1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 80 ŞAHİT DİNLENECEK
80 ŞAHİT DİNLENECEK

80 ŞAHİT DİNLENECEK

Asil Nadir ile ilgili İngiltere'de devam eden yasal süreçte şahitler dinleniyor.

A+A-

 

 

Kıbrıslı Türk işadamı Asil Nadir ile ilgili İngiltere'de devam eden yasal süreçte şahitler dinleniyor.

İngiltere'nin başkenti Londra'daki Old Bailey Ağır Ceza Mahkemesi'nde geçen hafta görülmeye başlanan davada, Nadir "Polly Peck" adlı şirketin sahibiyken 34 milyon sterlinlik yolsuzluk yapmakla suçlanıyor.

Davada, Polly Peck şirketinin hayatta olan eski yönetim kurulu üyeleri tek tek çağrılarak şahit olarak dinleniyor. Üyelere Nadir'in şirketle ilgili yürüttüğü çeşitli işlemler soruluyor. Birçok eski çalışanın yaklaşık 25 yıl önceki olayları hatırlayamaması dikkati çekiyor. Nisan ayından önce Nadir'in savunmasına geçilmesi beklenmiyor. İngiltere Ağır Dolandırıcılık Dairesi'nin (SFO) Nisan ayına kadar 80'den fazla şahidi mahkemeye çağırması bekleniyor.

Yolsuzluk iddialarında bulunan SFO'yu savunan avukatların hazırladığı ve geçen hafta boyunca okunan 180 sayfalık iddianamede, Nadir şirketinden kendisi, ailesi ve arkadaşlarının hesaplarına 1987-1990 yıllarında yaklaşık 150 milyon sterlin para aktarmakla suçlandı.

Nadir'in Polly Peck'in parasını, şirketin hisselerinin değerini artırmak için kullandığı da iddia edildi. Asil Nadir'in İsviçre'de bulunan şirketler aracılığıyla Polly Peck'in hisselerini gizli olarak satın aldığı savunuldu. SFO'yu savunan avukat Philip Shears, bu satın alımların şirketin borsadaki değerini ve Nadir'in servetini artırdığını iddia etti.

"NELSON SÜTUNUNDAN 300 KAT UZUN BANKNOTLAR"

İddianamede yer alan bir diğer ilginç bilgi de, Asil Nadir'in şirketten aldığı parayı dengelemek için yerine koyduğunu iddia ettiği nakit paranın 135 ton ağırlığında olduğu ve banknotların üst üste konulduğunda boyunun Londra'da Trafalgar meydanında bulunan Nelson sütundan 300 kat daha uzun olduğuydu. Avukat Shears, yaklaşık 52 metre uzunluğundaki Nelson heykeli örneğini vererek, dolayısıyla Nadir'in yerine koyduğunu iddia ettiği para miktarının 135 ton ağırlığında olduğunu ve bunun fiziki olarak mümkün olmadığını savundu.

Shears, 1988 yılında Polly Peck'ten alınan 6 milyon sterlinin dengelenmesi için 148,8 milyon liranın 100 TL'lik banknotlar halinde yatırıldığının ve bunun Nadir'in annesi Safiye Nadir tarafından yapıldığının iddia edildiğini ifade ederek, "Bu kadar büyük miktardaki banknotların toplam ağırlığı 134 tondan fazla. Nadir'in annesi fiziki olarak bu ağırlıktaki parayı nasıl taşıdı?" dedi.

MAHKEMEDEN NOTLAR

Asil Nadir'le ilgili dava Londra'nın St. Paul semtindeki Old Bailey Ağır Ceza Mahkemesinde görülüyor. Nadir duruşmalara eşi Nur Nadir'le birlikte katılıyor. Dava mahkemenin 8 numaralı salonunda yapılıyor ve Nur Nadir duruşma salonunda gün boyu oturarak eşini yalnız bırakmıyor.

İddianamenin okunduğu geçen hafta boyunca mahkeme salonundaki camekanlı sanık bölümünde oturan 70 yaşındaki Asil Nadir, şahitlerin dinlenmeye başlanmasıyla avukatlarının yanına oturdu. Nadir'in avukatı Philip Hackett'in, müvekkilinin dava sürecini daha iyi takip edebilmesi için yanında oturması talebini yargıç kabul etti.

"Polly Peck" adlı şirketin sahibi iken yolsuzluk yapmakla suçlandığı dava öncesinde, 1993 yılında İngiltere'den KKTC'ye kaçan Asil Nadir, 2010 yılında Londra'ya dönüşünün ardından hakim karşısına çıkmış ve şartlı tahliye edilmişti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 751 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler