1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Acemiler mangası ve hakem faktörü
Acemiler mangası ve hakem faktörü

Acemiler mangası ve hakem faktörü

Yenicami 34 haftadır götürdüğü namağlup unvanını dün Kaymaklı karşısında hem de çok kötü bir oyundan sonra bıraktı. Bu takım mağlup olmayacak mıydı? Olacak elbette ama böyle bir oyundan sonra değil. Ama haftalardır kötü oyun sinyalleri veriliyordu. Uyardı

A+A-

 

 

 

    

Yenicami 34 haftadır götürdüğü namağlup unvanını dün Kaymaklı karşısında hem de çok kötü bir oyundan sonra bıraktı. Bu takım mağlup olmayacak mıydı? Olacak elbette ama böyle bir oyundan sonra değil. Ama haftalardır kötü oyun sinyalleri veriliyordu. Uyardık ama dikkate alınmadı. 

Karşılaşma erken gelen gollerle koptu. Kaymaklı oyuna çok hızlı, inançlı ve mental olarak bu karşılaşmaya çok iyi motive olmuş bir şekilde çıktı. Ertaç, bana göre sahanın yıldızı olurken attığı dört golle de takımının galip gelmesinde önemli rol oynamıştır.

Gerçekten Kaymaklı ilk yarıdaki performansı ile oyundan galip ayrılmasını bildi. Kaymaklı, birçok maçta, aynı performansı sergiliyor. Genel olarak ilk yarılarda iyi ikinci yarılarda kötü oynuyor. Dün de farklı oynamadı. Ancak ilk devrede attığı dört gol, ikinci devredeki açığını kapatmıştır. Eğer ilk devre, 2-0 ve Akos oyundan atılmamış olarak sonuçlansaydı, durum farklı olabilirdi.

İşte Yenicami bana göre bu noktada yanlış yaptı. Kaymaklı’nın bu özelliğini çok iyi tespit edip oyuna öyle başlaması gerekirdi. Dün Yenicami’yi hiç tanıyamadım. Özellikle ilk devre ortaya koyduğu oyun, tam bir acemiler mangası görüntüsündeydi. Hakem, her ne kadar da kötü bir yönetim göstermiş olsa da, siz eğer şampiyonluğa oynayan bir takımsanız, hakemin kararlarını da düşünüp ona göre oynamanız gerekir.

Orta hakem Malek’in daha oyunun üçüncü dakikası dolarken, penaltı mı değil mi, ceza alanı içinde mi dışında mı, tartışılacak bir pozisyonda tereddütsüz penaltı noktasını göstermesi, niyetinin ne olduğunu açıkça ortaya koymuştur. Bu karar Yenicami oyuncularının moral motivasyonunu bozarken Kaymaklı’nın da şahlanmasına neden oldu. Bu gibi maçlarda  hakemin niyeti çok önemlidir. Pazar akşamı bu pozisyonu her kanalda izleyeceğiz bakalım hakem bu kararda ne kadar haklıdır.

Malek bana göre çok kötü bir maç yönetti. Sadece penaltı konusunda verdiği yanlış karar değil. Massa’nın Çağan’a yaptığı hareketin, kırmızı kartla cezalandırılması gerekirdi. Ayrıca, Okan ile Debola’nın oyun durduğu bir anda bir birlerini itmeleri ve kavga edecek duruma gelmelerine kart göstermemesi, ama buna karşın Akos Seper’in Hamis’e yaptığı faule sarı kart yerine, direk kırmızı kart göstermesi, sanırım maçı ne kadar kötü yönettiğinin en bariz örnekleridir. Hakemin niyeti maçın seyrini önemli ölçüde etkilemiştir.

Kulüplerimiz futbolumuzu değerini ileriye taşımaya çalışırken, hakemlerin bu noktada ligin gerisinde kalması futbolumuz adına büyük şansızlıktır. Bir hakem kötü bir yönetimden sonra cezalandırılamıyorsa, takımlar da bu sonuçlara katlanmak zorundadırlar. Merkez Hakem Kurulu, elinde yeterli hakem yok diye bütün önemli maçlara hep aynı hakemleri göndermesi, alttan yetişen hakemlerin önünü de kesiyor. 

Dünkü maçta hakemin niyetini bir kenara bırakırsak, Yenicami’yi tanıyamadım. Sahada ne yaptığını bilmeyen birçok oyuncu vardı. Özellikle İbrahim çok kötüydü. Yıldız oyuncuysanız bu gibi maçlarda kendini göstermeniz gerekiyor. Bakınız Ertaç bu gibi maçlarda ortaya çıkıyor ve takımını sırtlıyor. İyi oyuncuysanız, zayıf takımlar karşısında değil, iyi takımlar karşısında takımınızın yükünü çekmelisiniz.

Dünkü maçta Yenicami’nin önemli hatalarından bir tanesi de, çizgi savunma oynamasıydı. Rakibin Ertaç gibi bir oyuncusu varsa, ona karşı adam adama önlem almanız gerekir. Bu önlemi alırken de kopuk libero oynamalısınız. Bu maç için bu önlem şarttı. Sezon başından beridir bu savunmayı oynatabilirsiniz, ama bu maçta, çizgi savunma oynamak hataların en büyüğüydü.

Bakınız Kaymaklı bu noktada ne yaptı.  İbrahim’i Hüseyin ile, Massa’yı Çağan ile ve Uçaner’i Çağrı ile bire bir oynatıp, Bilal’i de kopuk libero oynattı. Bu yüzden özellikle ilk devre Yenicami’ye net gol pozisyon vermediler.

Sonuçta Kaymaklı bu maçta galibiyete daha çok motive oldu. Bu maçta alacağı bir mağlubiyetin ligden kopmasına neden olacağını bildiği için maça çok iyi hazırlandı ve hak ettiği üç puanı da kazandı.

Yenicami dünkü maçta namağlup unvanını kaybetti, Akosu kaybetti, Erdinç’i taktik olarak kaybetti. Ancak önemli olan futbolcuların özgüvenini kaybetmemesidir. Önemli olan bu mağlubiyetten dersler çıkartmaktır. Sanırım gerekli önlemler bundan sonra alınır…  

               

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1372 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler