1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Adaylar için son tarih 13 Mart
Adaylar için son tarih 13 Mart

Adaylar için son tarih 13 Mart

YSK, Cumhurbaşkanlığı Seçimi için, adayların 13 Mart’ta başvuru yapmaları gerektiğini duyurdu

A+A-

 

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 19 Nisan’da gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimi için adaylık başvurularının, 13 Mart Cuma günü yapılması gerektiğini duyurdu.

Yüksek Seçim Kurulu’ndan yapılan açıklamada, başvuruların, devlet daireleri için uygulanan çalışma saati sonuna kadar yapılması gerektiği belirtilerek, adayların sunması gereken belgelere yer verildi.

Açıklama şöyle:

“Siyasal Partilerin, Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterdikleri kişinin doğum yerini, doğum tarihini, anne - baba adı ve soyadını Kurula bildirmeleri ve başvuruları ile birlikte aşağıda belirtilen belgeleri sunmaları Yasa gereğidir.

1. Aday olacak kişilerden temin edilecek Anayasanın ve değiştirilmiş şekliyle 5/1976 sayılı Seçim ve Halkoylaması Yasası’nın adaylık için aradığı koşul ve niteliklerine haiz olduklarına, partiden aday gösterilmeyi kabul ettiklerine ve başka partiden aday gösterilmeyi kabul etmediklerine ilişkin beyanları.

2. Polis karakter belgesi.

3. Oy verme günü olan 19 Nisan 2015 tarihinden önce en az beş yıldan beri daimi ikametgâhının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde olduğunu gösteren muhtar belgesi.

4. Kimlik Kartı veya fotokopisi. (Fotokopi sunulması halinde aslı Kurula gösterilir.)

5. Yurt ödevini yaptığını veya bundan muaf tutulduğunu gösteren belge veya fotokopisi. (Fotokopi sunulması halinde aslı Kurula gösterilir.)Bağımsız Cumhurbaşkanı adayları başvurularını Anayasa ve Yasanın adaylık için aradığı koşul ve nitelikleri haiz olduklarını belirten bir yazı ile Yüksek Seçim Kuruluna yaparlar. Başvurularına yukarıda 2., 3., 4. ve 5. maddede belirtilen belgeleri eklemeleri yasa gereğidir.

Siyasal Partiler ve bağımsız adaylar başvurularında, özellikle Anayasa’nın 99. maddesi ile değiştirilmiş şekliyle 5/1976 sayılı Seçim ve Halkoylaması Yasası’nın seçilebilme niteliklerini düzenleyen 9. ve adaylık için başvurmayı düzenleyen 58. maddelerini dikkate almaları gerekmektedir.”

Adaylar, 13 Mart Cuma günü televizyon ve radyoda akşam haber bülteninde geçici olarak ilân edilecek.

(tak)

Bu haber toplam 1168 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler