1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. AEL-Fenerbahçe
AEL-Fenerbahçe

AEL-Fenerbahçe

Bu akşam Lefkoşa’nın öbür yarısında AEL Limasol-Fenerbahçe maçı oynanıyor. UEFA Avrupa Ligi grup mücadelesinde AEL ile karşılaşacak olan Fenerbahçe dün Rodos üzerinden Larnaka’ya geldi. Güney Lefkoşa’da Hilton Otel’de konakladı. Ga

A+A-

 

Bu akşam Lefkoşa’nın öbür yarısında AEL Limasol-Fenerbahçe maçı oynanıyor. UEFA Avrupa Ligi grup mücadelesinde AEL ile karşılaşacak olan Fenerbahçe dün Rodos üzerinden Larnaka’ya geldi. Güney Lefkoşa’da Hilton Otel’de konakladı. Galiba dün akşam da maçın oynanacağı statta antrenman yaptı ve bu akşam maç var.

Kuzeyden maça 1140 kişi gidiyor. Spor servisi şefimiz sevgili Burhan’ın dediğine göre stad kapasitesinin %5’i kadar bilet karşı takım taraftarlarına ayrılıyormuş. Bu da 1200 kadarmış ama 50-60 kadar davetliler alıyor, diğer 1140 bilet de diğer taraftarların oluyor.

Bunlar işin teknik yanı… Ya siyasi yanı… Biz yine seyirciyiz… TC Avrupa Bakanı Egemen Bağış her ne kadar da ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ni aşağılamaya, küçük görmeye ve öyle göstermeye çalışsa da, “tanımıyoruz ama işte öylesine maç yapıyoruz” havası verme gayreti olsa da aslında kendisinin komik olduğunu söylemek gerek. Fenerbahçe işte Lefkoşa’nın güneyinde ve UEFA’nın bir başka üyesi AEL ile maç yapıyor.

Maçın sonucu ne kadar önemli? Elbette ki her iki takım taraftarı için önemli. Ama bir de milliyetçilik açısından çok daha önemli addeden insanlar var. Maçın sonucunu mensup olduğu milletin onuru gibi kabul eden… Bu anlamda maça gidecek taraftarlar varsa sorundur her zaman için… TC ve KKTC bayraklarına Güney tarafından izin verilmediği söyleniyor ama bu kararları alan Fenerbahçe’nin kendisi olurken yanlışlıkla yasak bayraklar arasına TC de yazılmış. Yanlışlık diyorum çünkü Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı ve Türkiye bayrağının sahada yer alması zaten yasal gereklilik. İki ülkenin takımlarının karşı karşıya gelişinin sembolleri olarak… Öte yandan AEL, Yunan bayrağı açılmayacağını açıklayarak milliyetçiliğin spora galip gelmesini engellemek istiyor. Buna rağmen yine bayraklar açılıp, milliyetçi, ırkçı sloganlar atılır mı bilemem ama umarım öyle bir şey olmaz ve izleyene zevk veren güzel bir maç olur.

Yine bir temenni tekrarı; Keşke biz de yani Kıbrıslıtürkler de bu keyfi yaşayabilsek… Biz de dünyalı olduğumuzu bir hissedebilsek!

 


 

Gece kulübü işletmecisi kültür ataşesi

 

Bir okurumuzdan mektup geldi. Bu mektupta bir kamu çalışanının aynı zamanda Girne bölgesinde bir gece kulübü işlettiğini iddia etti. Ancak bu iddia bu kadar da değil. Bu gece kulübü işletmecisinin kamu çalışanı kimliğinden dolayı Türkiye’ye kültür ataşesi olarak atandığını da şikayet ederken bunu esprili bir şekilde öne sürüyor. İsmi bizde saklı mektup sahibinin işte o mektubu;

“UBP’nin yeni marifeti…

Gece kulübü işletmeciliğinden Kültür Ataşeliği’ne atama…

Girne bölgesinde bir gece kulübü işleten biri (aynı zamanda memur) Kıbrıs’ta KKTC vatandaşlarına ‘nataşa ve gece hayatı kültürünü’ tanıtırken, şimdi de Türkiye’de ‘nataşa ve gece hayatını’ tanıtacak. Bu kişi tam UBP’ye yakışıyor.

İyi kültürlenmeler.”

 


 

Mutlu olun

 

Ve bugün Bayram. Lefkoşa’yı çöp götürse de, sağlığımız tehlikede olsa da, UBP’nin bölüş(eme)me kavgaları sürse de, seller her yeri bassa da, ekonomi batsa da, okullar açılamasa da, öğretmen eksiklikleri sürse de, sınavlar şaibeli olsa da, partizanlık devam etse de, kurultay öncesi UBP’liler devlete istihdam edilse de, insanlar bunlara inanmaya devam etse de siz yine de mutlu olun. Mutsuz olmanız bir şeyi çözmez ki!

İyi bayramlar.    

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 662 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler