1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. '90 GÜNÜN SONUNDA NE OLACAK?'
90 GÜNÜN SONUNDA NE OLACAK?

'90 GÜNÜN SONUNDA NE OLACAK?'

KTAMS, Bakanlar Kurulu’nun LTB ile ilgili almış olduğu “kanun hükmünde kararname”yi eleştirdi. KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan, “günü kurtarma adına atılan adım”

A+A-

 

 

KTAMS, Bakanlar Kurulu’nun LTB ile ilgili almış olduğu “kanun hükmünde kararname”yi eleştirdi. KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan, “günü kurtarma adına atılan adım”

 

Açıklamanın tam metni şöyle;

 

 

Bugün Lefkoşa Türk Belediyesi’nde çalışanlara yönelik yapılan haksızlıkları ve yapılan bu haksızlıklara hala daha UBP hükümetinin müdahale etme iradesi ortaya koyamayarak sadece sorunu ötelemeye yönelik 90 gün boyunca LTB belediye başkanını ve belediye meclis üyelerini zorunlu izne çıkarmasını tüm halkımız gibi bizlerde üzülerek takip etmekteyiz. Demokrasiyle yönetildiğimizi söyleyenler, demokrasinin gereğinin tam tersi bir şekilde hareket ederek darbe yaparcasına meclisin kapalı olduğu bir dönemde yasa gücünde kararnameler ile ülkeyi yönetmeyi düşünmektedirler. Alınan kararlar sonucu belediyeyi iflasa sürükleyen UBP’li belediye başkanı ve meclis üyelerinin yanı sıra belediyenin bu duruma gelmesine yönelik kararlara onayı olmayan muhalif belediye meclis üyelerininde bu kapsama alınması ise ikinci kez yapılmış çok büyük bir hatadır.   

 

Bilindiği üzere yayınlanan Sayıştay raporlarında, UBP Belediye Başkanı Cemal Bulutoğulları’nın ve UBP’li Belediye Meclis üyelerinin, Belediye Yasasına aykırı bir şekilde yasadışı borçlanma yaptığı ve suç işlediği belirtilmiş ve bu suçun işlenmesi kararının verilmesini de Bakanlar Kurulu onaylamıştır. Yine Sayıştay raporundaki rakamlara bakacak olursak UBP Belediye Başkanı Cemal Bulutoğulları ve UBP’li belediye meclis üyelerinin belediye yönetimini devraldığı 2006 yılında  overdraft ve kredi bakiyeleri toplamının (TL) belediyenin toplam gelirine oranı %22.53 iken bu oran 2011 yılı sonrası %100.01’e çıkmış ve Lefkoşa Belediyesi UBP’li başkan ve belediye meclis üyelerinin yanlış ekonomi politikaları yüzünden gelirleri ile  borcunu   ödeyemeyecek noktaya gelmiştir. Bunun ekonomideki adı ise iflastır ve Lefkoşa Türk Belediyesi 2011 yılı sonu itibari ile iflas etmiştir. Yine Sayıştay raporuna bakıldığında görülmektedir ki  UBP Belediye Başkanı Cemal Bulutoğulları ve UBP Belediye Meclis Üyeleri, yönetime geldiği 2006 yılından 2011 yılı sonuna TL bazında gelirlerini % 91.25 artırırken 2011 yılındaki borç miktarı 2006 yılına göre %748.91 artmış ve Lefkoşa Belediyesi bütçesinde UBP’li yöneticilerin iktidar olduğu 2006 yılından 2011 yılına kadar %657.66 bütçe açığı yaratmışlardır.

 

Günü kurtarma adına yapılan yasa gücü kararnamenin süresi dolunca ne olacağını, emeği ile geçinen ve 2 aya yakın bir süredir maaşlarını alamayanların ve buna ilaveten işten çıkarılan 123 belediye emekçisinin akibetinin ne olacağına dair ise hiç bir çözüm ortaya konulmamaktadır. Yani UBP kendi sorumsuzluğunu ve Lefkoşa Belediyesi yönetimindeki başarısızlığını, başkalarına çamur atarak gizleme siyasetine devam edip kendini aklamayı planlıyorsa kesinlikle çok yanılıyordur. KTAMS olarak bizler bakanlar kurulunun almış olduğu bu kararın tüm halkımıza "HAYIRLI" olmasını diler bu defa gerçekten UBP'ye "HAYIR" lı olacağı inancımız ile tüm halkımızı belediye emekçilerinin onurlu direnişine destek olmaya çağırırız..

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 655 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler