1. YAZARLAR

  2. Marilena Evangelou

  3. Adaylar Yapbozu / Το παζλ των υποψηφιοτήτων
Marilena Evangelou

Marilena Evangelou

Politis Newspaper
Yazarın Tüm Yazıları >

Adaylar Yapbozu / Το παζλ των υποψηφιοτήτων

A+A-

Adaylar Yapbozu

Kıbrıslı Rum gazetecilerin bu süreçte ne çektiklerini hayal bile edemezsiniz!

Gazete sayfalarının, televizyon kanallarındaki ve radyodaki beş dakikalık haberlerin cumhurbaşkanı adaylarının kurmaylarının ve cumhurun başkanlığını talep edenlere destek olan partilerin açıklamalarıyla dolu olduğu bir dönemdeyiz.

Gündemde veya gündemde olmayan her türlü  konu ile ilgili bilgiç bilgiç açıklamalar… Eleştirilere verilen yanıtlar, yanıtlara verilen yanıtlar… Sonrasında “bitti… gidelim” denilen anda bile al sana bir yanıt daha. Bu son yanıt, yanıtın yanıtının yanıtı olur artık…

 

Bu dönemde bürolarımızı asla temiz tertipli bulamazsanız. Kelimenin tam anlamıyla tonlarca kağıt etrafa saçılmış durumdadır. Bu kâğıtlarda toparlanması, düzgün ve kişisi olmayan hale getirilmesi gereken sayısız satır vardır. Pek tabii (birinin yanında olduğunuz düşünülmesin diye) her adaya eşit muamele yapılmak durumundadır. En sonunda bunları sadece tek habere sığdırmak lazım tabii. O iş de ayrı bir sanat!

Bu seçim öncesi gazetecilik çilesi dışarıya sunulacak denli kötü olmayanlardandır daha…     

***

Bu seferki talihsizlik ise seçim öncesi hezeyanının çok erken başlamış olmasıdır. Pusulayı süsleyecek adayların isimleri en azından resmi düzeyde netleşmedi henüz. Seçimlerin yapılacağı gün netleşti ama. O konuda da bir sürü laf kalabalığı vardı. Önce belirlenen 18 Şubat tarihi karnaval ile aynı güne denk geliyordu. Hatta birçok kişi kılık değiştirenlerin geçidi ile seçimlerin aynı gün gerçekleşmesini isabetli bir tesadüf olarak yorumlamıştı. Buna rağmen seçim tarihinin daha erken bir tarihe alınması tercih edildi ve bu şekilde ilk tur 28 Ocak, ikinci tur ise 4 Şubat olarak belirlendi.             

***

Şu an için beş cumhurbaşkanı adayımız vardır (bu beş kişinin arasında henüz resmi olarak adaylığını ilan etmemiş olan Nikos Anastasiadis de vardır). 

Beyan halayının başı olarak ilk çıkan, pusulalardan tanıdık bir isimdi: AKEL eski milletvekili, dışişleri eski bakanı, Tasos Papadopulos döneminde ticaret eski bakanı ve şu an Vatandaşlar İttifakı partisinin parlamento grubu başkanı. Lilikas merkez sağ denen partilerin desteğini almayı başaramadı ve sandıkta tek başına ne yapabileceğini görecek.     

***

Nisan ayında DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos da adaylığını ilan etti. Papadopulos kendi partisinin desteğinin yanında EDEK’in, Dayanışma Hareketi’nin ve kısa süre sonra da Ekologlar Hareketi’nin desteğini aldı.

Cumhurbaşkanlığını talep eden ilk iki aday kartlarını hemen açmışlar ve yarışta yerlerini almışlardı. Adaylıklarını açıkladıkları zaman henüz Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin görüşmelerin çökeceği belli olmamıştı. Hatta o sıralar referandumların yapılması için seçimlerin ertelenme olasılığı da vardı.

***

Daha sonra, bağımsız bir aday sıraya girmişti. Bu kişi, Mike Spanos’tu. Birkaç kez kamuoyu karşısına çıktıktan sonra Spanos’un yıldızı söndü. AKEL’in desteğini alacaktı, ama iki taraf ortak bir siyasi metin çıkaramayacaklarını anladıklarında Spanos adaylığa olan ilgisini kaybetti. Böyle olunca Stavros Malas’ın adaylığı ortaya çıktı. Malas, ikinci kez AKEL desteği ile cumhurun başkanlığını talep ediyor.     

***

Ekim ayının ortalarında, net olarak ifade etmek gerekirse 14 Ekim tarihinde Nikos Anastasiadis’in de adaylığını ilan edeceği söyleniyor. Anastasiadis, ikinci bir beş yıllık dönem için başkanlığa aday olacak. Resmi olarak açıklanmasa da partisi DİSİ Anastasiadis’i destekliyor ve dinamik bir şekilde seçim meydanında yerini aldı. DİSİ yetkilileri Anastasiadis’e toz kondurmuyorlar ve yönetimine ilişkin tüm eleştirilerin karşısında durup yanıtlıyorlar.

***

Kamuoyu yoklamalarında ortaya atılan bir diğer isim ise Kıbrıs Üniversitesi Rektörü Konstandinos Hristofidis’tir. Kendisi de adaylığına ilişkin bir kamuoyu yoklaması yapıldığını kabul etti. Hristofidis, aday olması durumunda düzen karşısında alternatif bir ses olarak görülmek istiyor.   .
Ekonomik kriz kurbanlarının bir kısmının, mülk sahiplerinin temsilcisi olarak Fivos Mavrovunyotis de bağımsız adaylığını ilan etti. ELAM’ın ne yapacağı ise halen bir bilinmez olarak duruyor. Gelen bilgiler, kendi adayını çıkararak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de gücünü denemek isteyeceği yönündedir.

***

Adaylar pazılı aşağı yukarı bu şekilde tamamlanmış oluyor. Kıbrıs Rum tarafında yaşam hemen hemen bu şekilde sürüyor. Evet… Yaşam! Bu aralar nereye gidersek gidelim bunları duyuyoruz. İkinci tura kim kalacak? Kim kimi yenebilir? Eğer bu partinin adayı bu kadar oy toplarsa… Konuşmalar bu şekilde sürüp gider. Dikkatinizi çekerim, daha Eylül ayındayız!

Şimdi izninizle…

Şu anda “kurmay”ların birinden diğer adayın açıklamasına yanıten yeni bir açıklama geldi.

_____________________________________________________________
YENİDÜZEN için yazılmış Yunanca özgün metinden çeviri: Çağdaş Polili
_____________________________________________________________

Το παζλ των υποψηφιοτήτων

Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι υποφέρουν οι Ελληνοκύπριοι δημοσιογράφοι αυτό το διάστημα! Είναι η περίοδος κατά την οποία οι σελίδες στις εφημερίδες, ο τηλεοπτικός χρόνος στις ειδήσεις και τα πεντάλεπτα ραδιοφωνικά δελτία γεμίζουν από τις ανακοινώσεις των επιτελείων των υποψηφίων και των κομμάτων που υποστηρίζουν τους διεκδικητές της προεδρίας της Δημοκρατίας. Ανακοινώσεις επί παντός επιστητού, για όλα τα θέματα της επικαιρότητας και όχι μόνο. Απαντήσεις σε επικρίσεις, απαντήσεις επί των απαντήσεων και εκεί που λες «τελείωσε… ας σχολάσουμε», να ‘σου ξανά μια απάντηση στην απάντηση της απάντησης.

Τα γραφεία μας δεν είναι ποτέ καθαρά αυτή την περίοδο. Είναι σκεπασμένα κυριολεκτικά από τόνους χαρτιού, οι γραμμές των οποίων πρέπει να συμπτυχτούν και να παρουσιαστούν αποστασιοποιημένα και με ξύλινη και απρόσωπη γλώσσα, αλλά και ισότιμα για τον κάθε υποψήφιο (για να μην κατηγορηθείς ότι παίρνεις θέση) σε ένα και μόνο ρεπορτάζ. Είναι κι αυτό μια τέχνη!

Αυτά για το δημοσιογραφικό μαρτύριο της προεκλογικής περιόδου, το οποίο δεν είναι κι άσχημα να προβάλλεται προς τα έξω.

***

Το δυστύχημα είναι πως αυτή τη φορά, το προεκλογικό παραλήρημα ξεκίνησε πολύ νωρίς. Εδώ καλά-καλά δεν ξεκαθάρισαν τουλάχιστον επισήμως τα ονόματα που θα κοσμούν τα ψηφοδέλτια. Ευτυχώς ξεκαθάρισε η ημερομηνία διεξαγωγής των εκλογών, γιατί κι εκεί υπήρχαν παρατράγουδα, αφού η ορισμένη ημερομηνία τις 18ης Φεβρουαρίου, συνέπιπτε με… τα καρναβάλια και αν και πολλοί σχολίασαν ότι ευστόχως έτυχε οι εκλογές να διεξαχθούν κατά τις ημέρες της παράδοσης των μεταμφιέσεων, εντούτοις προτιμήθηκε να μετακινηθούν οι ημερομηνίες νωρίτερα και έτσι ο πρώτος γύρος θα γίνει στις 28 Ιανουαρίου και ο δεύτερος στις 4 Φεβρουαρίου.

***

Έχουμε προς το παρόν πέντε υποψήφιους για την προεδρία (και σε αυτούς βάζω και τον Νίκο Αναστασιάδη, ο οποίος ακόμα δεν έχει εξαγγείλει επίσημα).

Πρώτος έσυρε τον χορό των εξαγγελιών νωρίς-νωρίς, μια γνώριμη μορφή στα ψηφοδέλτια: Ο πρώην βουλευτής του ΑΚΕΛ, πρώην υπουργός Εξωτερικών, πρώην υπουργός Εμπορίου επί διακυβέρνησης Τάσσου Παπαδόπουλου και νυν αρχηγός του κοινοβουλευτικού κόμματος Συμμαχία Πολιτών Γιώργος Λιλλήκας,  ο οποίος δεν κατάφερε να συγκεντρώσει την στήριξη των υπολοίπων λεγόμενων κομμάτων του κέντρου και θα μετρήσει μόνος τις δυνάμεις του στην κάλπη.

***

Τον Απρίλιο εξήγγειλε και ο πρόεδρος του ΔΗΚΟ Νικόλας Παπαδόπουλος, που κατάφερε να φέρει κοντά του εκτός από το κόμμα του, την ΕΔΕΚ,  το Κίνημα Αλληλεγγύη και πολύ σύντομα επισήμως το Κίνημα Οικολόγων.

Οι δύο πρώτοι διεκδικητές της προεδρίας άνοιξαν τα χαρτιά τους και εξέφρασαν την πρόθεσή τους να τρέξουν στην κούρσα της διεκδίκησης της διακυβέρνησης πριν καλά-καλά διαπιστωθεί ότι οι συνομιλίες για επίλυση του Κυπριακού, θα οδηγούνταν σε κατάρρευση, με την πιθανότητα τότε, να ήταν ανοικτή στο ενδεχόμενο αναβολής των εκλογών για να προχωρήσει η διαδικασία των δημοψηφισμάτων.

***

Πήρε σειρά ένας ανεξάρτητος υποψήφιος, ο Μάικ Σπανός, του οποίου το αστέρι έσβησε από τις πρώτες-πρώτες του δημόσιες εμφανίσεις. Θα είχε την στήριξη του ΑΚΕΛ, αλλά τελικά απέσυρε το ενδιαφέρον του μετά που διαπιστώθηκε ότι οι δύο πλευρές δεν μπορούσαν να τα βρουν στη σύνταξη κοινού πολιτικού εγγράφου. Κι έτσι προέκυψε η  υποψηφιότητα του Σταύρου Μαλά, ο οποίος επαναδιεκδικεί για δεύτερη φορά την προεδρία της Δημοκρατίας με την στήριξη του ΑΚΕΛ.

***

Περί τα μέσα Οκτωβρίου και συγκεκριμένα στις 14 του μήνα όπως ειπώθηκε, αναμένουμε και την ανακοίνωση της υποψηφιότητας του Νίκου Αναστασιάδη, ο οποίος θα επαναδιεκδικήσει δεύτερη πενταετία. Αν και χωρίς επίσημη εξαγγελία, το κόμμα που τον υποστηρίζει, ο ΔΗΣΥ, μπήκε ήδη δυναμικά στον προεκλογικό χορό και δεν σηκώνει μύγα στο σπαθί του, απαντώντας και αντιστρέφοντας τα πυρά κατά όλων των επικριτών του κυβερνητικού έργου.

***

Σε φάση σφυγμομέτρησης της κοινής γνώμης βρίσκεται όπως άλλωστε παραδέχθηκε ο ίδιος και ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Κύπρου Κωνσταντίνος Χριστοφίδης, ο οποίος σε περίπτωση που υποβάλει τελικά υποψηφιότητα, θέλει να εμφανίζεται ως η εναλλακτική φωνή απέναντι στο κατεστημένο.
Ανεξάρτητη υποψηφιότητα εξήγγειλε και ο εκπρόσωπος μιας μερίδας θυμάτων της οικονομικής κρίσης, αυτής των κατόχων αξιογράφων Φοίβος Μαυροβουνιώτης, ενώ άγνωστο είναι το τι θα πράξει το ΕΛΑΜ, με τις πληροφορίες να το θέλουν να δοκιμάζει τη δύναμή του και στις προεδρικές εκλογές με δικό του υποψήφιο.  

***

Κάπως έτσι συμπληρώνεται ακόμα το παζλ των υποψηφιοτήτων. Κάπως έτσι κινείται και η ζωή στην ελληνοκυπριακή πλευρά. Ναι… η ζωή! Όλο αυτά ακούς όπου κι αν πας αυτό τον καιρό. Ποιος θα περάσει στον δεύτερο γύρο; Ποιος μπορεί να νικήσει ποιον; Αν θα συσπειρωθούν οι ψηφοφόροι του τάδε κόμματος και πάει λέγοντας. Και είναι ακόμα Σεπτέμβριος!

Και τώρα με συγχωρείτε… μόλις ήρθε καινούρια ανακοίνωση από επιτελείο, ως απάντηση σε δήλωση άλλου υποψήφιου.

Bu yazı toplam 2375 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar