1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. AB'DEN KÜLTÜREL MİRASA 2 MİLYON EURO
ABDEN KÜLTÜREL MİRASA 2 MİLYON EURO

AB'DEN KÜLTÜREL MİRASA 2 MİLYON EURO

AB, KÜLTÜREL MİRAS İÇİN 2 MİLYON EURO AYIRDI Avrupa Komisyonu, Kıbrıs’taki kültürel mirası korumak için 2 milyon Euro’luk proje başlattı. Proje, Kıbrıs Türklerine yönelik AB Komisyonu’nun yardım programı çerçevesinde gerçekleşecek. AB y

A+A-

 

 

AB, KÜLTÜREL MİRAS İÇİN 2 MİLYON EURO AYIRDI

 

Avrupa Komisyonu, Kıbrıs’taki kültürel mirası korumak için 2 milyon Euro’luk proje başlattı. Proje, Kıbrıs Türklerine yönelik AB Komisyonu’nun yardım programı çerçevesinde gerçekleşecek. AB yardımı, iki toplumlu Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin belirlediği 10 yerin “güçlendirilmesini” ve Otello Kalesi’nin “restorasyonunu” kapsıyor.

AB Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği’nden yapılan açıklamaya göre, Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlusu Komiseri Stefan Füle, projenin başlamasıyla ilgili açıklamasında, yeni projenin, adanın kültürel mirasının korunmasına yardımcı olacağı gibi Kıbrıs’taki güven ve uzlaşıyı teşvik edeceğine inanç belirtti. Fülle, “Bütün toplumların ortak çabası ve işbirliği, bu pilot projenin başarısı için gerekli” dedi.

Öte yandan, TAK muhabirinin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Kültürel Miras Teknik Komitesi Türk üyesi Ali Tuncay, yürüttükleri çalışmalar sonunda acil müdahale gerektiren 40 tarihi eser belirleyip, AB’ye bildirdiklerini söyledi.

AB’nin de bunların arasından 5’i KKTC’de, 5’i de Güney Kıbrıs’ta olan 10 eseri seçtiğini kaydeden Tuncay, projenin tamamlanmasıyla bu 10 eserin “güçlendirileceğini” belirtti. Tuncay, proje kapsamında ayrıca Otello Kalesi’nin de restore edileceğini kaydetti.

 

Bu haber toplam 612 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler