Yenidüzen Gazetesi - Kıbrıs

YKP’den Lefkoşalılara çağrı

Taşcıoğlu, birçok mimar ve mühendis üyesi bulunan YKP’nin, imar mevzuatının eksiksiz ve eşit bir şekilde uygulanmasının teminatı olduğunu belirtti

02 Nisan 2013 - 12:00

Yeni Kıbrıs Partisi (YKP), Lefkoşalılara seslenerek, çağdaş ve yaşanabilir bir kent için YKP’ye oy vermelerini istedi.


YKP Seçim Komitesi adına açıklama yapan Emir Taşcıoğlu, çağdaş kentlerin, altyapılarının ve yaşam alanlarının planlandığı, projelendirildiği ve bu plan ve projelere göre hayata geçirildiği kentler olduğunu belirterek, Kuzey Kıbrıs’ta bu tanıma uygun kent bulmanın çok zor olduğunu kaydetti.

“Lefkoşa’nın ise bu tanıma uyup uymadığını sormak bile abestir” diyen Taşcıoğlu, “İmar mevzuatının kişiye özel uygulandığı bir şehirde birçok bina mimari, statik, mekanik ve elektrik projeleri vizelenmeden ve inşaat ruhsatı alınmadan başlamaktadır” dedi.

Birçok mimar ve mühendis üyesi bulunan YKP’nin, imar mevzuatının eksiksiz ve eşit bir şekilde uygulanmasının teminatı olduğunu belirten Taşcıoğlu şöyle devam etti:

“Yapı denetiminin, bir şehrin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesinin olmazsa olmaz bir şartı olduğunun bilincinde olan YKP, KTMMOB ve diğer ilgili örgütlerle eşgüdüm içinde çalışacaktır. YKP Lefkoşalıların, yeteri kadar park yeri olmayan, kentin nefes almasını sağlayan yeşil alanı bulunmayan, tiyatro binası yapılması için atılan temellerin örtülerek yerine kolej binası yapılan, bu denli plansız bir şehri hak etmediğinin de bilincindedir. Bu yüzden radikal bir anlayışla ‘Başka Bir Lefkoşa Mümkün’ diye haykırmaktadır.”

Başkentin alt yapısı; yolları, kaldırımları, kanalizasyon sisteminin de yetersiz ve sorunlu olduğunu savunan Taşcıoğlu, araç ve yaya trafiğinin sağlıklı çalışmadığını, on dakikalık sağanak yağışlarda tüm Lefkoşa’yı sel bastığını, kent içi ulaşımın durduğunu anlattı.

(tak)


Bu haber toplam 309 kez okundu© 2013 yeniduzen.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayılanan haberler, ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi/kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya yazarlara ait yazılardan dolayı YENİDUZEN sorumlu tutulamaz.

Design and Powered by Baba Bilgisayar