1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ADEM: HÜKÜMET GİZLİ KAPAKLI İŞLER YAPIYOR
ADEM: HÜKÜMET GİZLİ KAPAKLI İŞLER YAPIYOR

ADEM: HÜKÜMET GİZLİ KAPAKLI İŞLER YAPIYOR

Adem, hükümetin, sıkıştığı zaman meclisi atlayıp, yasa gücünde kararnameler çıkardığını ve gizli kapaklı işler yaptığı söyledi

A+A-

 

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugün ilk olarak, “Gecikmiş Sosyal Güvenlik Prim Borçları ve Gecikme Zamlarının Ödeme Planı İle İlgili Kuralların Düzenlenmesine İlişkin Yasa Gücünde Kararname”yi görüşmeye başladı.

Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkanı Mutlu Atasayan’ın sunuş konuşmasının ardından ilk sözü CTP Milletvekili Sonay Adem aldı. Adem, gerek siyasette, gerekse tolumda öfkenin yükseldiğini ancak iktidarın bunu fark edecek noktada olmadığını ifade etti.

Hükümetin, sıkıştığı zaman meclisi atlayıp, yasa gücünde kararnameler çıkardığını ve gizli kapaklı işler yaptığını söyleyen Adem, atılan yanlış adımlardan dolayı yeni yeni yaralar açıldığını ve bunun sonunda insanların sosyal sigorta yatırımı yapmaktan vazgeçtiğini kaydetti. Adem, “Ya yeni bir yasal düzenleme yapılacak, ya da bu yara daha da derinleşecek ve sosyal sigortaları içinden çıkılmaz hale getirecek” dedi.

Emekliye ayrılan hiçbir hukukçunun sosyal sigorta yatırımı yapmadığına dikkat çeken Adem, bunu öğrenen vatandaşların da prim yatırmaktan vazgeçtiğini söyledi. Kaçak işçilerin denetlenmesi konusuna değinen Sonay Adem, denetlemelerin yetersiz kaldığını ifade etti.

Adem, CTP olarak geçmişte aflara destek verdiklerini ancak af yasalarından uzaklaşmak gerektiğini çünkü bu uygulamaların suistimal edildiğini söyledi.

ÜNVERDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi ise eleştirileri yanıtlamak üzere yaptığı konuşmada, ekonomik ve sosyal yaşamdaki sıkışıklığı aşmak adına ciddi atılım yapan hükümetin ilk adım olarak afla ilgili bir yasal düzenleme yaptığını, ardından da gecikmiş prim borçlarının ödenebilmesini sağlamak için adımlar attıklarını belirtti.

Konu hakkında büyük bir başarıya ulaştıklarına inanç belirten Ünverdi, sosyal sigortalıların maaşların artık günü gününde ödendiğini söyledi.

Şerife Ünverdi, iddiaların aksine kaçak iş gücüyle ilgili denetimlerin yapıldığını ve 22 marta kadar yapılan denetimlerde 424 iş yerinde yapılan denetilmede 104 kaçak işçi tespit ettiklerini belirtti.

Ünverdi, vatandaşlardan gecikmiş sosyal sigorta primlerinin son ödeme süresi olan 30 Mart’ın uzatılması yönünde talep aldıklarını söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 532 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler