1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'AB AĞIRLIĞINI KOYSUN'
AB AĞIRLIĞINI KOYSUN

'AB AĞIRLIĞINI KOYSUN'

Türkiye Dışişleri Bakan Ahmet Davutoğlu ve İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt'in gündeminde Kıbrıs da vardı

A+A-

 

Türkiye Dışişleri Bakan Ahmet Davutoğlu, resmi ziyaret için Ankara'da bulunan İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ile baş başa görüşmelerinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında soruları yanıtladı.

 

 

Bildt ile Türkiye-AB ilişkileri önündeki en büyük engellerden biri olan Kıbrıs müzakerelerini de ele aldıklarını belirten Davutoğlu, Bildt'in kriz alanlarındaki tecrübesi ile çok büyük katkılar yapacağına inandığını bildirdi. "Umarız ki 30-31 Ekim'deki üçlü zirveden olumlu sonuçlar çıksın" diyen Davutoğlu, bu süreçte gerek AB gerekse akil siyasetçilerin Rum yönetimi nezdinde ağırlık koymalarının büyük bir önem taşıdığını söyledi.

 

Bakan Davutoğlu, "Umarız bu süreç kapsamlı bir çözümle sonuçlanır ve hem Türkiye-AB ilişkileri doğru rayına oturur hem de önemli bir kriz çözüme kavuşmuş olur" dedi. Bildt ile Rumların Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetlerini de görüştüklerini anlatan Davutoğlu, akşam yemekte görüşmelere devam edeceklerini kaydetti.

 

Carl Bildt ise, Kıbrıs konusunu da konuştuklarını belirterek, kapsamlı ve bütün tarafları tatmin eden bir çözümün güçlü destekçisi olduklarını söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 969 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler