1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Ahlaki durumlar, örnek alınanlar
Ahlaki durumlar, örnek alınanlar

Ahlaki durumlar, örnek alınanlar

“Güney’dekileri örnek alalım” dendiğinde bu çağrıya çoğu zaman katılmam. Bunun nedeni eğer Kıbrıslı Türk ve Rum olarak ayırım yapılacaksa Kıbrıslı Türklerin çoğu zaman daha mantıklı, daha akılcı, daha çağdaş davrandıklarını ve empatiyi d

A+A-

Ahlaki durumlar, örnek alınanlar

 

·        Deniz Üssü’ndeki patlamayla birlikte ölen 13 askerin acısıyla yanan yürekler ve bizim bir dönem alışmak zorunda bırakıldığımız ancak Kıbrıslı Rumların pek de tanışık olmadıkları elektriksizlik yine Güney için alışık olunmayan yığınsal protestoları ve tepkileri gündeme taşıdı. İlk tepkilerin ardından Savunma Bakanı ve RMMO Komutanı istifa etmişti. Dün gelen haberde ise devam eden tepkiler sonunda Dışişleri Bakanı’nın da istifa ettiğini öğrendik. Bunlar da bizim alışık olmadığımız davranışlar

 

“Güney’dekileri örnek alalım” dendiğinde bu çağrıya çoğu zaman katılmam. Bunun nedeni eğer Kıbrıslı Türk ve Rum olarak ayırım yapılacaksa Kıbrıslı Türklerin çoğu zaman daha mantıklı, daha akılcı, daha çağdaş davrandıklarını ve empatiyi daha çok kullandıklarını söylerim.

Tabii ki bunu söylerken kurumsal anlamda değil, yani “devlet” anlamında değil, “toplum” anlamında olduğunun altını çizmek isterim. Şimdiye kadar Kıbrıs sorununda yapılan müzakereleri, varılan mutabakatları, Annan Planı’nı, oylamasını düşündüğümüzde Kıbrıs Türk toplumunun bu konulardaki çabası ve başarısını görmemezlik edemeyiz. Konuya hakimiyeti, tartışması ve yeri geldiğinde empati kurarak “doğru”yu araması çok sık rastlanmayan bir özelliktir. Elbette ki içinde yaşanılan koşullar, ihtiyaç fazlalığı, aciliyet bu kararların alınmasında önemli rol oynarlar. Rahatlık veya belli bir düzeyde kazanılmış bir refah ise durumun önemini saklar ve olaya gerekli değerin verilmesini engeller. Geçtiğimiz süreçte bunlar yaşandı ve biz de çok tartıştık ve yazdık. Şimdi birkaç gündür gelişen olaylar Güney taraftaki Kıbrıslıların alışık olmadığımız bir tepkisini ve bizim hiç alışık olmadığımız devlet düzeyinde bazı istifaları gündeme getirdi.

Deniz Üssü’ndeki patlamayla birlikte ölen 13 askerin acısıyla yanan yürekler ve bizim bir dönem alışmak zorunda bırakıldığımız ancak Kıbrıslı Rumların pek de tanışık olmadıkları elektriksizlik yine Güney için alışık olunmayan yığınsal protestoları ve tepkileri gündeme taşıdı. İlk tepkilerin ardından Savunma Bakanı ve RMMO Komutanı istifa etmişti. Dün gelen haberde ise devam eden tepkiler sonunda Dışişleri Bakanı’nın da istifa ettiğini öğrendik.

Bunlar da bizim alışık olmadığımız davranışlar… Ve bunlar girişteki düşüncemin aksine örnek alınması gereken durumlar… Düşündüğümüzde şimdiye kadar bu tarafta kimler kimler istifa etmeliydi acaba? Başta, şimdiki hükümetin olduğu gibi toptan istifa etmeleri gerekiyordu. Neden? Çünkü hükümet öncesi başka şeyler söylüyorlardı, seçmeni kandırdılar, geldiler söylediklerinin tam tersi şeyler yaptılar ve yapmaya da devam ediyorlar. Ama kabinede tık yok. Hava Yollarımız battı, çalışanları sokağa atıldı, “yeni kurduk” dedikleri hava yolunu aylardır uçuramıyorlar, hâlâ orada oturuyorlar. Halkın kurumlarını peşkeş çekiyorlar, buradaki emeği, iş insanını umursamıyorlar, Türkiye sermayesine satıyorlar, her gün her yerde eylem var, protesto var ama hiçbir şey olmuyormuş gibi, hiç sorun yokmuş gibi yemeklerde, balolarda geziyorlar. “Vatandaşlık yok” dediler, son geldikler dönemde bin 20 kişi daha vatandaş yapıldı ama yerlerinde oturmaya devam ediyorlar.

Bakıyoruz Güney’e… Tepkiler geliyor, “şu kişi istifa etmelidir” deniyor, o kişi istifa ediyor… Bakıyoruz bu tarafa… “İstifa edin” diyoruz, öylece bakıyorlar… “ilahi yarabbi şükür” sanki… tuhaf bir durum. Gelen yabancı sermaye bile öyle… Doğa Koleji’ne “Gidin, sizi istemiyoruz” diyoruz ama onlar “Yok kalacağım” diyor. Nasıl olur? Bir sermaye istenmediği yerde kalır mı? Hani sermaye ürkekti! Bu sermeye değil de başka bir şey mi yoksa!

Bizimkiler onlardan mı öğreniyor gitmemeyi, yoksa onlar bizimkilerden mi!

Buradaki mi ahlaki, yoksa Güney’deki mi!     

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1720 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler