1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'AB STANDARTLARINDAN VAZ MI GEÇTİK?'
AB STANDARTLARINDAN VAZ MI GEÇTİK?

'AB STANDARTLARINDAN VAZ MI GEÇTİK?'

Kıbrıs Türk Ticaret Odası, özelleştirme karşıtı açıklamalara tepki gösterdi, KTTO’den gelen basın açıklamasını tam metni şöyle...

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Ticaret Odası, özelleştirme karşıtı açıklamalara tepki gösterdi, KTTO’den gelen basın açıklamasını tam metni şöyle;

 

 “Avrupa Standartlarından ve Rekabet Edebilir Olmaktan Vaz mı Geçtik?”

 

“Kıbrıs Türk Petrolleri’nde meydana gelen grev nedeniyle özelleştirme tartışmaları bir kere daha ülke gündemimize taşınmıştır. Üzülerek görmekteyiz ki tüm bu tartışmalar çok yanlış bir zeminde seyretmekte, özelleştirme kamuoyu gözünde şeytanlaştırılmaya çalışılmaktadır.

 

Oysa ülkemizdeki bütün siyasi kesimlerin örnek olarak gösterdiği Avrupa Birliği başta olmak üzere, dünyanın gelişmiş ekonomilerinde özelleştirme daha verimli, daha rekabet edebilir bir ekonomik yapı kurmak için en önemli araçtır. Devletin üretimden elini çekmesi ve yalnızca denetleyici olması; hem adil rekabetin sağlanması hem de tüketiciye daha ucuz ve kaliteli mal ve hizmetlerin sunulması demektir.

 

Son günlerde kamuoyu önünde meydana gelen grev ve özelleştirilme tartışmaları bu çerçevede değerlendirilmelidir. Piyasa kurallarına aykırı adımların bedeli daha ağır olmakta, üstelik piyasa kendi yolunu şu veya bu şekilde çizmektedir. Ekonomik gerçeklere gözümüzü kapatarak yapılan tartışmalar, Kıbrıs Türk Hava Yolları’nda yaşananlardan ders almadığımızı göstermektedir. Devlet üretimin içinde oldukça, alınan ekonomik kararların bedelini tüm vergi verenler ödemektedir. Üstelik devlet bu vergiyi veren insanların sunduğu mal ve hizmetlerle piyasa koşullarında yarışmakta, bu da adil olmayan rekabeti daha da körüklemektedir.

 

Kıbrıs Türk Ticaret Odası yıllardır kararlı bir özelleştirme süreciyle devletin üretim alanından elini çekmesini savunmaktadır. Devlet sadece denetleyici olmalı, ama bu denetimi de şeffaf ve kurallara uygun şekilde yapmalıdır. Hantal ve verimsiz yapılar, hükümetlerin yıllar boyunca almış oldukları ekonomik akla uymayan kararlar yüzünden her geçen gün daha da verimsiz olmakta, değerini yitirmektedir. Özelleştirme konusunda karalı davranmadığımız her geçen gün devletin elindekilerin değerinin azalması, ödenecek bedellerin daha da ağır olması demektir.

 

KTTO olarak özelleştirme sürecinin şeffaf ve kararlı bir şekilde devam etmesi için çağrı yapar, özelleştirmenin halkımız için daha verimli ve sürdürülebilir bir ekonomik yapı anlamına geldiğini kamuoyuna hatırlatırız.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 813 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler