1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'AF' SONA ERDİ
AF SONA ERDİ

'AF' SONA ERDİ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) kayıt dışı duruma düşmüş yabancılara yönelik aftan yararlanmak isteyenlerin başvuru süreci bugün sona erdi. Muhaceret Affı için bu sabah itibarıyla 8 bin 455 kişi, Sosyal Sigorta Affı için ise 5 bin 359 kişi

A+A-

 

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) kayıt dışı duruma düşmüş yabancılara yönelik aftan yararlanmak isteyenlerin başvuru süreci bugün sona erdi. Muhaceret Affı için bu sabah itibarıyla 8 bin 455 kişi, Sosyal Sigorta Affı için ise 5 bin 359 kişi başvurdu.

Muhaceret Affı, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı tarafından ülkenin sosyal ve ekonomik yaşamına fayda sağlamak üzere, çeşitli sebeplerle mağdur olan ve cezaya düşmüş insanların, içine düştükleri yasadışı durumdan kurtulup, kayıt altına alınabilmesi amacıyla çıkarıldı.

Affa başvuru süreci 9 Aralık 2011’de başlamış ve başvuru için 60 gün süre verilmişti.

KKTC’de bulunan ve cezalı durumda olan tüm yabancı uyruklular, muhaceret affının yürürlüğe girdiği tarih olan 9 Aralık 2011’den itibaren, 60 gün içinde hiç bir para cezası ödemeden ülkeden çıkış yaparak aftan yararlanma imkanına sahipti.

60 günlük süre içinde, bugün sabah itibarıyla, Muhaceret Affı’na başvuranların sayısı 8 bin 455 olurken, bu sayının mesai bitimine kadar 9 bini bulması bekleniyordu.

SOSYAL SİGORTA AFFI

Sosyal Sigorta Affı ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından, işverenin ihmali yüzünden sigorta primlerini ödeme güçlüğüne düşmüş sigortalıların, borçlarını kapatabilmesi ve sosyal güvenlik şemsiyesi altına alınabilmesi için, mağdur çalışanlara, prim ödeme güçlüğüne düşmüş kişi ve kurumlara, gecikmiş prim ile gecikme zamlarını ödeyebilmeleri amacıyla çıkarıldı.

Eylül 2011’den itibaren yürürlükte olan yasa için, son başvuru tarihi: 29 Şubat 2012, sigorta peşinatlarını son ödeme tarihiyse 30 Mart 2012.

30 Ocak 2012 tarihine kadar Sosyal Sigortalar Dairesi’ne bölgeler bazında yapılan af müracaatlarının dökümü şöyle:

“Lefkoşa 2345, Girne 847, Gazimağusa 1347, İskele 335, Güzelyurt 420, Lefke 65. Toplam: 5359.”

30 Ocak 2012 tarihine kadar yapılan bu müracaatlardan 15 milyon TL’yi aşan prim tahsilatı yapıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, birçok işletme bugün, sosyal sigorta prim borcunu ödeyemediği için yeni eleman istihdamı yapamıyor, devlet ihalelerine giremiyor ve daha birçok olanaktan mahrum oluyor. Bu kararnamelerle, işletmeler yeniden bu fırsatlardan yararlanma imkanı bulacak. Açıklamada şöyle denildi:

“Sosyal Sigorta ve Sosyal Güvenlik Yasa ve kararnamelerinin işgücü piyasasına da ayrıca katkı koyacağına inanmaktayız. Bilindiği üzere bakanlığımızın yürütmekte olduğu teşvik prim sistemi kapsamında birçok sektör sosyal sigorta prim borcu olmaması koşuluyla istihdam teşvik primi almaktadır. Bu kararnameler sayesinde bu imkan yakalanacaktır.

Sigorta Affı ile, iki farklı ödeme planı sunmaktayız. Bunlardan birincisi sigorta primleri ve gecikme zamlarının % 30’unun peşin ve geriye kalan % 70’inin de en çok 36 ay vade ile ödenmesidir. Bu durumda gecikme zamlarının % 70’i bağışlanmaktadır. İkincisi ise, prim borçlarının tek bir defada ve peşin olarak ödenmesi halinde sigorta primlerinin tümünün ve 2000 - 2009 yılları arasındaki gecikme zammının % 80 ve 2010 ile 2011 Haziran ayı arasındaki gecikme zamlarının % 90’ının bağışlanmasıdır.

Sigorta affından yararlanmak isteyenler müracaatlarını Sosyal Sigortalar Dairesi bölge amirliklerine yapabilir.”

MUHACERET AFFI İÇİN 6 ŞUBAT SONRASI

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Muhaceret Affı’nın sona erdiği bugün, kaçak çalışma yaşamı için “bir milat” olacak.

Bu tarihten sonra çalışma yaşamıyla ile ilgili denetimler artacak, caydırıcı cezalar gelecek.

Şu anda Meclis’e sevk edilen Yabancıların Çalışma İzinleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı, ağır yaptırımlar öngörüyor. Kaçak işçi çalıştıran işverenlere her bir işçi için brüt 5 asgari ücret tutarında para cezası öngörülüyor.

Bakanlıkça görevlendirilecek müfettişler tarafından çalışma izinsiz ve iş kurma izinsiz çalıştığı tespit edilen her yabancı uyruklu kişi için işverene yasanın yürürlüğe girdiği tarihten başlayarak tespitin yapıldığı tarihteki aylık brüt asgari ücretin beş katı olan 6500 TL ceza uygulanacak.

Bakanlık tarafından görevlendirilecek müfettişler tarafından verilen uyarılara karşın,  yükümlülüklerini yerine getirmediği tespit edilen işyerlerine, Çalışma Dairesi’nin önerisi ve bakanlığın onayıyla 2 aya kadar işyeri kapatma cezası da verilecek.

İşyeri kapatma cezası verilmesine karşın yükümlülüklerini yerine getirmeyen işverenlerin durumu mahkemeye intikal ettirilecek ve yargı tarafından verilecek hapislik cezaları 6 aydan 2 yıla kadara yükseltilebilecek.

Affın sona ermesinden sonra çok sıkı bir şekilde ve birçok sivil toplum örgütü ile işbirliği yapılarak denetimlere başlanacak, denetim ekipleri hem nicelik hem de nitelik yönünden geliştirilecek.

Medya aracılığıyla kayıt dışı çalışma ve çalıştırmanın mahsurlarını sürekli gündemde tutmak, bu konudaki bilinç ve duyarlılığı en üst seviyede tutmak için de çalışmalar yapılacaktır.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1471 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler