1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ADRES' BELİRLENDİ
ADRES BELİRLENDİ

'ADRES' BELİRLENDİ

Lefke bölgesine yapılması uygun bulunmayan petrol dolum tesisinin, Büyükkonuk köyünün kuzey sahiline yapılması için çalışmaların başlatıldığı bildirildi Petrol dolum tesisi Büyükkonuk’a Osman KALFAOĞLU Yatırım Geliştirme Ajansı (YAGA)

A+A-

 

 

Lefke bölgesine yapılması uygun bulunmayan petrol dolum tesisinin, Büyükkonuk köyünün kuzey sahiline yapılması için çalışmaların başlatıldığı bildirildi

 

Petrol dolum tesisi Büyükkonuk’a

 

 

Osman KALFAOĞLU

 

 

Yatırım Geliştirme Ajansı (YAGA) Direktörü Derviş Besimler, Lefke bölgesine yapılması uygun bulunmayan petrol dolum tesisi için Büyükkonuk ile Yedikonuk arasında bir bölgenin belirlendiğimi söyledi.

YENİDÜZEN gazetesine konuşan Besimler, önümüzdeki günlerde konunun ÇED Kurulu’nun gündemine geleceğini, bu tür yatırımlarda dikkat edilen unsurların, tesisin yerleşim yerlerinden uzak olması, tarım veya turizm alanına yapılmaması olduğunu belirtti.

Besimler, “Bu tesisin limanı da olacak. Büyük tankerler işlenmiş petrolü bu tesise getirip boşaltacak, daha küçük gemiler ise tesisten mazot veya benzini alıp başka yerlere götürecek. Deniz bağlantısı olan bölgelere yapılması şart, tabii adanın iç kısımlarına da yapılabilir,” şeklinde konuştu.

Bu tür tesislerin çağdaş ve modern bir şekilde yapılması durumunda hiçbir sorun teşkil edilmeyeceğini ifade eden Besimler, geçmiş YAGA yönetiminin konu ile ilgili sunduğu yazının da petrol dolum tesisleriyle değil, petrol rafineleriyle olduğunun atını çizdi.

 

Biyologlar Derneği Başkanı Niyazi Türkseven: “Hiç bir kimse, böyle bir tesiste kaza yaşanmayacağı garantisi veremez. Özellikle kuzey sahili bir kaza halinde çok etkilenecek. En iyi teknoloji bu tür kazalardan sonra meydana gelen sızıntının ancak %20’sini temizleyebilir. Bir patlama sonucu çevredeki arazilerde ve ormanlarda yangına neden olabilir.”

 

Büyükkonuk Belediye Başkanı Sezai Sezen: “Ön yargılı davranmıyoruz. Bölgeye yatırım istiyoruz. Böyle bir yatırımın bize istihdam ve belediye geliri olarak katkı yapacağını biliyoruz. Önceliğimiz bölgenin kalkınması, buradaki insanların iş ve aş bulmasıdır”

 

Büyükkonuk Eko Turizm Derneği üyesi Lois Cemal:  “Hükümet böyle bir tesisi bölgelerine yapma konusunda iki kez düşünmesi gerekir. Gelişmeler karşısında hayal kırıklığı yaşadık”

 

Çevre Dairesi Müdürü Eşref Ünlüsoyer: “ÇED raporunu görmeden fazla yorum yapmak istemiyoruz. Projenin bölgedeki çevreye olan etkisine bakacağız, konu ile kararlarını ondan sonra vereceğiz”

 

 

Lefke bölgesinde inşası ÇED raporunun olumsuz sonuçlanmasının ardından yapımı Karpaz bölgesine kaydırılan tesiste 36 tank bulunacak ve tanklarda benzin, motorin, mazot, ham petrol, katran (Bitümen) ve LPG depolanacağı ifade edildi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1553 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler