1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 8 YIL SONRA 'AVRUPA GÜNÜ'
8 YIL SONRA AVRUPA GÜNÜ

8 YIL SONRA 'AVRUPA GÜNÜ'

Kıbrıs Türk Ticaret Odası, (KTTO) Avrupa Birliği’nin Kıbrıslı Türklere verilen sözleri tutmamasına dikkat çekmek için, 8 yıl aradan sonra bu yıl ilk kez “Avrupa günü” düzenlemeyecek. KTTO’dan yapılan açıklamaya göre, Oda, 2004 yıl

A+A-

 

Kıbrıs Türk Ticaret Odası, (KTTO) Avrupa Birliği’nin Kıbrıslı Türklere verilen sözleri tutmamasına dikkat çekmek için, 8 yıl aradan sonra bu yıl ilk kez “Avrupa günü” düzenlemeyecek.

KTTO’dan yapılan açıklamaya göre, Oda, 2004 yılından beri her yıl düzenlediği ‘Avrupa Günü’nü bu yıl niye düzenlemeyeceğini AB’nin Dönem Başkanı sıfatıyla Danimarka’nın Kıbrıs’taki Büyükelçisi Kirsten Rosenvold Geelan’e gönderdiği mektupla açıkladı.

Oda Başkanı Günay Çerkez’in Geelan’a gönderdiği mektup, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Komiser Stefan Fule ve Avrupa Birliğinin Kıbrıs’ta akredite Büyükelçilerine de dağıtıldı.

Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez mektubunda, KTTO’nun “Çözüm ve AB” vizyonuyla hareket ettiğini ve adada kapsamlı, adil ve sürdürülebilir bir çözümün ardından AB üyeliğini desteklediğini vurguladı. Çerkez, Bu vizyon çerçevesinde Avrupa bütünleşmesi fikrinin sembolü “9 Mayıs Avrupa Günü”nün 2004 yılından beri Oda bünyesinde yerel ve yabancı sayısız konuğun katılımıyla kutlandığını anımsattı.

KTTO Başkanı Günay Çerkez mektubunda, Oda olarak sekiz yıldır verilen sözlerin tutulmasını beklediklerini, hayati önem taşıyan Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün halen parlamentoda beklediğini, Kıbrıslı Türklerin sesi olması iddiasıyla kurulan Yüksek Temas Grubu’nun başarısız olduğunu ve son olarak Komisyon’un adaya yeni atanan temsilcisinin “Doğrudan Ticaret çözümden sonra” açıklamasının büyük hayal kırıklığı yarattığını belirtti.

Çerkez, AB’nin Kıbrıslı Türklere karşı sergilediği olumsuz tutumu sonucu Kıbrıslı Türklerin AB’ye olan güveninin gün geçtikçe azaldığını vurguladı.

Ticaret Odası Başkanı Çerkez, mektubunda, bu hayal kırıklığını taşıyan Oda üyelerinin istekleri doğrultusunda ve verilen sözlerin tutulmaması sonrasında yaşanan hayal kırıklığına dikkat çekmek için Kıbrıs Türk Ticaret Odası olarak bu yıl geçerli olmak şartıyla “Avrupa Günü” etkinliği düzenlememe kararı alındığını vurguladı.

 

 

 

Bu haber toplam 674 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler