1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. AHMED SAMİ TOPCAN YARIN ANILIYOR
AHMED SAMİ TOPCAN YARIN ANILIYOR

AHMED SAMİ TOPCAN YARIN ANILIYOR

Merhum Ahmed Sami Topcan’ın mezarı başında düzenlenecek olan anma töreninin organizasyonunu bu yıldan itibaren KKTC Milli Olimpiyat Komitesi üstlendi

A+A-

 

 

 

 

Kıbrıs Türk sporcuna büyük katkıları olan merhum Ahmed Sami Topcan, ölümünün 7’nci yılında yarın mezarı başında düzenlenecek törenle anılacak.

Yaşamı süresince başta futbol ve masa tenisi oynayan, spor yazarlığından futbol hakemliğine birçok görev üstlenen merhum Ahmed Sami Topcan 84 yaşında aramızdan ayrılmıştı.

Merhum Ahmed Sami Topcan’ın mezarı başındaki her yıl düzenlenecek anma töreni organizasyonunu KKTC Milli Olimpiyat Komitesi (MOK) üstlendi.

KKTC MOK ve aynı zamanda KTFF’nin Kurucu Başkanı olan Ahmed Sami Topcan'ın anısını yaşatmak üzere, merhumun Lefkoşa’daki mezarı başında yer alacak tören yarın sabah saat 10:00'da başlayacak. Anma töreninde Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst de katılıp, konuşma yapacak.

 

AHMED SAMİ TOPCAN KİMDİR?

 

23 Ekim 1955’te kurulan Kıbrıs Türk Spor Teşkilatı Geçici Komisyonu’nun (5 Nisan 1959 yılında ismi Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu olarak değiştirildi) ilk başkanı olan Ahmed Sami Topcan, 30 yıl Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkanlığı yaptı.

1984 yılında Milli Olimpiyat Komitesi’ni kuran ve 1993 yılına kadar başkanlığı da yapan Ahmed Sami Topcan, 22 Eylül 1984 yılında verilen Spor Üstün Hizmet Ödülü’nü alan ilk kişi oldu.

5 Mayıs 1921 tarihinde dünyaya gelen Ahmed Sami Topcan, 4 Mayıs 2005 tarihinde Allahın rahmetine ulaştı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 430 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler