1. HABERLER

 2. ARŞİV

 3. AHMET ÇALUDA kazandı, BRT'ye tepki YAĞDI
AHMET ÇALUDA kazandı, BRTye tepki YAĞDI

AHMET ÇALUDA kazandı, BRT'ye tepki YAĞDI

TOPLAM OY: 633 KULLANILAN OY: 615 Kullanılmayan OY: 18 SANDIKLAR KAPANDI SONUÇ: Ahmet Çaluda ( 336 ) Türkay Tokel ( 274 ) Geçersiz ( 5 ) KESİN OLMAYAN SONUÇ Ahmet Çaluda kazandı ----------------------------------------------------------------------

A+A-TOPLAM OY: 633
KULLANILAN OY: 615
Kullanılmayan OY: 18
SANDIKLAR KAPANDI

SONUÇ: Ahmet Çaluda ( 336 ) Türkay Tokel ( 274 ) Geçersiz ( 5 ) KESİN OLMAYAN SONUÇ

Ahmet Çaluda kazandıBRT'YE tepki:

UBP İlçe Kongresi sayımının tümünü , hiçbir sunum ve anlatım da olmadan dakikalarca canlı veren BRT için YENİDÜZEN'e tepki telefonları susmuyor.


GÜN BOYU

OYLAR tek tek açıklanıyor, DİVAN BAŞKANI NECDET NUMAN uyarıyor: Herhangi bir taşkınlığa sebep vermeyiniz. ( 19.32 )

AHMET ÇALUDA: 270   
TÜRKAY TOKEL: 225 
(sayım devam ediyor)

Sayım işlemi devam ediyor. Ahmet ÇALUDA ÖNDE

Sayım sırasında oy pusulalarını 'uyuşturma' sorunu yaşanıyor.

Oyların yarısından fazlası sayıldı  (20:00)

Güzelyurt ilçesinde gergin bir hava oluştu, Ahmet Çaluda taraftarları sevinç gösterisi yapmaya başladı.

OYLAMA henüz tamamlanmadı ancak AHMET ÇALUDA seçimi kazanacak çoğunluk oyunu aldı.


Ulusal Birlik Partisi Güzelyurt İlçe Kongresi'nde, milletvekilleri karşılıklı olarak birbirlerine ağır suçlamalarda bulundu.

Türkay Tokel ve Ahmet Çaluda'nın yarıştığı kongrede oylama başladı. (12.35)

Ulusal Birlik Partisi (UBP)’nin 21 Ekim’de yapılacak kurultayına yönelik ilçe kongreleri devam ediyor.

Neler oldu?

 • İrsen Küçük kongre salonuna girişte alkışlarla karşılandı, Ahmet Kaşif'e ise "Başbakan Kaşif tezahüratları yapıldı.
 • UBP Güzelyurt İlçe Kongresi'ne dair duyuruların Güzelyurt Belediyesi adına cep telefonlarına gönderilmesi dikkat çekti.

  KONUŞMALAR
 • Kaşif: "Adaylığımın önüne hiç kimse geçemez."
 • Türkay Tokel; "Kemal Dürüst bana destek verdi diye görevden alındı. Bakanlar Güzelyurtlulara baski yapti yalan sözler verdi"
 • Türkay Tokel; "Yüzünüze bile bakmayan bakanlar şimdi sizden oy dileniyor."
 • Türkay Tokel; "Başbakan bölgeyi bir anda BAKANSIZ bıraktı."
 • Ahmet Çaluda: "Biz yıllarca Tokel'in yanında yer aldık. Esas baskıyı o yapıyor. Başarısız bir bakandı, ilçeyi geçmişte şirket gibi kullandı, başarısız oldu."
 • İrsen Küçük: "Bölge başkansız kalmadı. İki bakanı görevden alırken Mutlu Atasayan'ı önerdim. Cumhurbaşkanı onaylamadı süre istedi. Dürüst aşırı bölgecilik yaptı."
 • İrsen Küçük: Değişim diye yola çıktı arkadaşlarımız. Biz de hükümette değişim yaptık! Değişimi onlar istemedi mi? Biz de değiştirdik! Değişimi isteyen sizsiniz, biz de yaptık! Biz de yaptık diye şikayetçi mi oluyorsunuz? Anayasa, çeşitli makamlara yetkiler verir. Anasayalar Cumhurbaşkanı'na, Başbakan'a yetki verir. Başbakan da bu yetkisini kullanıp, istediğini yapar! Bunu hiçbir zaman tartıştırtmayız. Bölge bakansız kaldı dedi arkadaşlar! Yok öyle birşey! Küçük Başbakan olarak iki bakanın görevden alınma emri verdiğinde, bir tanesine de görevlendirme verdi. Bölge bakansız kalmadı. 2 Bakanı görevden alırken, Cumhurbaşkanı'na da Mutlu Atasayan'ı önerdim. Cumhurbaşkanı Eroğlu onaylamadı, süre istedi. Dürüst aşırı bölgecilik yaptı!"

KÜÇÜK: “GÜZELYURT VERİLECEK DİYE BİR OLAY YOKTUR. BAŞBAKAN ERDOĞAN’IN GEÇEN YIL GELİŞİNDE YAPTIĞI AÇIKLAMA İLE BU OLAY GÜNDEMDEN ÇIKMIŞTIR. GÜZELYURT BİZİMDİR BİZİM KALACAKTIR.”

KAŞİF: “GENEL BAŞKANLIĞA ADAY OLDUKTAN SONRA FIRTINALAR KOPARTILDI. NEDEN GEÇEN SEFER ADAY OLDUĞUMDA BU BASKILAR OLMADIYDI, NEDEN BU FIRTINALAR KOPARTILMADIYDI? BUNU SORMAK İSTİYORUM.”

UBP Güzelyurt İlçe kongresi açılışın ardından konuşmalarla devam etti.

Kongrede UBP Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük, Genel Başkan adayı milletvekili Ahmet Kaşif ve ilçe başkan adayları Ahmet Çaluda ile Türkay Tokel söz aldı.

Ahmet Kaşif ile Türkay Tokel, Başbakan ve hükümete yönelik eleştirilerde bulunurken, Başbakan İrsen Küçük ise UBP’de demokrasi olduğunu, bunun da yapılan kongreyle en güzel örneğinin sergilenmekte olduğunu söyledi.

AHMET KAŞİF

UBP Milletvekili ve genel başkan adayı Ahmet Kaşif, konuşmak için kürsüye geldiği sırada bir grup delege tarafından, “Kaşif Başbakan” sloganı atıldı.

Kongrelerin önemine işaret eden Kaşif, UBP’de demokrasiyi kökleştireceklerini söyledi.

“UBP bu devletin güvencesidir. UBP KKTC’nin ayrılmaz bir parçasıdır ve bütünlük içerisinde kalmaya devam edecektir” diyen Kaşif, UBP’nin KKTC’nin ekonomik gelişmesi açısından önemli adımlar attığına da işaret etti.

Genel Başkanlığa aday olduktan sonra fırtınalar kopartıldığını kaydeden Kaşif, “Neden geçen sefer aday olduğumda bu baskılar olmadıydı, neden bu fırtınalar kopartılmadıydı? Bunu sormak istiyorum?” dedi.

Ülkede sıkıntılar olduğunu, parti içinde sorunlar olduğunu, ekonomik programın ve kaynakların yanlış kullanılmakta olduğunu savunan ve bu sıkıntıları gidermek için aday olduğunu kaydeden Kaşif, UBP’de sevgi ve kardeşliği pekiştirmek için aday olduğunu da söyleyerek; “Kimse bunun önüne geçemez” dedi.

Türkiye ile ilişkileri kişisel bazda değil devlet bazında geliştireceklerini ve her alanda gelişme sağlayacaklarını ifade eden Kaşif, ilçe örgütü başkanlığına aday olan Ahmet Çaluda ve Türkay Tokel’e başarılar diledi.

TÜRKAY TOKEL

İlçe başkan adayı Türkay Tokel de yaptığı konuşmada, UBP’nin gençlik kadrolarında görev alarak siyasete başladığını, her kademede görev aldığını ve partinin güçlenmesi için elinden geleni yaptığını söyledi.

Çalışma arkadaşları ve tabandan gelen baskı nedeniyle aday olduğunu savunan Tokel, siyasetteki tecrübe ve olgunluğu ile bu görevin altından kalkabileceğini söyledi.

UBP içerisinde huzursuzluklar bulunduğunu öne süren Tokel, kendisinin bütünleştirici olmak için aday olduğunu belirtti.

Adaylığından sonra Güzelyurt içerisinde hoş olmayan olaylar yaşandığını, bakanlık kapılarını kapatan bazı bakanların, delegelerden oy almak için el pençe divan olduğunu ileri süren Tokel, ilçe delegelerine bir çok taahhütlerde bulunulduğunu, bazı kişilerin kongre nedeniyle işe alındığını, Mili Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst’ün kendisine destek olduğu için görevden alındığını savundu.

Kabinenin bütün üyelerinin delegelere baskı için Güzelyurt’ta çalıştıklarını da ileri süren Tokel, ne yapılırsa yapılsın seçimi kazanacağına olan inancını dile getirdi.

Görevden alınmalar nedeniyle Güzelyurtlu bakan kalmadığını, bunun Başbakan’ın Güzelyurt’a “verdiği önemi” gösterdiğini ileri süren Tokel delegelere hitaben “Sizler bunu hak etmediniz” dedi.

“Bu parti kimsenin malı değildir. Ülke demokrasisi kadar, parti içi demokrasi de önemlidir” diyen Tokel, yaşanan huzursuzlukları tarihe not düşmek amacıyla dile getirdiğini kaydetti.

İlçe başkanı olması durumunda Güzelyurt halkının sorunlarının çözülmesi için elden geleni yapacağını da vurgulayan Tokel, “Ben Ulusal Birlik partiliyim, öyle kalacağım. Sağduyunuza güveniyorum ve sizden destek bekliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

AHMET ÇALUDA

UBP Güzelyurt sözü İlçe Başkan adayı Ahmet Çaluda ise konuşmasında eleştiri yapmayı düşünmemesine karşın Tokel’in arı kovanına çomak soktuğunu söyledi.

“Ben Tokel’e yanlış yapmadım, ihanet etmedim” diyen Çaluda, Tokel’in bakanlık yaptığı dönemde hiç bir sorunu çözemediğini, Sosyal Sigortalıların maaşlarının bile ödenemediğini kaydetti.

Kendisine ve ailesine yönelik birçok eleştiriler ve saldırılar olduğunu kaydeden Çaluda, kendisinin namusu ve onuruyla bugünlere geldiğini ve delegelere güvendiğini kaydetti.

İlçe Başkanlığı olduğu dönemde yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler veren Çaluda, kongrenin olgunluk içinde geçmesi temennisinde bulundu.

“Ben bu partiye başka partiden gelmedim. Bu partinin içinde mücadeleye başladım aynı şekilde devam edeceğim. İlçe başkanı olayım olmayayım UBP’de devam edeceğim” diyen Çaluda, destek verecek olan ve vermeyecek olanlara teşekkür etti.

BAŞBAKAN KÜÇÜK

UBP Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük de kürsüye alkışlar ve “Başbakan Küçük” sloganları arasında geldi. Küçük, yaptığı konuşmada, UBP’nin demokratik bir parti olduğunu ve bugünkü ilçe kongresinin de bunun gösterdiğini söyledi.

Geçmiş kongrelerde başkan adaylarına söz hakkı verilmemesine karşın, kendisinin ilçe kongrelerinde başkan adayı olan Ahmet Kaşif’e söz hakkı verilmesine karşı çıkmadığına işaret eden Küçük, bunun UBP’deki demokratik olgunluğun göstergesi olduğuna dikkati çekti.

Ahmet Kaşif ve Türkay Tokel’in değişim için yola çıktıklarını ifade ettiklerini, kendisinin de yetkilerinin kullanarak değişim yaptığını, Kaşif ve Tokel’in neden bundan şikayetçi olduğunu anlamadığını kaydeden Başbakan Küçük, yeni atanacak bakanlardan birinin Güzelyurt bölgesinden olacağını, bunun yazısının Cumhurbaşkanı Eroğlu’na iletildiğini ancak henüz onaylanmadığını açıkladı.

Siyasi hayatı boyunca bölgecilik yapmadığını, ancak “kabinede görev alan ve aşırı şekilde bölgecilik yaptığı için görevden aldığı bakanın” insanları sokağa dökmeye çalıştığını ifade eden Küçük, kimsenin kendisinin Güzelyurt ve Lefke halkından koparamayacağını söyledi.

Küçük, “Bizi büyük UBP’nin temellerini atıyoruz, UBP’yi kurumsallaştırıyoruz. UBP’yi 2014 yılında tek başına iktidar yapmak ant içtik bunun için yola çıktık” şeklinde konuştu.

Ahmet Kaşif’in dolum tesisleri konusunda İlçe Kongresi’nde yaptığı eleştirilere de değinen Küçük, Güney Kıbrıs’ta 3 tane dolum tesisi olduğunu, kendilerinin akaryakıt bölgesinde dolum tesisine izin verdiklerini işaret ederek “Ben bu kararı alırken tek tek bütün bakanlara sordum. İlk sorduğum kişi de Kaşif oldu ve bana oyunun olumlu olduğunu söyledi. Bütün bakanların olumlu oyu ile bu karar alındı” dedi.

“Güzelyurt verilecek diye bir olay yoktur. Başbakan Erdoğan’ın geçen yıl gelişinde yaptığı açıklama ile bu olay gündemden çıkmıştır. Güzelyurt bizimdir bizim kalacaktır. Güzelyurt bölgesine yatırımlarımız sürecektir” diye sözlerini sürdüren Başbakan Küçük, hükümet olarak bölgeye yönelik yaptıkları ve yapacakları yatırımlar hakkında bilgiler verdi.

İki adaya da başarılar dileyen Küçük, yapılacak olan kurultay sonucunda da parti başkanı ve başbakan olarak yoluna devam edeceğine olan inancını dile getirerek sözlerini tamamladı.

Kongrede dada sonra gündem gereği mali ve faaliyet raporları okundu ve seçimlere geçildi.


UBP Güzelyurt İlçe KONGRESİ'nde oy verme işlemi saat 18.30'da tamamlandı


Bu haber toplam 4756 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler