1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 9 AY HAPİS YATACAK
9 AY HAPİS YATACAK

9 AY HAPİS YATACAK

16 yaşından küçük kızla cinsi münasebete giren Erhan Özoğul’a (31) hapis cezası

A+A-

 

 

        

Mahkeme Başkanı Ömer Güran: “Kendisine öğrenci taşıma işi emanet edilen sanığın bir lise öğrencisi ile ilişkiye girmesi kabul edilemez. Toplumun moral standardını korumakla yükümlü mahkemeler, bu suçu maruz göremez. Yalnız sanık değil, herkes icra ettiği mesleği ciddiyetle yürütmeli, sorumluluklarına harfiyen uymalıdır. Kamu görevi yaparken şehevi hislere kapılarak suç işlenmesi affedilemez”

 

Sevgi YALMAN

 

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, 16 yaşından küçük, 13 yaşından büyük kızla cinsi münasebete giren Erhan Özoğul’u 9 ay hapislikle cezalandırdı. Mahkeme, kızın rızası ile sanıkla birlikte olduğuna dikkat çekerken sanığın öğrencileri okula taşıyan otobüsün şoförü olmasını cezayı ağırlaştırıcı neden olarak gösterdi. Ağır Ceza Mahkemesi’nin oybirliği ile aldığı kararı okuyan Başkan Ömer Güran, bu durumu emanete ihanet olarak değerlendirdi.

Başkan Ömer Güran, kararın okunmasından sonra sanığa “Sana bir iş ve aş verildi. Görevin, öğrencileri salimen okula götürüp getirmekti. Öğrencilerin bu hallere kalması anlaşılır gibi değil” dedi.

 

İNTERNETTE TANIŞTILAR

Sanık, aleyhine getirilen davaları kabul etti. Olayla ilgili kıdemli Savcı Cevat Rıza’nın mahkemeye aktardıklarını özetle yineleyen Güran, sanığın okul otobüsü ile liseye öğrenci taşırken genç kızla tanıştığını ve daha sonra cinsi münasebette bulunduklarını söyledi. Sanık ve kızın daha sonra internet ve cep telefonu vasıtasıyla konuştuklarını ve son olarak 18 Nisan 2012 tarihinde birlikte olduklarını kaydeden Mahkeme Başkanı, kızın ailesinin şikayeti üzerine sanığın tutuklandığına işaret etti. Sanık ise, polise verdiği ifadede kızı sevdiğini ve evlenmek istediğini söyledi.

 

“EVLENME NİYETİ VAR”      

Mahkemede hafifletici nedenleri sunan sanık Avukatı Oktay Serbülent, sanığın 2004 yılında evlendiğini, 2010 yılında boşanma davası açtığını, davanın sonuçlandığını, eşinden boşandığını ve genç kızla evlenmek niyetinde olduğunu söyledi. Kızın 16 yaşını bitirmesine kısa süre kaldığını da ifade eden avukat, mahkemeden sanığa ılımlı davranmasını talep etti.

 

KARAR

Ağır Ceza Mahkemesi, kızın kendi gönlü ile ilişkiye girdiğine dikkat çektikten sonra kızın 16 yaşını doldurmadığını, kendi cinsel tercihini kullanma iradene sahip olmadığını vurguladı. Sanığın 31 yaşında, evli ve ergin bir kimse olduğunu, okul otobüsü ile öğrenci taşımak suretiyle şoförlük mesleğini yaptığını belirten Mahkeme Başkanı “Kendisine öğrenci taşıma işi emanet edilen sanığın bir lise öğrencisi ile ilişkiye girmesi kabul edilemez. Toplumun moral standardını korumakla yükümlü mahkemeler, bu suçu maruz göremez. Yalnız sanık değil, herkes icra ettiği mesleği ciddiyetle yürütmeli, sorumluluklarına harfiyen uymalıdır. Kamu görevi yaparken şehevi hislere kapılarak suç işlenmesi affedilemez” dedi.

Mahkeme, hafifletici nedenleri de dikkate aldıktan sonra kamu yararını gözeterek sanığı 9 ay hapis cezasına çarptırdı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 627 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler