1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. AEL-FB MAÇINI SORDUK
AEL-FB MAÇINI SORDUK

AEL-FB MAÇINI SORDUK

AEL Limasol- Fenerbahçe maçını halka sorduk: 'BARIŞA KATKISI OLSUN' Bugün Güney Lefkoşa’daki GSP standında oynanacak olan AEL Limasol-Fenerbahçe maçı öncesi halkın nabzını tuttuk. Önce AEL Kulübü’nün daha sonra da Türkiye Devlet Bakanı Egemen

A+A-

 

 

AEL Limasol- Fenerbahçe maçını halka sorduk:

'BARIŞA KATKISI OLSUN'

 

Firuzan NALBANTOĞLU

 

Bugün Güney Lefkoşa’daki GSP standında oynanacak olan AEL Limasol-Fenerbahçe maçı öncesi halkın nabzını tuttuk. Önce AEL Kulübü’nün daha sonra da Türkiye Devlet Bakanı Egemen Bağış’ın yaptığı açıklamalarla gündemden düşmeyen maçla ilgili çeşitli yorumlar var. Türkiye basınında maçla ilgili kışkırtıcı yorumlar yapılmasının doğru olmadığında hem fikir olan yurttaşlar, olayların abartıldığını, bu tip maçların barışa ve dostluğa katkı yapabileceğinden dem vuruyor. Milliyetçiliğin maç bahane edilerek yükselmesi de yurttaşların endişelenmesine neden oluyor.   

İşte yurttaşın söyledikleri:

 

ZİHNİ KALMAZ (EMEKLİ)

 “Ülkemiz için güzel bir olay. Türkiye’deki spor yazarları bizi vatan haini ilan etmişti. Çok cesurlarsa, Ercan’a insinler Lokmacı’dan geçsinler ve bayrak açsınlar maçta Erman Toroğlu gibiler. Bir KKTC takımı Rum takımlarından biriyle maç yaparsa işte bunun barışa katkısı olur. Egemen Bağış’ın ve Türkiye basının konuşmaları yanlış. Futbol dostluk yaratma aracıdır. Erman Toroğlu’na mı düştü Kıbrıs Türk milliyetçiliği yapmak. Bize engel olmasınlar.”

 

SERVER KAYA (ESNAF)

“Fenerliyim ama bu konuyu Türkiye basınında abarttıklarını düşünüyorum. Olayları farklı yerlere çektiler. Buradaki esnafı da kötü etkiler bu. Bir olay olsa kapı kapanabilir, ekonomi kökten biter. Dün başbakan ve çalışma bakanı çarşıya geldi, bir esnafa ‘işler nasıl?’  diye sordu. Adam da ‘bet oynuyorum, iş yok paramı böyle kazanmaya çalışıyorum’ dedi ve onlar buna gülüp geçtiler. Bu ayıptır, ağlanacak halimize gülüyoruz.”

 

İSMAİL ÖZUÇAR (ÖĞRETMEN)

“Günümüzde futbol bir oyun değil adeta bir sektör haline geldi. Bu maçla ilgili yapılan ve yönlendirme amacı güden milliyetçi, ırkçı ve reklam kokan açıklamaları çok yanlış buluyorum. Eğer ki bu maç yalnızca bir oyun amacı gütseydi belki de bir barış sembolü bile olabilirdi. Ama maalesef bölünmüşlüğü hatırlatmak için özellikle Türkiye’deki medya patronları ellerinden geleni yapıyorlar.”

 

MUSTAFA KELEŞZADE (SİYASET BİLİMCİ)

 “Maçın sonucunun ne olacağı pek önemli değil. Fakat maçın bir dostluk ortamında geçmesi maç üzerinden milliyetçi siyaset yapmaya çalışanlara güzel bir cevap olacaktır. Yine de her fırsatta yavru vatan edebiyatı yapan TC iktidarının provakatif açıklamalarını çok yanlış buluyorum. AEL’in demokratik ve barışçı tavrı ise çok olumlu.

 

SALİH ÖZTOPRAK (ESNAF)

“Her şeyden önce bu maç bir kez daha bize KKTC olarak dünyada hiçbir varlığımızın olmadığını gösterdi. Çözümün bizler için gerekli olduğunu da! Ülkemizde gerçekleşen her iki toplumlu olay barışa olumlu veya olumsuz etki eder. Biz isteriz ki, böyle bir maç Kıbrıslı Türklerin ve Rumların insanlar, halklar olarak aralarında bir kavganın, çelişkinin olmadığını göstersin.”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 737 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler