1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 84 GÜN SONRA NİHAYET!
84 GÜN SONRA NİHAYET!

84 GÜN SONRA NİHAYET!

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) çalışanlarına mart ve nisan ayı maaşları bugün ödendi. Maaşlar için gerekli kaynak Maliye Bakanlığı tarafından sağlanarak belediyenin hesabına aktarılırken, çalışanlara saat 14.00’ten itibaren bankalarından paralarını ç

A+A-

 

 

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) çalışanlarına mart ve nisan ayı maaşları bugün ödendi. Maaşlar için gerekli kaynak Maliye Bakanlığı tarafından sağlanarak belediyenin hesabına aktarılırken, çalışanlara saat 14.00’ten itibaren bankalarından paralarını çekebilecekleri duyuruldu.

BES, bu gelişme üzerine temizlik, kanalizasyon ve sağlık şubelerinin çalışmaya başlayacağını ve Lefkoşa’da biriken sorunlara hızla müdahale edileceğini açıkladı.

84 gün sonra maaş alabilen LTB çalışanları buruk bir sevinç yaşadı.

Haftalardır eylemleri süren Belediye Emekçileri Sendikası’nda (BES) örgütlü çalışanlar bugün de belediye binası önünde ateş yakarak ödemenin yapıldığı haberini bekledi.

Bina önünde yaktıkları ateşi bir ara yol ortasına çeken eylemcilere polis müdahale etti ancak itfaiyenin müdahalesine gerek kalmadan ateş çalışanlarca söndürüldü.

CEP TELEFONLARINA SMS

LTB çalışanlarına maaşlarının ödendiği cep telefonlarına gelen kısa mesajlarla (SMS) duyuruldu. Maliye şubesi yetkililerinin kısa süre içinde ödemenin yapılacağını söylemesinden sonra çalışanlar kısa mesajlarla iyi haberi aldılar.

“LTB yönetim” imzalı mesajda, “Değerli çalışanlar maaşlar bankaya yatırılmıştır. Bankadan saat 14.00’te çekebilirsiniz. İyi çalışmalar” ifadesi yer aldı.

Ancak bu mesaj, BES yöneticileriyle bazı üyelerin tepkisine neden oldu ve “Görevde olmayan belediye yönetimi parayı nasıl yatırdı?” soruları duyuldu.

TAŞARKAN: “84 GÜN SONRA…”

BES Genel Sekreteri İbrahim Taşarkan, günlerdir süren mücadeleleriyle, nihayet 84 gün sonra maaşlarının yatırıldığını kaydederek, “Burada ne belediye idaresi, ne belediye meclisi var. Ne yazık ki çalışanları bu hale getirdiler. Ödemeler ancak sendika ve hükümetin çabasıyla yapılabildi. Daha henüz maaşları almadık fakat saat 14.00 itibarıyla bankalardan ödemeler gerçekleştirilecek” dedi.

Taşarkan, sorunlarının 2 aylık maaşların ödenmesiyle çözümlenmediğini, 8 gün sonra mayıs maaşlarının ödenmesi gerektiğini; ihtiyat sandığı ve sigorta yatırımlarının da yapılmadığını hatırlatarak, “Gerçek bir belediye idaresi sorunumuza çözüm bulunamadı. Bunlar tamamen çözüme ulaşana dek eylemlerimiz devam edecektir” dedi.

Bir soru üzerine İbrahim Taşarkan, belediyenin gelir getirici tedbirlerini alacaklarını, veznelerin, fatura biriminin çalışacağını ifade etti.

BES YÖNETİMİ TOPLANIYOR

“Maaşlarınızı alır almaz, işbaşı yapacak mısınız?” sorusunu yanıtlayan BES Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yalınkaya ise, sendika yönetim kurulunun toplanıp yeni kararlar üreteceğini söyledi.

LEFKOŞA TEMİZLENİP İLAÇLANACAK

Bir an önce idari mekanizmanın, ilgili müdür, şube amirlerinin çalışarak, temizlik, kanalizasyon ve sağlık şubelerini devreye sokup Lefkoşa’nın temizlenip ilaçlanacağını ifade eden Yalınkaya, ardından gelir getirici önlemlerin de hemen alınması gerektiğini vurguladı.

“Belediye Başkanı’nın kayıp olduğunu ve ya istifa etmesi, ya da izne çıkması gerektiğini; belediye meclisinin toplanamadığını” belirten Mustafa Yalınkaya, işverenleri olan belediye meclisini derhal idari ve mali önlemleri almaya çağırdı.

Şaibeli ihalelerin peşkeşlere karşı derhal iptal edilmesi, ekonomik önlemlerin hemen alınması, idari mekanizmanın hemen yasal çerçevede oluşturulması gerektiğini vurgulayan Yalınkaya “LTB’nin kurtuluşu bu yoldan geçer. Esas mücadele şimdi başlıyor aslında…” dedi.

“’KARANLIK GÜÇLERİ BELEDİYEDEN SÖKÜP ATACAĞIZ’ DEDİK O GÜN GELDİ”

Maaşlarını alamadıklarını, yatırımlarının yapılmadığını ama esas sorunun LTB’nin içine düştüğü bu durumdan derhal kurtulması olduğunu kaydeden Yalınkaya, şöyle devam etti:

“Karanlık güçleri belediyeden söküp atacağız iddiasında bulunduk. Evet o gün gelmiştir. Bundan sonra o karanlık güçlerin bütün maşalarıyla birlikte bu saraydan, tüm birimlerden, görevlerinden belediye meclisinin kararıyla gitmek durumundadır. Bir an önce belediye meclisi göreve gelecek ve bu karanlık güçlere derhal görevlerinden el çektirilecek. Belediyenin kurtuluşu da bundan geçer.”

 

 


Mart ve Nisan ayı maaşlarını alamadıkları için haftalardır çeşitli eylem ve grev yapan Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) çalışanlarının maaşlarının yatırıldığı duyuruldu.

Belediye binası önünde sabahtan beridir bekleyen çalışanlar, kararı önce maliye şubesi yetkilisinden, ardından da cep telefonlarına gelen kısa mesajlardan öğrendi.

“LTB Yönetimi” imzasıyla çalışanlara gönderilen kısa mesajda, “Değerli çalışanımız, maaşlar bankaya yatırılmıştır. Bankadan saat 14.00’te çekebilirsiniz” denildi.

Bu arada, LTB çalışanları, belediye binası önünde yaktıkları ateşi yol ortasına alınca, polis müdahale etti. Daha sonra çalışanlarla polis arasındaki uzlaşmayla ateş söndürüldü.

 

 


Lefkoşa Türk Belediyesi’nde çalışanlar mart ve nisan maaşlarının ödenmesi umuduyla belediye binası önündeki bekleyişlerini sürdürürken, Maliye Bakanı Ersin Tatar, maaşların ödenebilmesi için gerekli kaynağın tamamlanması yönündeki çalışmalarının sürdüğünü açıkladı.

LTB çalışanları, bu sabah da iş yavaşlatma eylemiyle birlikte belediye binası önünde maaş ödemelerinin başlamasını bekliyor.

Belediye önünde ateş yakan çalışanlara yoldan geçen vatandaşlar da kornalarıyla destek veriyor. LTB binası etrafında görevli polisler de dikkat çekiyor.

TATAR: “HÜKÜMET KENDİNE DÜŞENİ YASAL ÇERÇEVEDE YAPMAYA ÇALIŞIYOR”

Öte yandan Maliye Bakanı Ersin Tatar, LTB çalışanlarının 2 aylık maaşlarının ödenebilmesi için kaynak arayışlarının sürdüğünü açıkladı.

Tatar, Karadeniz Öğrenci Birliği’ni kabulünde gazetecilerin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, hükümetin üzerine düşeni yasal çerçevede yapmaya çalıştığını, dün aktarılan 2.2 milyon TL ile birlikte toplam 3.4 milyon TL’nin belediyeye aktarıldığını, şimdi başka bir kaynağın tamamlanması için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Tatar, “İnşallah bu da halledilecektir, ama herşeyin yasal çerçevede olması gerekiyor” dedi.

LTB çalışanlarının maaşlarının gün içinde ödenip ödenmeyeceğine dair bir soruya karşılık da Tatar, “Şu anda bunun çalışması yapılıyor. Bürokratlarımızla birlikde bu meseleyi çözmeye çalışıyoruz. Şunu da belirtmem lazım ki, bu mesele bizi biraz sıkıntıya sokmuştur. Devlet idare etmek kolay değildir. Devlet yasalarla yönetilir. Biz hükümet olarak duyarlılığımızı ortaya koyup sorunun çözülmesi, bu sıkıntının aşılması için hep birlikte uğraşıyoruz” diye konuştu.

Bu arada LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları ile Başbakanlık Müsteşarı Hüda Aksoy’un Maliye Bakanı Tatar’la bu sabah görüştüğü öğrenildi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1645 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler