1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. 9 SAATLİK MÜZAKERE
9 SAATLİK MÜZAKERE

9 SAATLİK MÜZAKERE

Kıbrıslı Türk Müzakereci Kudret Özersay, dün, “kıran kırana geçen 9 saatlik görüşmede”, Güven Yaratıcı Önlemlerle ilgili bir yakınlaşma sağlandığının söylenebileceğini kaydetti.

A+A-

Kıbrıslı Türk Müzakereci Kudret Özersay, dün, “kıran kırana geçen 9 saatlik görüşmede”, Güven Yaratıcı Önlemlerle ilgili bir yakınlaşma sağlandığının söylenebileceğini kaydetti.
Kıbrıslı Türk Müzakereci Kudret Özersay ile Kıbrıs Rum Yönetimi Müzakerecisi Andreas Mavroyannis, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde bugün ara bölgede yaklaşık 9 saatlik bir görüşme yaptı.
Görüşmenin tamamlanmasının ardından Kıbrıslı Türk Müzakereci Kudret Özersay, dünkü görüşme konusunda basına değerlendirmede bulundu.
Kudret Özersay, dün, 9 saat süren kıran kırana bir müzakere olduğunu söyleyerek, bir yandan müzakere sürecinde atılacak adımları, bir yandan da daha önce elde edilen yakınlaşmalarla ilgili olarak, nasıl ileri gidileceğini konuştuklarını söyledi.
Daha öncenden karşılıklı öneriler olduğunu, bu öneriler çerçevesinde bir müzakere yaptıklarına işaret eden Özersay,dünkü görüşmelerde her iki tarafın önerdiği güven yaratıcı önlemlerin teker teker ele alındığını kaydetti.

“Bugün varılan uzlaşılar liderlerin onayına tabi”

Bütün bunlarla ilgili olarak elde ettikleri sonuçları iki lidere aktarma konusunda aralarında bir uzlaşıya vardıklarına dikkat çeken Özersay, dün varılan uzlaşıların liderlerin onayına tabi olan konular olduğunu vurguladı.
Özersay, dünkü 9 saatlik görüşme sonunda elde edilen sonuçların liderlerin onayına tabi olması nedeniyle, bunları teker teker aktarabilecek durumda bulunmadığını ifade etti.

Salı günü yapılacak görüşme Çarşamba’ya alındı

Özersay, 22 Temmuz Salı günü yapılacak müzakereciler görüşmesini çarşamba gününe aldıklarını belirterek, görüşmeyi çarşamba günü yapıp “bütün başlıklarda öneri verme ve alma” konusunu tamamlayacaklarını, aradan önce liderlerin son toplantısını ise 24 Temmuz Perşembe günü yapacağını kaydetti.

Açıklamaların ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Özersay, müzakerecilerin Ankara ve Atina’ya yapması söz konusu olan ikinci çapraz ziyaretler konusunda “Yunanistan ile ilgili soruna ilişkin” bir soru üzerine, “Yunanistan konusundaki sorunun” kendilerine spesifik olarak aktarılmadığını söyledi.
Özersay, Yunanistan konusundaki sorunun aşılıp aşılamayacağının, Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’in Yunanistan yetkilileri ile yapacağı görüşmeden sonra belli olacağına dikkat çekti.
Kıbrıs Türk tarafı olarak, ne zaman istenirse ikinci çapraz ziyaretleri gerçekleştirmeye hazır olduklarını ifade eden Özersay, ikini çapraz ziyaretlerin önemine değindi.
İkinci çapraz ziyaretlerde, garantör devletlerin bundan sonra atılacak adımlar bağlamında, hangi rolü üsteleneceği ve hangi oranda devrede olacağı konusunun ele alınması gerekeceğini vurgulayan Özersay, bunun konuşulabilmesi için ikinci çapraz ziyaretin önemli olduğunu düşündüğünü ifade etti.
Özersay, Yunanistan ve Ankara’ya ikinci bir ziyaret olsa da olmasa da, müzakere sürecinin esasen iki taraf arasında yürüdüğünü, dolayısıyla Ağustos ayı sonu itibarıyla bir sonraki aşamaya geçildiğinde, masada bulunan öneriler çerçevesinde ve yakınlaşmalar temelinde konuların bir al-vere bağlamaya başlanacağını sözlerine ekledi.
(tak)

Bu haber toplam 1568 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler