1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. '8 MART'TA KADINLAR YİNE SOKAKTA
8 MARTTA KADINLAR YİNE SOKAKTA

'8 MART'TA KADINLAR YİNE SOKAKTA

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, etkinliklerle kutlanacak. 19 örgütün oluşturduğu “8 Mart Organizasyon Komitesi” basın toplantısı düzenleyerek eylem ve etkinlikleriyle ilgili bilgi verdi. KTOEÖS Lokali’nde yer alan basın toplantısında

A+A-

 

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, etkinliklerle kutlanacak.

19 örgütün oluşturduğu “8 Mart Organizasyon Komitesi” basın toplantısı düzenleyerek eylem ve etkinlikleriyle ilgili bilgi verdi.

KTOEÖS Lokali’nde yer alan basın toplantısında Komite adına konuşan Mine Kanol, kadınların kamusal ve özel alanda uğradığı eşitsizlikler ile sosyal ve politik alanda yaşadığı sorunların devam ettiği görüşünü ortaya koyarak, “8 Mart’ta yine sokakta olacağız ve toplumsal cinsiyet eşitliği talebimizi bir kere daha haykıracağız” dedi.

“8 MART YÜRÜYÜŞÜ”

“Kadınlar, her geçen gün daha kötü yaşam koşullarına mahkum edilmek isteniyor ancak biz buna artık yeter diyoruz” diyen Kanol, bu çerçevede, 8 Mart Perşembe günü saat 16.00’da Dereboyu Pronto önü; saat 17.00’de ise Meclis-Elçilik önünden Selimiye Meydanı’na yürüyüş gerçekleştireceklerini açıkladı.

Kanol, saat 18.00’den itibaren ise Selimiye Meydanı’nda konserler, konuşmalar, şiirler ve slayt gösterileri gibi etkinliklerin yer alacağını; “Sesini al da gel” sloganıyla yapılacak bu etkinlikte katılımcıların kendi sözlerini söyleyebileceği bir de serbest mikrofon olacağını kaydetti. Kanol, “duyarlı örgütleri ve başta kadınlar olmak üzere tüm halkı” etkinliklere katılmaya çağırdı.

Kanol, komitedeki örgütlerin ayrıca, Mart ayı boyunca panel, konferans, film gösterimi, sergi gibi çeşitli etkinlikler de gerçekleştireceklerini kaydetti.

“HEDEF EŞİT VE ÖZGÜR BİR ÜLKE, AYRIMCILIĞIN OLMADIĞI BİR DÜNYA…”

Hedeflerinin, eşit ve özgür bir ülke, cinsiyet ayrımcılığının olmadığı bir dünya yaratabilmek olduğunu ifade eden Kanol, kadınların ayrımcılığa uğradığı, çalışma koşullarının geriye gittiği, sendikasızlaşma ve güvensizleşmenin yaygınlaştığını belirttiği KKTC’de özelleştirmeler, zamlar ve özel sektör çalışanlarının uzun çalışma saatlerinin de kadınları olumsuz etkilediğini söyledi.

Kanol, şiddet, taciz ve tecavüz olaylarının da gerek kadınları gerekse toplumu mağdur ettiğini belirterek devleti, kadınların yardım alabileceği nitelikli kurumları oluşturmadığı gerekçesiyle eleştirdi ve “kadın sığınma evlerimiz yokken şehirlerimize külliyeler, camiler inşa ediliyor” dedi.

Kadınların özgürleşmesinin önündeki engellere bir yenisi daha eklenerek “toplumda, din baskısı yaratılmasının koşullarının hazırlandığını” savunan Kanol, öte yandan “ülkenin yüz karası” diye nitelediği gece kulüplerindeki insan hakları ihlallerine yönelik tepkilerini de ortaya koydu.

Kanol, Büyükkonuk bölgesinde yapılması düşünülen petrol dolum tesisiyle ilgili tepkilerini ise, “Kadınların geleneksel bilgileriyle eko-turizm ve eko-tarım yaptığı bölgelerimiz petrol dolum tesislerine teslim ediliyor” sözleriyle dile getirdi.

8 Mart Organizasyon Komitesi’ni oluşturan örgütler şöyle açıklandı:

“Baraka, Basın-Sen, BES, DAÜ Bir-Sen, DAÜ-Sen, Dev-İş, FEMA, Has-Der Gençlik Kulübü, Kıbrıslı Türk İnsan Hakları Vakfı, KTAMS, KTOEÖS, KTÖS, Management Centre, Mec-Sen, POST Araştırma Enstitüsü, Sınırı Aşan Eller, TDP Kadın Örgütü, Yurtsever Kadınlar Birliği ve YKP-fem.”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 884 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler