Yenidüzen Gazetesi - Kıbrıs

Bakanlar Kurulu kararları

Kalecik bölgesinde Petrol Depolama ve Akaryakıt Nakliyesi ile ilgili devlet malının ilgili şirkete kiralanmasını öngören tüzük iptal edildi

26 Haziran 2013 - 19:59

Başbakan Sibel Siber başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu yaklaşık dört saat süren bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda, Petrol Dolum Tesisi, trafik, çevre ve ekonomi alanlarını içeren kararlar üretildi.

Toplantının ardından basına açıklama yapan Ekonomi ve Enerji Bakanı Atay Ahmet Raşit, trafikle ilgili tüm birimlerin Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı çatısı altında toplanması kararı alınırken; Kalecik bölgesinde Petrol Depolama ve Akaryakıt Nakliyesi ile ilgili devlet malının ilgili şirkete kiralanmasını öngören tüzüğün iptal edildiğini duyurdu.

Raşit, Bakanlar Kurulu’nun devlet arazilerinin kiralanamayacağı yönünde karar ürettiğini söyledi.

Bakanlar Kurulu 1 Temmuz Pazartesi gün yeniden toplanacak. Raşit, kurulun Pazartesi günkü gündeminde ağırlıklı olarak sağlıkla ilgili konuların yer alacağını belirtti.

“TRAFİK TEK ÇATI ALTINDA YÖNETİLECEK”

Raşit, trafik konusunda toplumda ciddi hassasiyet bulunduğunu söyleyerek, trafiğin yönetilmesi konusunda Bakanlar Kurulu’nun Avrupa Birliği normları çerçevesinde tüm birimleri tek çatı altında birleştirme kararı aldığını kaydetti.

Buna göre değişik kurumlara bağlı olan Motorlu Araçlar Mukayyitliği, Trafik ve Ulaştırma Hizmetleri Komisyonu, İzin Kurulu, Gelir ve Vergi Dairesi Ehliyet Müfettişi Şubesi, Gelir ve Vergi Dairesi Araç Kayıt ve Ruhsatlandırma şubeleri Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı çatısı altında toplanacak.

Raşit, trafiğin bu şekilde daha kapsamlı denetlenip yönlendirileceğini ifade etti.

“DEVLET MALI KİRALANAMAYACAK”

Geçmiş dönemde yasada ve tüzükte yapılan değişiklikle devlet arazisinin kiralanmasına imkan verildiğini söyleyen Raşit, Bakanlar Kurulu’nun bu tüzüğü yeniden değiştirerek bu imkanın ortadan kaldırılmasını sağladığını kaydetti. Raşit, Kalecik bölgesinde Petrol Depolama ve Akaryakıt nakliyesi tesisi inşası için verilen kullanım haklarıyla ilgili devlet malının bu şirkete kiralanması imkanın bu tüzükle ortadan kaldırıldığını söyledi. Raşit bu konuda gerekli kararların alınmaya devam edileceğini vurguladı.

Gazimağusa Limanı’ndaki çimento paketleme ve hububat ithalatında silolara aktarmada ortaya çıkan çevre kirliliğinin Gazimağusa halkını tedirgin ettiğini söyleyen Raşit, bu konuda Maliye, Ekonomi ve Çevre Bakanları’nın gereken tedbirleri almakla görevlendirildiğini belirtti.

“ÖNERGELER GÖZDEN GEÇİRİLECEK”

Raşit, önceki hükümetin görevi bırakmadan kısa süre önce geçirdiği 550 tane Bakanlar Kurulu önergesinin, masaya yatırılarak, tekrar gözden geçirileceğini kaydetti.

“EKONOMİK TEDBİRLER”

Raşit, Başbakan’ın başkanlığına görev yapan Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun, reel sektörün Danışma Kurulu ile yakın işbirliği içinde toplantılar yaparak, ekonominin önünün açılması, ekonomik sıkıntıların nasıl giderileceği konusunda çalışma programı hazırlayacağını kaydetti.

Raşit, kararlar üretilerek bunların uygulamaya konulacağını ifade etti. (tak)


Bu haber toplam 930 kez okundu© 2013 yeniduzen.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayılanan haberler, ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi/kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya yazarlara ait yazılardan dolayı YENİDUZEN sorumlu tutulamaz.

Design and Powered by Baba Bilgisayar