1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ADEM MECLİSTE AÇIKLADI: 2 KIZ KAYIP!
ADEM MECLİSTE AÇIKLADI: 2 KIZ KAYIP!

ADEM MECLİSTE AÇIKLADI: 2 KIZ KAYIP!

Sonay Adem mecliste açıkladı: Sosyal Hizmetler Yurdu'ndan 2 kız çocuğu kaçtı veya kaçırıldı, çok ciddi soruşturma yapılmalı

A+A-

 

CTP Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem de “hükümetin uygulamaları” ile ilgili gündem dışı konusunda yaptı.

Adem, mecliste yıllardır cevapsız kalan sorular bulunduğuna işaret ederek, bir bakanlığın harcamalarının belgelerini ele geçirdiğini ve bunları pazartesi açıklayacağını söyledi.

“Ülkenin simgesi Saray Otel’in fındık fıstık parasına gazinoculara teslim edildiğini” belirten Sonay Adem, diğer taraftan da Kıbrıs Türk halkını dini bütün yapmak için vakıf arazilerinin ya beleşe peşkeş çekildiği görüşünü dile getirdi.

Sonay Adem, ülke değerleri üç beş kuruşa verilirken diğer yandan avuç açıldığını savunarak, ülke değerleri peşkeş çekilirken tüm işlerin Vakıflar İdaresi etrafında döndüğünü, bunun da organize işler olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Adem, yapılanlara karşı halkın hassasiyetinin çok haklı olduğunu, buna hükümetin ve öncelikle de Başbakan’ın çok dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Sayıştay ve Savcılık’ın Haspolat’taki arazinin yılda 100 liraya kiralanmasına el atmasını isteyen Sonay Adem, yeni kurulan bir vakfa arazi verilmesinin, arkasında tarikat bulunduğunu gösterdiğini kaydetti.

Toplumsal Varoluş Hareketi’nin herkesi bağrında toplaması gerektiğini, her tür siyasi görüşten insanın korkuyla toplandığını belirten Adem, ülkenin peşkeş çekildiğini gören vatandaşların bir araya gelmesinin doğal olduğunu ifade etti.

Adem, gayrı yasal vatandaşlıkların kabul edilemeyeceğini vurgulayarak, bakanlığı döneminde kendisinin de yabancı müteahhitlerin yatırım yapması için vatandaş yapılmaları baskılarıyla karşılaştığını, UBP’nin şimdi bu baskılarla karşılaşmadığını çünkü vatandaş yaptığını belirtti.

Müteahhitler Birliği Yasası’nı dikkate almayan hükümetin verdiği vatandaşlığı iptal etmesini isteyen Adem, şike yapar gibi vatandaşlıklar verilmesinin Kıbrıs müzakerelerindeki zemini de daralttığını, Kıbrıs Türk halkının iradesinin zayıflamasına yol açtığını söyledi.

Adem, sosyal sigortalıların mağdur edildiğini ifade ederek, 10 ay önce meclise bir öneri getirdiklerini, ancak bu öneriyi UBP’nin reddettiğini ve insanların bu konuda eylem yaptığını belirtti.

Belediyelerin yarısının yatırımları yapmadığını, 38 milyon TL’yi aşmış yatırım borcu bulunduğunu ifade eden Adem, bunun ileride tamiri mümkün olmayan tahribatlar yaratacağını vurguladı.

Belediye çalışanlarının hiçbir sağlık hakkından yararlanamadığını, avans alamadıkları için mağdur olduklarını söyleyen Adem, bu konuda ciddi adımlar atılması, borçlar birikmeden sendikaların tepki koyması gerektiğini, aksi taktirde altından kalkılamayacak bir durumla karşı karşı kalınacağını kaydetti.

Lefkoşa Sosyal Hizmetler Dairesi’ne bağlı sosyal hizmetler kurumundaki iki kız çocuğunun kayıp olduğu haberlerine de değinen Adem, bu konuda polisin ciddi bir çalışma yapılarak tahkikat başlatılmasını istedi. Kız çocuklarının kayıp olmasının ciddiyetine işaret ederek, bu konunun hükümetin yüz karası olduğunu söyleyen Adem, çocukların istismar edildiğini ifade etti. Sonay Adem, “Bu çocuklar hepimizindir, onlara yönelik uygun olmayan bir davranış hepimizedir. Özen gösterilmeli” dedi

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1029 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler