1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. AEL taraftarı bu maçta galiptir
AEL taraftarı bu maçta galiptir

AEL taraftarı bu maçta galiptir

Maça ben de gittim. Üstelik maç izlemekten ve futbol kültüründen çok fazla nasibini almamış biri olarak gittim. İzlemek için. Olan bitene seyirci kalmamak için. "Egemen"lerin provokatif söylemleri karşısında seyirciler ne yapar onu anlamak için. Yüzlerce

A+A-

 

 

Maça ben de gittim. Üstelik maç izlemekten ve futbol kültüründen çok fazla nasibini almamış biri olarak gittim. İzlemek için. Olan bitene seyirci kalmamak için. "Egemen"lerin provokatif söylemleri karşısında seyirciler ne yapar onu anlamak için. Yüzlerce Kıbrıslı Türk'e aş ve iş veren, ücretsiz sağlık hizmeti sağlayanların "kabile" olup olmadıklarını görmek, bunca aşağılamayı nasıl karşılayacaklarını anlamak için de gittim.

Kapalı tribünde arkadaşlarıma sürekli danışarak ne olup bittiğini anlamaya çalıştım. Sahada kim kimdir, kim ne yapıyor gibi gibi... Berke olmasaydı, sanırım maç ve oyuncular hakkında objektif değerlendirme yapma imkanım olmayacaktı. Sevgili Okan Dağlı'nın büyük oğlu olan Berke, futbol kültürü ve sevgisi ile babasını erken yaşta geçmiş görünüyor. Ne mutlu ona.  "Hasta" bir Fenerli olan Baran'ın referanslarına sık başvurmayı düşünmedim doğrusu. Her ne kadar Sevgili Cenk bağlamından Limasol damarı taşısa da adam fanatik Fenerli. Fener sevgisi onda bir başka, memleket sevgisi gibi. Arkadaşlarım dediğim bunlar işte. 

Bulunduğum kapalı tribün Kıbrıslı Türk ve Rum seyircilerin birlikte oturdukları bir alandı. AEL'in ataklarını 'hade be yürü ' diyerek destekleyenler yanında, yılların Fener fanatiği Kıbrıs Türk mücahitlerinin 'olmaz böyle takım' diye takımlarına olan serzenişlerini sürekli işittim.

90 dakika boyunca AEL taraftarları coşkulu bir tempo ile takımlarına tezahürat yaptılar. Mikis Teodorakis parçalarını AEL takımına uyarlayarak durmadan destek oldular. En küçük bir milliyetçi tepkinin olmadığı veya sembolün, marşın kullanılmadığı bir düzeyde tuttular taraftarlıklarını.

Fenerbahçe taraftarları bir yandan Lefteris ve Sevim pankartı ile dostluğa ve kardeşliğe işaret ederken bir diğer yandan, son dakika "efendiler"  tarafından dağıtıldığı formatından ve aynılığından belli TC bayraklarıyla "Türk" olduklarını ispatladılar! Tüm Fener taraftarlarının değil elbette, ancak bir grup milliyetçinin taşıdığı belli olan bu bayraklar olsa olsa "Toroğlu düzeyinde" insanımız olduğunu bize göstermiş oldu. Rakip sahada dahi olsa milliyetçiliğe sarılarak, medeniyetten nasibimizi almadığımızı göstermek bu çağda utanç kaynağından öte değildir.

Özellikle açılan KKTC bayrağı, maçı izlemeye değil siyasi şov yapmaya hevesli insanlarımızın sosyo kültürel düzeyine işaretten başka nedir ?

Ne KKTC tanındı ne sempati toplandı ne de başka bir şey... Ama Kıbrıslı Türklerin imajına hiç yakışmadı !

Sonuç şu, milliyetçiliğe yenilmeyen AEL taraftarı bu maçın galibidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 645 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler