1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. AB'den Yunanistan'a taahhütlere uyma çağrısı
ABden Yunanistana taahhütlere uyma çağrısı

AB'den Yunanistan'a taahhütlere uyma çağrısı

Avrupa Birliği (AB), erken seçim kararı alan Yunanistan'a kurtarma paketi kapsamında verdiği taahhütleri sürdürme çağrısında bulundu.

A+A-

Euro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, Avro Bölgesi'nin, 86 milyar euroluk 3'üncü kurtarma paketini onaylayıp, kredinin ilk dilimini serbest bırakmasının ardından Yunanistan'da Aleksis Tsipras başkanlığındaki koalisyon hükümetinin seçim kararı almasıyla ilgili, "Yunanistan'ın Euro Bölgesi'ne verdiği taahhütleri sürdürmesi çok önemli" açıklamasında bulundu.
Dijsselbloem, Yunan parlamentosunun yeni program ve reform paketine geniş destek verdiğini hatırlatarak, "Umarım seçim sonucunda programa destek artar. Seçimler hızla tamamlanır ve Yunanistan, ekim ayında atması gereken önemli adımları atar" ifadelerini kullandı.
AB Komisyon sözcüsü Annika Breidthardt da konuyla ilgili, Yunanistan'da kurulacak yeni hükümetin, kredi şartlarına ve yapılan anlaşmaya uygun davranması gerektiğine işaret ederek, "AB Komisyonu durumu dikkatle takip ediyor. Kurtarma paketinin başarısı için programa geniş destek verilmesi ve taahhütlere uyulması çok önemli" değerlendirmesinde bulundu.
AB Komisyonu yetkilisi Martin Selmayr ise hızla yapılacak bir seçimin, Yunanistan'da, kurtarma programına desteği genişletebileceğini belirtti.

TAK

Bu haber toplam 1334 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler