1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ADAM KAYIRMACILIĞA SON VERİLMELİ'
ADAM KAYIRMACILIĞA SON VERİLMELİ

'ADAM KAYIRMACILIĞA SON VERİLMELİ'

Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi, ülkede kamu reformu için öncelikle "meritrokrasi"nin sistem olarak yerleştirilmesi gerektiğini belirtti

A+A-

 

 

 

Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi, ülkede kamu reformu için öncelikle “meritrokrasi”nin sistem olarak yerleştirilerek, keyfiliği, partizanlığı ve adamcılığı ortadan kaldıracak yasal düzenlemelerin süratle yapılması gerektiğini belirtti.

 

Hareket Başkanı Av. Barış Mamalı yazılı açıklamasında, ülkenin yıllardır partisel ve kişisel menfaatler temelinde yönetildiğini kaydederek, ülke idaresinin yetenek ve kişilerin bireysel üstünlüğüne, yani liyakata dayandırıldığı “meritrokrasi”ye geçilmesini istedi.

 

İşe alma, terfi, tayin, ihalelerde öncelik sağlama gibi konularda ayrıcalıklar yapıldığını kaydeden Mamalı, son zamanlarda eş-dost ilişkilerinden kaynaklanan yozlaşmalar da yaşandığını, “ehliyetsizlik, liyakatsizlik, eşitlik prensibinin ihlali, istidat ve kabiliyete bakmama” düşüncelerinin hakim olduğu nepotizmin de yaşandığını kaydetti.

 

Mamalı, “Ülkemizde de varolan bu partizanlığa ve adamcılığa dayalı sistemi yok edip yerine ‘meritokrasi’yi getirmediğimiz taktirde yozlaşma, köhneme ve geri kalmışlık sürekli olarak gelişmeye devam edecektir” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 682 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler