1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'AB TOPAL ÖRDEK KONUMUNDA KALACAKTIR'
AB TOPAL ÖRDEK KONUMUNDA KALACAKTIR

'AB TOPAL ÖRDEK KONUMUNDA KALACAKTIR'

Türkiye Avrupa Birliği Bakanı Bağış, çözümsüzlük durumunda AB’nin içinde olacağı durumu şu sözlerle açıkladı

A+A-

 

 

 

 

Türkiye Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünün faturasını KKTC'ye ödettirmeyeceklerini ifade ederek, ''Kıbrıs sorunu çözülmedikçe AB topal ördek konumunda kalacaktır'' dedi.

AA’nın haberine göre Bağış, BRT’de yayınlanan bir programda New York'taki son Kıbrıs zirvesini değerlendirerek, zirvede mekik diplomasisi yapılmasının önemli olduğunu, ancak bundan sonraki adımın daha da önemli olacağını söyledi.

Rum tarafının hala çözüm istemez tavırlar içerisinde hareket ettiğini ifade eden Bağış, ''Ancak AB'nin de Rum tarafının da artık sofrasında hazır yemek kalmadı'' dedi.

Ada'da çözüm isteyen en önemli garantör ülkenin Türkiye olduğuna işaret eden Bağış, diğerlerinin uzlaşı için Türkiye kadar uğraş vermediğini kaydetti.

Bağış, ''Biz hala şunu söylüyoruz. Ada'nın güvenliği için de Avrupa'nın güvenliği için de Türkiye'nin geleceği için de Kıbrıs'ta siyasi eşitliğe dayalı bir çözüm her taraf için faydalıdır, yararlıdır'' diye konuştu.

 

DURUM YILSONUNA KADAR NETLEŞMELİ

Çözümün ancak iki tarafın uzlaşısıyla olabileceğini belirten Bağış, ''Her şeye karşı çıkan, hala iç hesaplamalar peşinde olan bir zihniyetle nereye kadar gideceğiz onu da görmüyorum'' dedi.

Egemen Bağış, yılsonuna kadar artık Kıbrıs görüşmelerinin neticelenmesi ve çözüm olup olmayacağının da netleşmesi gerektiğini vurguladı.

Türk tarafının Kıbrıs konusunda, bir değil bin adım önde olduğunu, Rumların sürekli her konuya ''hayır'' dediğini anlatan Bağış, Rumların AB'ye alınmasıyla büyük hata yapıldığını, Avrupa Birliği yetkililerinin de özel sohbetlerde bunu itiraf ettiğini aktardı.

Avrupa'nın ihtiyaç duyduğu enerji kaynaklarının yüzde 70'inin Türkiye'nin sınırlarında olduğunu, Türkiye'nin katkısı olmadan Avrupa'nın onlara ulaşabilme şansı olmadığını kaydeden Bağış, ''Ama bir akıl tutulması içine girmiş durumdalar, maalesef 26 ülke bir diğerinin kendi çıkarlarını nasıl ipotek altına aldığını göremiyor. Biz de bıkmadan usanmadan bunları anlatıyoruz. Bayramda bile çalışacağız; Brüksel'e, Estonya'ya, Letonya'ya gideceğiz, bunları anlatacağız. Eninde sonunda aklın yolu birdir'' diye konuştu.

''Kıbrıs sorunu çözümlenmedikçe AB topal ördek konumunda kalacak'' diyen Bağış, söyle konuştu:

''Kıbrıs sorununun çözümlenmesi için tek şartımız var; siyasi eşitliğe dayalı, 1974'leri bize bir daha yaşatmayacak, yarınlardan endişe duymayacağımız bir çözüm. İnşallah iki liderin ortaya koyduğu kararlılıkla çözümü buluruz.''

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 749 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler