1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ABD'Lİ BÜROKRATTAN ENERJİ AÇIKLAMASI
ABDLİ BÜROKRATTAN ENERJİ AÇIKLAMASI

ABD'Lİ BÜROKRATTAN ENERJİ AÇIKLAMASI

Gordon: “Kıbrıs açıklarındaki enerji kaynakları adadaki iki topluma da yarar sağlamalı ve bunu yapmanın en iyi yolu kapsamlı çözümden geçiyor''

A+A-

ABD’li bürokrat Philip Gordon:

“ENERJİ İKİ TOPLUMA YARAR SAĞLAMALI”

Gordon: “Kıbrıs açıklarındaki enerji kaynakları adadaki iki topluma da yarar sağlamalı ve bunu yapmanın en iyi yolu kapsamlı çözümden geçiyor''

 ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Philip Gordon, ''Kıbrıs açıklarındaki enerji kaynakları adadaki iki topluma da yarar sağlamalı ve bunu yapmanın en iyi yolu kapsamlı çözümden geçiyor''dedi.
Gordon, Kıbrıs Rum kesimi Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli ile yaptığı görüşmenin içeriğine dair bir soru üzerine de görüşmede, Kıbrıs müzakerelerinde şu ana kadar ilerleme sağlanamamasından duyduğu hayal kırıklığını dile getirdiğini bildirdi.
Son birkaç yılda, özellikle de Kıbrıslı Türk ve Rum liderler arasında doğrudan görüşme süreci başladığında, çözümün sağlanabileceğine dair bir miktar umudun olduğunu ifade eden Gordon, şöyle devam etti:
''Dürüst olmak gerekirse, belki de Kıbrıs Rum kesiminde yapılacak seçimler nedeniyle, bu süreç durmuş durumda. Ancak (görüşmede), sürecin devam ettirilmesi için ABD'nin elinden gelen yardımı yapmaya hazır olduğunun bir kez daha altını çizdim. Umarım seçimlere kadar beklemek zorunda kalmaz. Ama öyle olursa, o noktada, iki tarafın da çok net çıkarına olacak çözümü desteklemek için tekrar hazır olacağız. Bunun iki taraf için de ne kadar 'kazan-kazan' durumu yaratacağını söylememe herhalde gerek yok''.

KAZAN-KAZAN

Gordon, bir soru üzerine, Türk tarafıyla Rumlar arasında enerji konusundaki anlaşmazlığı da görüşmede ele aldıklarını belirterek, bu alanın da iki taraf için ''kazan-kazan'' kategorisinde olduğunu söyledi.
ABD'nin, Kıbrıs Rum kesiminin ''münhasır ekonomik bölge'' hakkını desteklediğini yineleyen Gordon, bir Amerikan şirketinin adanın açıklarında enerji kaynaklarını geliştirmek için Rumlarla çalıştığını hatırlattı. Gordon, bu kaynakların adadaki iki topluma da yarar sağlaması gerektiğini ve bunu yapmanın en iyi yolunun kapsamlı bir çözümden geçtiğini kaydetti. Bu çözüm sağlandığı takdirde, iki tarafın da bundan yarar göreceğini ifade eden Gordon, ''Eğer gerçekten gelecek için olumlu bir vizyon istiyorsanız, bu kaynakların geliştirildiğini ve hatta bir boru hattıyla Türkiye'ye ihraç edildiğini, böylece Türkiye'nin de bundan yarar sağlayacağını hayal edebilirsiniz. Dolayısıyla ada için sahip olduğumuz vizyon bu; herkesin yarar sağlayacağı kapsamlı bir çözüm'' diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 565 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler