1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. AEL'İN İDOLÜ İDİ
AELİN İDOLÜ İDİ

AEL'İN İDOLÜ İDİ

Kıbrıs futbolunun efsane isimlerinden 1950-1957 yılları arasında Limasol’un sarı-lacivertli AEL takımında oynayan ve bu takımla üç lig şampiyonluğu ile iki kez gol krallığı yaşayan Sevim Ebeoğlu, Fenerbahçe’nin UEFA Avrupa Lig’inde AEL i

A+A-

 

 

AEL-Fenerbahçe maçları öncesinde, AEL’de efsaneleşen Kıbrıslıtürk futbolcu Sevim Ebeoğlu YENİDÜZEN’e konuştu

 

 

SARI-LACİVERTİ BEN ÖNERDİM… Dönemin AEL Başkanı Solomonidis’in mavi-beyaz olan AEL’in renginden sıkıldığını ve kendisinden yeni bir renk bulmasını istediğini, kendisin de 1950’li yılların başından beri fanatik bir taraftarı olduğu İstanbul’un Fenerbahçe takımının renklerini önerdiğini belirtti

 

GÖNLÜ FENER’DEN YANA… UEFA Avrupa Ligi’nde, çok sevdiği iki takımın karşı karşıya geleceğini söyleyen Sevim Ebeoğlu, “Bir tarafta uzun yıllar emek verdiğim, şampiyonluklar ve gol krallıkları yaşadığım AEL, diğer tarafta gönlümü hatta AEL’e renklerini verdiğim Fenerbahçe” derken,  bu maçlarda gönlünün Fenerbahçe’den yana olduğunu vurguladı

 

AEL İLE 3 ŞAMPİYONLUK, 2 GOL KRALLIĞI… Efsane futbolcu Ebeoğlu, AEL ile 1952-53,1953-54 ve 1955-56 yıllarında AEL’le birlikte üç lig şampiyonluğuna imza attıklarını, 1952-53’de 13, 1954-55’de ise 18 golle gol kralı olduğunu anımsattı

 

 

Necmi BELGE

 

Kıbrıs futbolunun efsane isimlerinden 1950-1957 yılları arasında Limasol’un sarı-lacivertli AEL takımında oynayan ve bu takımla üç lig şampiyonluğu ile iki kez gol krallığı yaşayan Sevim Ebeoğlu, Fenerbahçe’nin UEFA Avrupa Lig’inde AEL ile eşlemesini YENİDÜZEN’e değerlendirdi.

 

“İLK TAKIMIMIM LEYMOSUN TÜRK SPOR BİRLİĞİ”

 

Girne’de adeta, bir müzeyi anımsatan evinde konuştuğumuz Sevim Ebeoğlu, 1931 Şubat atında Leymosun’da doğduğunu söyledi.

1946 yılında, Leymosun Türk Spor Birliği’nde futbola başladığını belirten Ebeoğlu, 1950 yılına kadar bu takımda yer aldığını açıkladı.

Bu dönemde, Kıbrıslırumların da ilgisini çektiğini ifade eden Sevim Ebeoğlu, AEL Başkanı Solomonidis’in kendisi beğendiğini ve transfer teklif ettiğini söyledi.

 

AEL’İN RENKLERİ SARI-LACİVERT OLUYOR

 

Ebeoğlu, AEL’e gitmesinin ardından 1952-53 sezonunda 1941 yılından sonra bu takıma ikinci kez lig şampiyonluğunu kazandırırken, takımın da idolü olma yolunda önemli bir adım atıyordu.

1954-55 sezonunda da Ebeoğlu ile üçüncü şampiyonluğunu kazanan AEL’de kendi söylemiyle, hayatında çok önemli rol oynayan AEL Başkanı Solomonidis’in o zaman mavi-beyaz olan AEL’in renginden sıkıldığını ve kendisinden yeni bir renk bulmasını istediğini belirtti.

Bunun üzerine 1950’li yılların başından beri fanatik bir taraftarı olduğu İstanbul’un Fenerbahçe takımının renkleri olan sarı-laciverti önerdiğini ve başkan Solomides’in de bu renkleri kabul ettiğini ve o günden bugüne AEL’in renklerinin sarı-lacivert olduğunun altını çizdi.

 

AEL İLE GELEN ÜÇ LİG ŞAMPİYONLUĞU

 

Geçmişe yolculuğumuza adeta bir zaman makinesi ile devam ettiğimiz efsane futbolcu Sevim Ebeoğlu, AEL ile 1952-53,1953-54 ve 1955-56 yıllarında AEL’le birlikte üç lig şampiyonluğuna imza attıklarını dile getirirken, 1952-53’de 13, 1954-55’de de 18 golle gol kralı olduğunu anımsattı.

 

AÇIK ÇEK VE MEKTUP İLE AEL’E YENİDEN DÖNÜŞ

 

AEL’de oynarken 1955 yılının Ekim ayında İngiltere’nin Coventry takımına gittiğini ve orada beş ay futbol oynadığını açıklayan Ebeoğlu, bu dönemde AEL’in kötü günler geçirmesi üzerine başkan Nikos Solomonides’in kendisine içerisinde açık çek ve Kıbrıs’a dönüş biletleri olan bir mektup gönderdiğini ve acilen Kıbrıs’a dönmesini istediğini belirtti.

 

AEL’E YENİDEN DÖNÜŞ VE EOKA

 

Bu mektup üzerine, 27 Şubat 1956’da vapurla Leymosun’a çıktığını ifade eden Ebeoğlu, kendisini hemen limanda bekleyen başkan Solomonides ile o zaman örfi idare nedeniyle sabah oynanan APOEL maçına çıktığını ve kendisinin attığı tek golle, APOEL’i mağlup ettiklerini söyledi.

AEL’in kendisini takımda tutmak için zamanın Leymosun Belediye Başkanı olan AKEL’li başkanın 1 Mart itibarıyla kendisini Su Dairesi’nde işe başlattığını dile getiren Ebeoğlu, EOKA’nın zirveye vurduğu o günlerde bu işte çok kalamadığını vurguladı.

 

DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ’NE DÖNÜŞ

 

Sevim Ebeoğlu ile söyleşimize devam ederken, adeta bir müzeye döndürdüğü salonunda da bu tarihi yolculuğumuza devam ettik.

Ebeoğlu’nun başta AEL olmak üzere, yer aldığı takımların ve kazandığı ödüllerin arasında başımız döndü.

Bu arada Ebeoğlu, EOKA olaylarının tüm adaya yayılması sonucu 1957 yılında Doğan Türk Birliği’ne dönüş yaptığını anımsattı.

Kendisinin de Doğan Türk Birliği’ne dönmesinin ardından 1957-58 lig ikincisi olan DTB’nin , 1958-59’da hem lig, hem de Federasyon Kupası’nı Doğan’la kazanırken, 1958-59’da Yenicami futbolcusu “Gir Ali” Ali Çağakan ile birlikte gol kralı olduğunu belirtti.

 

MOLNAR’IN İLGİSİNİ ÇEKTİ

 

1958-59’da lig ve kupa şampiyonluklarından sonra Doğan Türk Birliği’nde futbola devam eden Sevim Ebeoğlu 1961 yılında İngiltere’nin Loughborough şehrindeki antrenörlük kursuna katılır.

Bu arada Ebeoğlu, Doğan Türk Birliği’nin İstanbul Mithat Paşa Stadı’nda Fenerbahçe ile oynadığı ve 4-2 kaybettikleri maçta sarı-lacivertlilerin iki golünü atınca, Fenerbahçe Teknik Direktörü Molnar’ın ilgisini çeker.

Maçtan sonra Molnar “Bu 10 numara kimdir?”sorusuna “benim” diyen Ebeoğlu’nun yaşının 28 olduğunu söylemesi Molnar’ın suskunluğuna neden olur.

 

“FENERBAHÇELİ LEFTER VE DİĞERLERİ İLE YAKIN DOSTTUM”

 

Futbol oynadığı yıllarda bir Fenerbahçe hayranı da olan Sevim Ebeoğlu, gerek İstanbul’da, gerekse Kıbrıs’ta oynanan Fenerbahçe-Doğan Türk Birliği maçlarında başta Lefter Küçükandoniyadis olmak üzere, Basri Dirimliler,  Naci Erdem ve diğerleri ile yakın dostluklar kurduğunu belirtti. Çok yakın olduğu Lefter Küçükandoniyadis’i son günlerinde Büyük Ada’daki evinde ziyarete gittiğini ancak, oğlu ile görüşebildiğini bu nedenle, onu son olarak görememenin üzüntüsünü yaşadığını dile getirdi.  

 

1963’de Futbolu Bıraktı

 

Doğan Türk Birliği’nde futbol oynamaya devam eden ve Doğan Türk Birliği’nin de adeta sembolü olan Sevim Ebeoğlu 21 Aralık 1963 toplumsal olayların da başlamasıyla, 1963 yılında futbolu bıraktığını söyledi.

 

GÖNLÜM FENER’DEN YANA

 

UEFA Avrupa Ligi’nde, çok sevdiği iki takımın karşı karşıya gelmesi ile ilgili olarak da konuşan Sevim Ebeoğlu, “Bir tarafta uzun yıllar emek verdiğim, şampiyonluklar ve gol krallıkları yaşadığım AEL, diğer tarafta gönlümü hatta AEL’e renklerini verdiğim bir adeta aşık olduğum bir Fenerbahçe” derken,  bu maçlarda gönlünün Fenerbahçe’den yana olduğunu vurguladı.

 

44 YIL SONRA ŞAMPİYON OLAN AEL BENİ UNUTMADI

 

Bugün daha, AEL ile ilişkiyi kesmediğini belirten Ebeoğlu, 1968 yılının ardından tam 44 yıl sonra lig şampiyonu olan AEL’in kendisini unutmadığını ve 10 numaralı formasıyla, 1955-56 yılında kendisinin de yer aldığı şampiyon AEL’in resmini hediye ettiklerini belirtti.

Ebeoğlu, AEL Veteranları ile Girne Veteranlarını da zaman zaman bir araya getirdiklerini ve Leymosun’daki AEL lokalini ziyaret ettiğini söyledi.

 

“KEŞKE KIBRISLITÜRKLER OLARAK BİZDE ORALARDA OLSAK”

 

Bu güzel ve duygusal söyleşiyi sonlandırırken, Ebeoğlu “Keşke Kıbrıs’ta bir çözüm olsa da biz de oralarda olsak” derken, bir burukluk yaşıyordu adeta.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1703 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler