1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Abdullah Avcı ve kişilik eğitimi
Abdullah Avcı ve kişilik eğitimi

Abdullah Avcı ve kişilik eğitimi

Türkiye Milli Takımlar sorumlusu Abdullah Avcı ülkemize gelerek önemli mesajlar vermiştir. Öncelikle bu kadar değerli ve önemli bir karakteri adamıza getiren Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneğine ve sponsor olan Limasol Türk Bankası’na teşekkür etme

A+A-

 

Türkiye Milli Takımlar sorumlusu Abdullah Avcı ülkemize gelerek önemli mesajlar  vermiştir. Öncelikle bu kadar değerli ve önemli bir karakteri adamıza getiren Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneğine ve sponsor olan Limasol Türk Bankası’na teşekkür etmeliyiz.

Kişileri uzaktan görüp de onlar hakkında kanaate varmak insanları yanıltabilir. Yaptıklarından tutun da başarıları, kıyafeti, verdiği demeçler, duruşu, kişiliği, konuşma şekli, bilgisi ve olaylara bakışı hakkında kesin bilgi sahibi olmak, o kişiyi yakından tanımakla mümkün olabilir.

Golden Tulip Hotel’de yapılan seminerde tabir yerindeyse “adam gibi adam” denilebilecek bir karakterle tanışmış olduk. Söylediklerinin altına imzamı atarım. Yıllardır televizyon ekranlarından tanıdığımız Abdullah Avcı hocayı bu kadar yakından ilk kez tanıma fırsatı buldum ve onunla ilgili olumlu kanaatime bir yenisini eklemiş oldum. İnsanın duruşu ve karakteri, başarılarında çok önemli rol oynar.

Bilgisi, samimiyeti, insancıl yaklaşımı, olaylara bakış açısı, dürüstlüğü ve futbolun gelişmesine olan yaklaşımını dinlerken bir spor adamı, eğitmen, yıllarının spora adamış biri olarak, olması gereken her şeyin kendisinde var olduğunu gördüm. Bu noktaya gelmek için futbol yaşamından tutun da teknik direktörlük yaşamına gelinceye kadar, yaşamının her noktasında kendine ilkeli bir duruşu hedef seçmiş, doğru zamanda doğru kararlar vererek, sabrı ve bilgisinin sayesinde, kişiliğinin de öz güveni ile bu gün Türkiye’nin bir numaralı teknik adamı konumuna gelmiştir.

Seminerde, Türkiye Futbol Federasyonu’nun hedeflerini ve bilimsel yaklaşımlarını anlattı. Futbolun gelişmesi ve dünya standartlarını yakalamak için bunların şart olduğunu biliyoruz. Bizlerin de, anlatılanlardan ders çıkartıp bir an önce ülke çapında böyle bir çalışmanın başlatılması gerektiğini düşündüm. Ancak, bunların gerçekleşmesi için büyük bir ekonomiye ihtiyaç olduğunu ve bugünkü şartlarda bunun mümkün olmadığını da biliyorum.

Avcı’nın hedef olarak bizlere anlattıkları, ancak bir tanınma söz konusu olduğu zaman yapabileceğimiz yatırımlar olabilir. Parasal olarak boyumuzu aşan hiçbir yatırımı bugünkü şartlarda gerçekleştirmemiz mümkün değildir. Ülkemizin içerisinde bulunduğu konum (tanınmamışlık) elimizi kolumuzu bağlıyor.

Fakat bu günkü şartlarda parasız da yapabileceğimiz şeyler de olduğunu vurgulamak istiyorum. Örneğin, yönetici profilini değiştirebiliriz. Futboldan anlayan, güvenilir, ileriye dönük yatırımlar yapayı hedefleyen, sabırlı olan, gençlere hizmet etmeyi görev bilen, kısa vadeli hedeflerden uzak duran, kazan da nasıl kazanırsan kazan zihniyetinden arınmış, ilkeli ve spor etiğine uygun hareket eden yöneticileri kulüplerin başına getirebiliriz.

Bunun yanında kişilik eğitimini ön plana çıkartabiliriz. Bence her şeyden önemlisi bu olmalı. Kişilik eğitimini iyi almış bir insan her alanda başarılı olmayı hak eden kişidir. Sn. Avcı’yı bu konuda örnek gösterebiliriz. Tırnakları ile bugünkü noktaya gelmiştir. Düzgün duruşu ve ilkeli kararları ile bu gün Türkiye Milli Futbol Takımı’nın başına getirilmiştir.

Fakat bizim ülkemizde durum böyle mi? Birçok şike olayına karışan ve disiplin sorunun yaşayan kişilere rağbet edip, ahlaklı disiplinli ve kişilikli insanları futbolun dışına atıyoruz. Bu tür zihniyetlerin bir an önce futboldan uzaklaştırılması gerekmektedir. Bu zihniyetler var olduğu sürece, futbolumuzu temizlememiz mümkün değildir. Temiz futbol istiyorsak, bu kişileri futbolun dışında tutmalıyız.

Bence okul ve futbol eğitimi kişilik eğitiminden sonra gelen unsurlardır. Bizle yanlışa taviz verdiğimiz, kişilik sorunu yaşayan insanları spordan uzaklaştırmadığımız sürece futbolumuzu düzeltmek mümkün değildir.

Aslında seminerden çıkartılması gereken en önemli ders “KİŞİLİK EĞİTİMİ” konusu olmalıdır. İçinde bulunduğumuz ve futbol adına yaşadıklarımızı bir gözden geçirirsek ne demek istediğim daha iyi anlarsınız. Egosu yüksek kişiler sadece futbola değil etrafındakilere de kötü örnek olurlar.

Abdullah Avcı karakterine ve benzerlerine hem Türkiye’nin hem de ülkemizin ihtiyaç vardır.   

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 896 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler