1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'AĞUSTOS LTB İÇİN ZOR BİR AY'
AĞUSTOS LTB İÇİN ZOR BİR AY

'AĞUSTOS LTB İÇİN ZOR BİR AY'

Anayasa Mahkemesi’nin bozduğu, LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları ve meclis üyelerinin 90 gün zorunlu izne çıkarılmasıyla ilgili hükümetin çıkarttığı yasa gücünde kararnameyle bir ay süreyle Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanlığı görevini yürüten Lefkoş

A+A-

 

 

LTB Başkanlığı görevini bir ay süreyle yürüten Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana, Ağustos ayında personele hem bayramlık hem de maaş ödenmesi gerektiği için LTB açısından zor bir ay olduğunu söyledi

 

“AĞUSTOS LTB İÇİN ZOR BİR AY”

 

·        “Bu ay gerçekten zor bir aydır. Bayramlıklar olmasaydı ‘maaşlar %100 ödenecek’ derdim. Çünkü başkan aynı sistemi devam ettiriyor. Ancak bayram geldi ve bayramlık bir haktır”

 

·        “Bizim dönemimizde bir motivasyon sağlandı. İkinci motivasyon belediye meclisinin önümüzdeki hafta içinde toplanması ve bazı kararlar almasıdır. Öyle bir durumda ben iddia ediyorum ki belediye hiç zorlanmadan bayramlığı da öder”

 

·        “Borçların belli bir plan ve program içerisinde ödenmesi gerekirken, alacakların da bir plan ve program dahilinde alınması gerekir. Bu yapılmazsa belediyenin Lefkoşa’da hizmet verme noktasında söz hakkı olmaz”

 

·        “Ben Lefkoşa Kaymakamı’yım, yasemin kokulu bir Lefkoşa isterim, Lefkoşa’da huzur isterim, Lefkoşa’da çalışan insanların, işverenlerin mutlu olmasını, çocukların temiz parklarda oynamasını isterim”

 

   Anayasa Mahkemesi’nin bozduğu, LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları ve meclis üyelerinin 90 gün zorunlu izne çıkarılmasıyla ilgili hükümetin çıkarttığı yasa gücünde kararnameyle bir ay süreyle Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanlığı görevini yürüten Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana, Ağustos ayında personele hem bayramlık hem de maaş ödenmesi gerektiği için LTB açısından zor bir ay olduğunu söyledi.

   LTB personelini alacakların toplanması konusunda biraz daha azim göstermeye, Lefkoşalıları da belediyeye olan borçlarını yatırmaya çağıran Dana, bayramlıkların da belediye çalışanının hakkı olduğunu vurguladı.

   Dana, “Bizim dönemimizde bir motivasyon sağlandı. İkinci motivasyon belediye meclisinin önümüzdeki hafta içinde toplanması ve bazı kararlar almasıdır. Öyle bir durumda ben iddia ediyorum ki belediye hiç zorlanmadan bayramlığı da öder. Belediye meclis üyelerinin toplantılara katılması için kaymakam olarak üzerime düşen görevleri de yerine getireceğim” diye konuştu.

 

·        Soru: Bakanlar Kurulu’nun aldığı yasa gücünde kararnameyle bir ay gibi bir süre LTB’nin başında kaldınız. Belediyede sizi en çok  şaşırtan ne oldu?

·        Dana: Beni en çok şaşırtan belediye çalışanlarının 1-2 saat gibi kısa bir süre içerisinde çalışma azimlerinin tekrar ortaya çıkmasıydı.

 

·        Soru: Belediyenin durumunun kötüye gittiği basına yansıyordu, zaman zaman farklı rakamlar telaffuz ediliyordu. Gördüklerinizden hayrete düştüğünüz birşey oldu mu?

·        Dana: Çok hayrete düştüğüm olağanüstü birşey olmadı.

 

·        Soru: Belediyenin durumunun bu kadar kötü olması beklediğiniz bir şeydi yani...

·        Dana: Belediyenin mali yapısının çok doğru kullanılmadığını, çok hesaplı kullanılmadığını, ayağını yorganına göre uzatmadığını çok net bir şekilde gördüm. İdari yapısının belediyecilik anlayışına uymadığını gördüm. Duyuyordum ama yine de bu beni biraz hayrete düşürdü. Bir belediyede çoğunluğun işçi kadrosunda olması gerekirken ve masa başındaki memur sayısının beşe bir, dörde bir, yediye bir oranlarında olması gerekirken, masa başındaki personelin resmi olarak çok daha fazla olduğu, hatta gayri resmi olarak birçok işçinin de memur hizmeti yaptığını gördüm, bu beni biraz hayrete düşürdü. Ayrıca işten durdurulan 123 kişinin çoğunun aslında gerçekten belediyenin hizmetini gören insanlar olması da bana çok ilginç geldi.

 

“BELEDİYE KARMAŞA İÇİNDEYDİ”

 

Kanun gücünde kararname ile belediyede görevlendirildiğimiz dönemde belediyenin hem mali, hem idari, hem sosyal yönden, hem de hizmet yönünden bir karmaşanın içerisinde olduğunu gördük. Aslında LTB’nin yapısı çok nitelikli bir yapıdır. Ancak çeşitli nedenlerle bu yapı bozuldu ve kamuoyunda pek çok konu çok tartışılmaya başlanmıştı ve bunları araştırmak da bizim görevimizdir aslında. O dönemde bazı kesimler tarafından sanki bu süreç içerisinde sadece çöpler toplatılmış gibi bir tablo çizildi yani bu uygulama olmasaydı ve Kaymakamlık olarak daha önce 3 defa yaptığımız gibi çöpleri toplatsaydık şeklinde öngörü oluşturuldu. Bu olabilirdi ama LTB’nin sorunu sadece çöplerin kaldırılması değildi. Bunun yanında yapılan sözleşmeler, halkın bundan hizmet alamaması, zaten bozulmuş olan mali durumun harcamalardan dolayı daha da zarara uğratıldığı ortadayken biz önce iç disiplini sağlamaya çalıştık. Belediyenin bütçesi yoktu, onu geçirttik, eksik tüzükleri yürürlüğe koyduk, giriş çıkışları kayıt aldına aldık. İlk başta topluma yeni bir uygulamanın başladığının gösterilmesi gerekirdi. Bir ay boyunca yedi arkadaşla birlikte belediyede görev yaptık ve o dönemde içtiğimiz çayı, kahveyi bile cebimizden ödedik. Bundan sonraki 5-6 yıl içerisinde çok ciddi tedbirlerin uygulanması gerektiğine dair mesajı hem belediye çalışanlarına, hem seçilmiş belediye meclis üyelerine, hem belediye başkanına, hem de Lefkoşalılara vermek istedik. Atmış olduğumuz tüm adımları da bunun üzerine kurduk. Personele çalışmamaları durumunda ay sonunda maaş alamayacak duruma geleceklerini anlattık ve personel bunu anladı. Ocak-Haziran dönemindeki cari harcamalarla bizim Temmuz ayında yapılan harcamaları kıyasladığımız zaman onda bir harcama yapıldı. Bu demektir ki bunlar yapılabiliyor.

 

BELEDİYENİN ALACAKLARI...

 

·        Soru: Siz belediyeye gittiğiniz zaman aslında belediyenin pek çok da alacağı olduğunu tespit ettiniz ve görevden ayrılmadan bu konuda bir süreç başlattınız ve Bulutoğluları da bunu devam ettireceğini söyledi. Bu borçlarla ilgili durum nedir?

·        Dana: Ben ayrılmadan bu konuda pek çok ihbar yazısı imzaladım ve bunların devam ettiğini sonraki süreçte de gördüm. Belediyenin ne kadar çok vereceği varsa, o kadar çok da alacağı vardır. Borçların belli bir plan ve program içerisinde ödenmesi gerekirken, alacakların da bir plan ve program dahilinde alınması gerekir. Bu yapılmazsa belediyenin Lefkoşa’da hizmet verme noktasında söz hakkı olmaz. Bu arada belediyenin alacaklarıyla ilgili Cemal Başkan’ın bıraktığımız yerden devam ettiğini de gördüm, kendisine teşekkür ederim

 

“KONULARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

 

·        Soru: Bu süreçte belediyenin uğradığı zararı kim karşılayacak?

·        Dana: Anayasa Mahkemesi’nde çıkan karar sonucunda bizim görevimiz resmen sonuçlandı. Ancak Lefkoşa Kaymakamı olarak aslında biz hep Lefkoşa’nın içindeyiz. Lefkoşa halkının huzurlu, mutlu olması, kurumlarının koordineli çalışması gibi konularda asli görevlerimiz var. Bu konuların takipçisi olacağız. Lefkoşa halkından toplanan vergilerin savurgan, Lefkoşa’ya hizmet vermeyecek bir şekilde kullanılmasına fırsat vermeyeceğiz. Yasal yetkilerimiz çerçevesinde bunları önlemeye çalışacağız. Bu süreç öncesinde yapılan yanlış uygulamalardan dolayı belediyenin uğradığı zararların da tekrardan geri kazanım olarak belediyeye gelmesi için belediyenin hukuksal mücadele başlatmasıyla ilgili belediye başkanıyla da temaslarım vardır. Bu konuların da takibini yapacağız.

 

“HİÇ PİŞMANLIK DUYMADIM”

 

·        Soru: Anayasaya aykırı bir durumun içinde yer aldığınız için hiç pişmanlık duydunuz mu?

·        Dana: Hayır, hiç duymadım. Bu süreç aynı devam etse ve bu görev bana tekrardan tebliğ edilse, bu görevi aynı duyarlılıkla yerine getiririm. Bakanlar Kurulu’ndan yasalara bağlı kanun gücünde bir kararname çıktı. Anayasaya aykırılığı Ağustos’taki kararla ortaya çıktı. Bakanlar Kurulu, Anayasa’nın kendisine verdiği yetkiye dayanarak, bir takım öngörülerini de gözönünde bulundurarak bir karar üretti. Lefkoşa’nın hali ortadayken, Lefkoşa’daki ekonominin bozulmadığını söylemek çok doğru olmaz. Bildiğiniz gibi kanun gücünde kararnamelerin ekonomiyle ilgili olması gerekir. Ama ben Anayasa Mahkemesi’nin kararını tartışmam, yorum yapmam. Bakanlar Kurulu söz konusu kararı alıp, görevlendirmeyi yaptığı zaman bunun tartışılacağını, bir süreç yaşanacağını ve yıpranacağımızı da düşündüm. Ancak diğer tarafta da mağdur, salgın hastalıkla yüzyüze yaşayan, evleri haşare dolu olan Lefkoşa insanı vardı. Yasal tartışmalarla insanlık arasında bir tercihti bu ve ben tercihimi insanlık tarafından kullandım, bundan da hiç pişmanlık duymadım. Siyasete çok girmek istemem ama bu kararları eleştiren kesimler, belediye meclis üyeleri, yasal sorumluluk olmasına rağmen neden hala daha “toplantılara katılmayacağız” diyorlar. Bu da yasal bir zorunluluk değil mi? Lefkoşa halkı sizleri belediye meclisinde görev yapmanız için seçmedi mi?

 


 

“Yasemin kokulu bir Lefkoşa isterim”

 

·        Soru: Tüm bu mağduriyetin sebebi belediye meclis üyelerinin toplantılara katılmamasından mıdır?

·        Dana: %100. Ben bunu mahkemede de açıkça söyledim. LTB uzun bir süreçten beri dünyaca tanınan tek kurumumuz, gözümüz gibi sakınmamız gereken bir kurumumuz. Borçları olabilir, yanlış icraatlar olabilir. Belediye meclis üyelerinin farklı görüşleri olabilir. LTB’nin ciddi bir banka borcu var. Banka borçlarının ödenme süreleriyle ilgili yeni bir formül bulunmazsa LTB’nin yaşamını idame ettirmesi mümkün değildir. Başkan, “ben buna yeni bir yapılandırma istiyorum” dedi. Bazı belediye meclis üyeleri “biz istemiyoruz” dediler ama ortaya bir formül koymadılar. LTB’den hizmet bekleyen bir Lefkoşa var, LTB’de çalışanlar var, maaş almaları lazım. Tüm bunları sınırlamanız mümkün değildir. Bunun için ortaya plan ve projelerin konması gerekiyor. Maalesef herkes eleştiriyor. Onlar televizyonlarda 5 saat konuştuysa, ben 50 saat konuşurum ve demokrasiden, anayasadan, borçlanmanın kötü birşey olduğu konusunda da saatlerce yorum yapabilirim. Doğru olan “karşıyız” diyenlerin öneri yapmasıdır. Ben Lefkoşa Kaymakamı’yım, yasemin kokulu bir Lefkoşa isterim, Lefkoşa’da huzur isterim, Lefkoşa’da çalışan insanların, işverenlerin mutlu olmasını, çocukların temiz parklarda oynamasını isterim. Politikayla da hiç ilgim yoktur. Bunları bu belediye başkanı ve bu belediye meclisi yaparsa, benim gözümde ilahtırlar. Yapamazlarsa da sorumlu onlardır. Öğrendiğim kadarıyla belediye meclis üyeleri artık toplantıya katılacaklar. Yapmaları gereken , önerilerini masaya koyup, başkanla birlikte, bizim yaptıklarımızdan da yararlanarak herkesin ortak paydada buluşacağı bir reçete ile belediyeyi seçime kadar yürütmektir. Bugün seçim olsa LTB düzelir mi? Bu bahsettiğim radikal önlemler ve reçete bu belediye meclisi veya gelecek olan başka bir belediye meclisi tarafından yazılmak zorundadır, önemli olan reçetedir. Bu reçeteyi bu belediye başkanı ve meclis üyeleri mi yazacak, yoksa yeni gelecek olanlar mı? Önemli olan reçetedir. Paydası Lefkoşa, insan olan noktada ortak hareket etmeleri gerekir. Farzedin ki seçim yapıldı, yeni seçilenler ne yapacak? Bu borçları, alacakları silecek mi? Kadro sayısını bir çizgide bitirecek mi? Önemli olan reçetedir. Burada başkan ve belediye meclis üyelerinin sağduyulu olmaları ve anlaşmaları gerekir. Arzum ve çabam bunun sağlanmasıdır.

 

·        Soru: Siz mahkeme kararından sonra koordinasyonu kurmanın Kaymakam’ın görevi olduğunu söylemiştiniz. Bunu bir uyarı anlamında mı söylediniz?

·        Dana: Cuma gün bu görevin bir örneğini YDÜ ile yaptık. YDÜ ile LTB yetkililerini bir araya getirdik. Alacak verecek sorunu ve her para sıkıntısı yaşandığında üniversitenin hedef olmasını, iki güzide kurumun karşı karşıya gelmesini ortadan kaldırmak için bir adım attık. Pazartesi (bugün) iki kurum teknik elemenlarıyla bir noktaya gelecekler ve bundan sonraki ilişkilerini konuşacaklar. Diğer kurumlarla da bu tür temaslar sağlanmaya çalışılacak.

 

“İYİ BİR BAŞLANGIÇ OLDU”

 

·        Soru: Cemal Bulutoğluları “kaymakamın yürürlüğe koyduğu önlemler paketini zaten ben başlatmıştım” dedi...

·        Dana: Belki de yapılacaktı ama bunlarla ilgili bir takım kararların alınması gerekirdi. Biz en azından bütçeyi geçirdik. LTB ile ilgili pek çok iddia vardı. Başkan’ın sendika ile ipleri kopmuştu, ama şimdi ahenk içinde çalışıyorlar. Başkan’ın, belediye meclis üyelerinin çalışanlarla kopukluğu olmuştu. Şu anda en azından işlerin planlanmasıyla ilgili benim başlattığım, şube amirleriyle sabah toplantılarını Cemal başkan devam ettiriyor. Bunlar güzel şeylerdir. İnsanların birbirlerini sevmeseler bile, ortak paydalarda iletişim kurmaları, Lefkoşa ile ilgili ortak kararlar almaları kadar güzel birşey olamaz. İyi bir başlangıç oldu, umudumuz bunun devam etmesi ve önümüzdeki hafta içinde belediye meclis üyelerinin toplantı yapmasıdır.

 

·        Soru: Hükümetin LTB’ye 5 milyon TL hibe etmesi konusunda LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları sitemkar konuştu, “5 milyon hibeyi benim zamanımda verseydiler ben de maaşları öderdim” dedi.

·        Dana: Biz atanmadan önceki süreçte hükümet belediyenin payından bir kaynak aktarmıştı. Ancak sadece maaşları ödemek sorunu çözmez. Biz iki maaşı aldık çünkü işe başlamak için bu maaşları vermemiz gerekiyordu. Biz hibe istemedik, “bizi borçlandırın, katkılardan kesin” dedik. sonuçta hükümet LTB’ye ciddi bir katkı yaptı. Hükümet elini taşın altına koydu ve 5 milyon TL’yi LTB’ye hibe etti. Bu aslında çok büyük bir olaydır. Ben hükümete Lefkoşa halkı adına teşekkür ederim. Biz elimizdeki kaynaklarla da çalışanları ödedik. 80-90 gün evine ekmek götüremeyen insanları psikolojisini çok dar gelirli bir ailenin çocuğu olarak ben çok iyi anlarım. Eğer sizin çocuğunuz sabah sizden harçlık isterse ve sizin cebinizde verecek paranız yoksa, bunun ne politik hesabı olur, ne anayasa, ne babayasa dinler. O eleştirileri yapan akademisyen arkadaşlar veya demokrasi dersi vermeye çalışan belediye meclis üyeleri var ya, eğer bir gün çocuklarına harçlık verememe noktasında olurlarsa LTB çalışanlarının durumunu anlarlar.

 

“BU AY ZOR”

 

·        Soru: Şu anda durum nedir? LTB’nin mali yapısını nasıl görüyorsunuz, personel Ağustos maaşlarını alabilecek mi?

·        Dana: Bu ay belediye açısından biraz şanssız bir ay çünkü 750 milyara yakın bir de  bayramlığın ödenmesi gerekiyor. Arkadaşlardan alacakların toplanması konusunda biraz daha azim göstermelerini istemiştim. Gerekli miktarın toparlanacağını umut ediyorum. Tabi Lefkoşa halkına da görev düşüyor, belediyeye olan borçlarını yatırsınlar. Bu ay gerçekten zor bir aydır. Bayramlıklar olmasaydı “maaşlar %100 ödenecek” derdim. Çünkü başkan aynı sistemi devam ettiriyor. Ancak bayram geldi ve bayramlık bir haktır. Ama ben umutsuz değilim. Belki bu ay ödemelerle ilgili biraz sıkıntı olacak ama bu çalışanları ve sendikayı karamsarlığa itmemeli. Biz de kalsaydık aynısını söylerdim, bu ay geçen aydan daha zor bir aydır.

 

Bizim dönemimizde bir motivasyon sağlandı. İkinci motivasyon belediye meclisinin önümüzdeki hafta içinde toplanması ve bazı kararlar almasıdır. Öyle bir durumda ben iddia ediyorum ki belediye hiç zorlanmadan bayramlığı da öder. Belediye meclis üyelerinin toplantılara katılması için kaymakam olarak üzerime düşen görevleri de yerine getireceğim.

 

“UZUN BİR DÖNEM SİYASETİ DÜŞÜNMÜYORUM”

 

·        Soru: Bu dönemde daha popüler oldunuz. Siyasete girmeyi düşünüyor musunuz?

·        Dana: İnsan hayatı siyasettir, hele Kıbrıs’ta. Ben çok küçük yaşlardan beri toplumsal süreçlerin içinde oldum. Uzun yıllar kültür derneklerinde başkanlık yaptım, spor kulüplerinde görev aldım. Yaptığım herşeyde, zaman mevhumu olmadan, özverili çalışıyorum. LTB’de görev almak bana farklı bir motivasyon getirmedi ,zaten motivasyonum vardı. Lefkoşa’yı ve Lefkoşa insanını da seviyorum. Siyaseti çok düşünmüyorum, hala daha Lefkoşa Kaymakamlığı’nda Lefkoşa halkına ve Lefkoşa’ya sunacağım çok projelerim olduğuna inanıyorum. Bu süreçte ailemi de çok ihmal ettim, uzun bir dönem siyaseti düşünmüyorum.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1262 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler