1. YAZARLAR

  2. Marilena Evangelou

  3. Acele… Diğer Seçimler Geliyor / Γρήγορα… έρχονται άλλες εκλογές
Marilena Evangelou

Marilena Evangelou

Politis Newspaper
Yazarın Tüm Yazıları >

Acele… Diğer Seçimler Geliyor / Γρήγορα… έρχονται άλλες εκλογές

A+A-

Acele… Diğer Seçimler Geliyor

Haftaya seçim var…  Yine! Bu işkence asla bitmez. Belediye seçimleri, AB seçimleri, milletvekilliği seçimleri, cumhurbaşkanlığı seçimleri. Sonra yine aynı döngü devam eder… Sabitleşmiş bir seçim kampanyası dönemi var… Bunun ne anlama geldiğini tahmin edebilirsiniz: Tüm ihtişamı ile abartı… Sırf karşıtlık olsun diye orasından burasından çekiştirilen tartışmalar… Her alanda, istisnasız tüm konularda boş yere uzatılan tartışmalar… Hem bugünkü konular, hem geçmişteki konularla ilgili olarak aynı şey yapılıyor. Tartışmalar minimum 74 darbesine kadar gidiyor. İkinci aşama 2004 yılıdır. Daha sonra tartışa tartışa 2013 yılının hemen öncesine geliyorlar. İşte orada bir tartışma daha başlıyor: “Mevduatların tıraşlanması kimin suçudur?”. Ardından ekonomik krizin yarattığı kötü etkiler tartışılmaya başlar. İstatistik uzmanı olanlar dahi bu tartışmaların içinden çıkamaz. “İşsizlik azaldı mı azalmadı mı? Azaldı, fakat göç edenlerin sayısını kapsamıyor”… Tartışmalar bu şekilde sürüp gider...

Tabiatıyla, bu saçmalığın içerisinde Kıbrıs sorununa ilişkin tartışmalar da eksik değil. Bu tartışmalar geniş vizyonlu ve genel düzeyde değildir. Çok somuttur, spesifiktir. Gelişmekte olan sürecin boyutları ile ilgili tartışmalar var. Politikacılar televizyonlarda belgeleri sallayıp masaya yumruklarını vuruyorlar.   
Bir amacı olmayan manasız siyasi söylem, zaten kötü yönetimden bıkmış usanmış vatandaşları siyasetten daha da çok uzaklaştırıyor.
Hepsinden de kötüsü, hep bir bekleme halinin olmasıdır… Askıda duran meseleler buzdolabına girerler ve ciddi gelişmeler hep sandığın açılacağı zamanın sonrasına ertelenir. Tıpkı devlet hizmetlerindeki otomatik telefon sesi gibi: 
“Lütfen bekleyiniz. Çağrınız sıraya alındı, en kısa sürede sizinle ilgilenilecek”.

* * *

Biz ne yapalım ki… Bekleyelim. Şakaya vuralım. Zira aslında oldukça komik bir durum söz konusudur. Bu seçim kampanyası döneminde adaylar sosyal medyaya da dinamik bir giriş yaptılar. Sosyal medyada, siyaset yapma düzeyini görebilirsiniz. Adaylar ve siyasi parti yetkililerinin korkunç diyaloglarını bulabilirsiniz. Sadece gülmeye yarayan şaheser kişisel videolar… Adaylar, işi sözleri bestelemeye kadar vardırdılar.  Bu konuda daha söyleyecek çok şey var, hangisini söyleyeyim? Seçim döneminin futbollaştırılmasından mı bahsedeyim? Bu hastalığımız da vardır. Futbol takımları siyasi renklere boyanmıştır. Evet, sosyal medyada adaylarla ilgili abesle iştigal tartışmaların yapılmadığı tek bir derbi yok… Şu anda, bu satırları yazarken bir e-mail geldi. Bu e-mailde bir milletvekili adayından bir newsletter geldi. Programında kahve ve kulüplere yapacağı ziyaretlerin günleri ve saatleri yazıyor.

* * *

Seçimlerin büyük galibinin kim olacağını biliyor musunuz? Kimse. Aslında oy kullanmaya gitmeyecek olanlar galip çıkacak. Anketlerdeki sonuçlar bu şekildedir. İçişleri Bakanlığı, bir haftadır adayları sandığa çekmek amacıyla çarşaf çarşaf seçmen listeleri yayınlıyor. Böyle bir şeyi ilk kez görüyorum.
Televizyon kanalları da ahalinin seçimlere karşı ilgisiz olduğu haberini aldılar. Televizyonlardaki siyasi tartışmaların saat kaçta yayınlandığını biliyor musunuz?
Akşam 11’den sonra…

Bir gariplik daha söyleyeyim. Televizyonlarda tüm bu siyasi reklamlardan fazla, hatta yüksek izlenme saatlerinde, oyuncuların vatandaşlar olduğu bir televizyon spotu var. Bu spotta, vatandaşlar bizlere görev süresi dolacak olan eski vekilleri değil, yenilerini seçme çağrısı yapıyorlar. Bu çok masraflı kampanyayı kimin finanse ettiği, bu değirmenin suyunun nereden geldiği bilinmez bir sır olarak duruyor.
Dümdüz etmek bir işe yaramaz. Silindirler hoşuma gitmez. Tüm tercihlere ve eğilimlere saygı duyuyorum. Sandığa gitmeme tercihine de saygı duyuyorum. Fakat desteklemiyorum. Bu yıl, rekor sayıda milletvekili adayımız var. 494 kişi vekil olma sevdasındadır. O kadar da olamaz… Bu 494 kişi arasında muhakkak ciddi ve kapasiteli olanlar da vardır.    

* * *

Haydi bakalım, bu seçim süreci de geçsin. Günün sonunda, seçim öncesi dönemin maskaralıkları bir yana, sırf seçim dönemi olduğu için buzdolabına giren konular beni rahatsız ediyor. Haydi bu seçimleri bitirelim ve bu memleketi ilgilendiren ciddi konulara bakalım. Ama çabuk… Çanlar çalıyor… 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı seçimleri var. Bildiğiniz gibi, cumhurbaşkanlığı seçiminin seçim kampanyası bir yıl önce başlar!..

Çeviri: Çağdaş Polili

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Γρήγορα… έρχονται άλλες εκλογές


Σε μια βδομάδα έχουμε εκλογές… πάλι! Αυτό το μαρτύριο δεν τελειώνει ποτέ. Δημοτικές, ευρωεκλογές, βουλευτικές, προεδρικές και πάλι απ’ την αρχή. Μονίμως στον παλμό της προεκλογικής περιόδου. Και ξέρετε τι σημαίνει αυτό:  Η υπερβολή σε όλο της το μεγαλείο. Απ’ τα μαλλιά τραβηγμένες κουβέντες για να δημιουργηθεί κόντρα. Επί παντός επιστητού. Για όλα ανεξαιρέτως τα θέματα. Τωρινά, αλλά και του παρελθόντος. Οι συζητήσεις πάνε πίσω τουλάχιστον μέχρι το πραξικόπημα του ’74. Δεύτερος σταθμός το 2004 και συνεχίζουν για να φτάσουν κάπου λίγο πριν το 2013. Εκεί ξεκινά το ερώτημα «ποιος φταίει για το κούρεμα καταθέσεων;». Και μετά αρχίζει μια συζήτηση για τις επιπτώσεις της οικονομικής κρίσης, που από μέσα δεν βγαίνεις ούτε αν είσαι στατιστικολόγος. Μειώθηκε ή δεν μειώθηκε η ανεργία; Μειώθηκε, αλλά δεν περιλαμβάνονται πουθενά στους αριθμούς αυτοί που μετανάστευσαν και πάει λέγοντας.

Και βέβαια… από αυτή την παράνοια, δεν λείπουν οι συζητήσεις για το Κυπριακό και όχι σε αφηρημένο και γενικό επίπεδο. Πολύ συγκεκριμένα. Επί πτυχών της υπό εξέλιξη διαδικασίας. Πολιτικοί ανεμίζουν έγγραφα στις τηλεοράσεις και κτυπούν τα χέρια στο τραπέζι.

Ένας αχταρμάς ασύναχτου πολιτικού λόγου χωρίς σκοπό και νόημα, απομακρύνοντας ακόμα περισσότερο τους ήδη ταλαιπωρημένους από τα δεινά της κακοδιαχείρισης πολίτες.

Το χειρότερο από όλα είναι πως τα πάντα τίθενται σε φάση… αναμονής. Τα εκκρεμούντα ζητήματα μπαίνουν στο ψυγείο και οι σοβαρές εξελίξεις αναστέλλουν την πορεία  τους μέχρι να ανοίξει η κάλπη. Κάτι σαν τον αυτόματο τηλεφωνητή στις κρατικές υπηρεσίες : «Παρακαλώ περιμένετε. Το τηλεφώνημά σας πήρε σειρά και θα εξυπηρετηθείτε το συντομότερο» .

Τι να κάνουμε κι εμείς… περιμένουμε. Και το ρίχνουμε στην πλάκα. Γιατί η αλήθεια είναι ότι έχει μεγάλη πλάκα. Σε αυτή την προεκλογική εκστρατεία, μπήκαν δυναμικά οι υποψήφιοι και στα social media. Εκεί να δείτε επίπεδο ενάσκησης πολιτικής.  Φοβεροί διάλογοι ανάμεσα σε υποψήφιους και στελέχη κομμάτων.  Απείρου κάλλους προσωπικά βίντεο, τα οποία βέβαια μόνο γέλιο προκαλούν. Μέχρι και μελοποιημένα στιχάκια σκαρφίστηκαν υποψήφιοι.  Τι να σας πω; Για την ποδοσφαιροποίηση του προεκλογικού; Έχουμε και αυτό το δυστύχημα. Οι ομάδες, είναι πολιτικά χρωματισμένες. Ε… δεν πέρασε ντέρμπι χωρίς παρατράγουδο με υποψήφιο στα social media.  Τώρα, καθώς γράφω αυτές τις γραμμές, κτυπά η ειδοποίηση του e-mail. Πήρα newsletter από υποψήφιο βουλευτή. Για τις εμφανίσεις που θα κάνει σε καφενεία και σωματεία.

Ξέρετε ποιος θα είναι ο μεγάλος νικητής των εκλογών; Ο κανένας. Αυτοί που δεν θα πάνε να ψηφίσουν. Αυτό λένε οι δημοσκοπήσεις. Εδώ και μια βδομάδα, το υπουργείο Εσωτερικών κάνει ολοσέλιδες καταχωρήσεις στον Τύπο σε μια προσπάθεια να πείσει τους ψηφοφόρους να προσέλθουν στις κάλπες. Πρώτη φορά το βλέπω αυτό.
Και τα κανάλια πήραν χαμπάρι την αδιαφορία του κόσμου. Οι πολιτικές συζητήσεις στις τηλεοράσεις  ξέρετε τι ώρα προβάλλονται; Μετά τις 11 το βράδυ.

Ακούστε κι αυτό το περίεργο. Περισσότερο από όλες τις πολιτικές διαφημίσεις, προβάλλεται και μάλιστα σε ώρες ψηλής τηλεθέασης ένα τηλεοπτικό σποτ με πρωταγωνιστές πολίτες, οι οποίοι μας καλούν να μην ψηφίσουμε κανέναν από τους απερχόμενους βουλευτές, αλλά να επιλέξουμε καινούριους. Το ποιος πληρώνει για αυτή την πολυδάπανη καμπάνια αποτελεί μυστήριο.  

Η ισοπέδωση δεν βοηθά. Δεν μ’ αρέσουν οι οδοστρωτήρες. Σέβομαι όλες τις επιλογές και τάσεις. Και αυτήν της αποχής. Αλλά δεν την στηρίζω. Φέτος, είχαμε και ρεκόρ υποβολής υποψηφιοτήτων. 494 άτομα είναι επίδοξοι βουλευτές. Ε δεν μπορεί… κάποιοι από αυτούς θα είναι και σοβαροί και ικανοί.

Άντε λοιπόν να περάσει και τούτη η εκλογική διαδικασία. Γιατί εμένα, περισσότερο από τις γελοιότητες της προεκλογικής περιόδου, με ενοχλεί που όλα μπαίνουν στον πάγο. Άντε να τελειώνουμε, για να προχωράμε και με τα σοβαρά θέματα που απασχολούν τούτο τον τόπο. Γρήγορα όμως. Το καμπανάκι χτυπά. Το 2018 είναι προγραμματισμένες προεδρικές εκλογές. Και ξέρετε… ο προεκλογικός αρχίζει ένα χρόνο πριν!

Bu yazı toplam 4865 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar