerinin bir birine karıştırıldığını söylemiştiniz. Delegeler üzerinde baskı olduğu söyleniyor. Nedir yorumunuz?

Evet, delegeler üzerinde bir baskı vardır.

 

Kim yapıyor bunu?

Bizzat Başbakan’ın kendisi yapıyor. Bunların olmaması lazım. İnsanların ekmek parasıyla, çalışma ortamını bozacak şekilde baskılar yapılıyor. Böyle yaparak çalışan insanlarımızdan verim alamayız. Çalışma barışı sağlanmalıdır. Ancak ne yazık ki delegeler üzerinde müthiş bir baskı yaparak huzur bozuluyor.

 

Sizin İrsen Küçük’ten ne farkınız var?.. Kamuoyu bunu merek ediyor?

Benim İrsen Küçük’ten farkım işte tam da söylediğimdir. Ben insanlara baskı yaparak, tehdit ederek oy istemiyorum. Ülkede de iç barışa ihtiyaç vardır. Partide de iç barışa ihtiyaç vardır.  Ve ben inanıyorum ki inşallah güney komşularımızla da kalıcı bir barış anlaşması imzalarız. Benim hedefim ilk olarak içteki huzursuzluğu ortadan kaldırmaktır.    

 

Önceki akşamki kongrede (UBP Güzelyurt İlçe Kongresi’nde) bazı iddialar ortaya atıldı. Başbakan’ın bizzat kapı kapı delegeleri gezdiği ve hatta para dağıttığı öne sürüldü. Sizin kulağınıza gelen bu yönde iddialar var mı?

Ben görmediğim bir şeyin yorumunu yapmam. Varsa bilemem.

 

Baskı var dediniz delege üzerinde… Bunlar nelerdir?

Bizzat bazı şikayetler geliyor. Çalışanlar üzerinde baskı olduğuna dair. Bunu bire bir orada aday olan Türkay Tokel söylemişti, bir de Sayın Kemal Dürüst’ün göreve başlattığı 3 kişi işten durduruldu. Bunlar yanlış şeyler. Bunlar hükümetin yetkilerini kullanarak yapılan davranışlar ve bence doğru bir yöntem değil. Başbakan bu yöntemlere başvurmamalı… Hükümet işleri ile kurultay işlerini bir birine karıştırdı…

 

 

 

 

Bu haber toplam 1251 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler