1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ABD'YE CANLI TELE-KONFERANS
ABDYE CANLI TELE-KONFERANS

ABD'YE CANLI TELE-KONFERANS

ABD’deki iki büyük partinin aktivistleri, gelecek yıl yapılacak olan başkanlık seçimlerinde belirleyici faktörün “ekonomi” olacağını söyledi. Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlardan oluşan bir grup gazeteci ile dün ara bölgedeki Fullbright

A+A-

 

 

 

Kıbrıs'tan ABD'ye canlı tele-konferansla "Başkanlık seçim süreci" konuşuldu

ABD başkanlık seçimlerinde belirleyici konu “Ekonomi”

 

Osman KALFAOĞLU

ABD’deki iki büyük partinin aktivistleri, gelecek yıl yapılacak olan başkanlık seçimlerinde belirleyici faktörün “ekonomi” olacağını söyledi.

Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlardan oluşan bir grup gazeteci ile dün ara bölgedeki Fullbright Center’de canlı telekonferans aracılığı ile bir araya gelen Cumhuriyetçi Parti aktivisti Anne Stone ve Demokrat Parti aktivisti Stephanie Foster, 2012’den sonra ABD başkanının karşısındaki en büyük sorunun işsizlik oranının düşürülmesi ve ekonomik istikrar sağlanması olduğunu belirtti.

ABD Lefkoşa Büyükelçiliği Halkla İlişkiler Ataşesi Keith Peterson’un yönettiği ve bir saatten fazla süren telekonferans sırasında aktivistler, başkanlık seçimleri ile ilgili bilgi verirken, gazetecilerin sorularını da yanıtladılar.

Dış politika konularının, ekonomik sorunların gölgesinde kaldığını söyleyen Cumhuriyetçi Parti aktivisti Anne Stone, yine de terörizm ile mücadele, Avrupa Birliği ve Euro’nun durumu ile Ortadoğu’da yaşanan Arap Baharı’nın, 2012’de seçilecek olan başkanı meşgul edecek konular arasında bulunduğunu ifade etti.

Stone, dış politika konusunun, ABD topraklarına yönelik bir tehdit olmadıkça, önümüzdeki seçimlerde belirleyici bir faktör olmayacağını vurguladı.  

6 Kasım 2012 Salı günü gerçekleştirilecek olan 57’inci ABD başkanlık seçimleri için Demokrat Parti’nin, ABD Başkanı Barak Obama’yı aday olarak gösterecek. Diğer taraftan Cumhuriyetçi kanadın adayının ise, uzun ve karmaşık bir parti-içi seçim sürecinin ardından belirleneceği ifade edildi.

Geçmişte ABD senatörleri Christopher Dodd ve Barbara Mikulski’nin personel müdürlüğünü yapmış Demokrat Parti aktivisti Stephanie Foster, Obama’nın 2012’de yeniden seçilmeyi hak ettiğini belirterek Cumhuriyetçi Parti’deki aday belirleme sürecinin uzamasının, Obama’nın işine geleceğini sözlerine ekledi.

Bu güne kadar birçok seçim kampanyasının başında yer alan Cumhuriyetçi Parti aktivisti Anne Stone ise Cumhuriyetçi Parti adayını belirleme çalışmalarının 3 Ocak’ta düzenlenecek olan Iowa eyaletindeki ön seçim ile başlayacağını, aday belirleme sürecinin önümüzdeki yılın Mayıs veya Haziran ayına kadar süreceğini söyledi.

Adaylar arasında 1995-1999 yılları arasında ABD Temsilciler Meclisi başkanı olarak görev yapan Newt Gingrich’in öne çıktığını söyleyen Stone, Massachusetts Valisi Mitt Romney ile Temsilciler Meclisi Üyesi Ron Paul’un da seçilme şanslarının bulunduğunu ifade etti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 951 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler