1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. AB UZMANLARI RAPOR HAZIRLADI
AB UZMANLARI RAPOR HAZIRLADI

AB UZMANLARI RAPOR HAZIRLADI

AB uzmanları, Mari’deki Evangelos Florakis Deniz Üssü’ndeki patlamadan büyük hasar gören Vasiliko elektrik santralindeki zararın maliyetinin 700 milyon Euro’yu bulabileceğini belirtti. Haravgi gazetesine göre, patlamanın ardından elektr

A+A-

 

AB uzmanları, Mari’deki Evangelos Florakis Deniz Üssü’ndeki patlamadan büyük hasar gören Vasiliko elektrik santralindeki zararın maliyetinin 700 milyon Euro’yu bulabileceğini belirtti.

Haravgi gazetesine göre, patlamanın ardından elektrik santralinde incelemelerde bulunan AB uzmanlarının raporu, Avrupa Komisyonu’nun internet sayfasında da yer aldı.

Patlamada zarar görmeyen santralin teçhizatına ilişkin değerlendirme yapılamadığından hazırlanan tutanağın eksik olduğunu, bu nedenle taslak olarak nitelendiğini yazan gazete, rapora dayanarak elektrik santralinin, özellikle büyük hasar gören 1 ve 3. ünitelerin yeniden kurulması için 22-28 ay gerekli olduğunu belirtti.

Vasiliko elektrik santralinden 2-3 ayda ancak 38 megavatlık elektrik üretilebileceğini kaydeden uzmanlar, 5.ünitenin tamir olmasıyla buna 150 megavatlık elektriğin daha eklenebileceğini, ancak bunun için de 6 ay gerektiğine dikkat çektiler.

Uzmanların, radyoaktif ölçüm de yaptıkları ve radyasyon oranında artış saptamadıkları da belirtildi.

ELEKTRİK KESİNTİLERİ

Alithia gazetesi ise, Limasol’a bağlı Moni’deki ünitede meydana gelen arıza ve KKTC’den alınan elektrikte 30 megavatlık düşüş nedeniyle dün toplam 60 megavatlık kesinti olduğunu yazdı.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1171 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler